W najnowszym numerze...

Wstępniaki Naczelnej

Dorota Ryst

Stała rubryka Doroty Ryst

W związku z aktualnym numerem SL tyle razy zadałam sobie pytanie „co to jest egzotyka”, że aż dziwne, że nie budzę się jeszcze w nocy z tym okrzykiem. No a co to jest? Jeśli poczytacie teksty, które udało nam się zgromadzić, przekonacie się, że nie ma chyba dobrej definicji. Bo pisząc o egzotyce, można opowiadać o Chinach, Japonii, Rumunii, Łemkowszczyźnie, Rosji, krajach polarnych, pustyniach. Ale można też wyruszyć w podróż w czasie, na biebrzańskie bagna lub po warszawskiej Ochocie.  A może jednak jest jedna prosta odpowiedź? Może najlepszym słowem jest „inne”?

Czerwiec… Ciepło rozleniwia, wszystko już kojarzy się z wakacjami, zwłaszcza tuż po długim weekendzie. Lipy i jaśminy pachną, ale my jeszcze nie ogłaszamy końca roku szkolnego i proponujemy, jak co miesiąc, solidną porcję tekstów. Wprawdzie Jerzy Alski o tymże końcu nieśmiało przebąkuje, ale i tak serwuje nam rozważania zatrącające nawet o fizykę.

Prędzej mi język uschnie, niż zawołam „komuno wróć”, ale za kiermaszami książki pod Pałacem Kultury (na którym chyba do dziś jest wykuty napis „im. Józefa Stalina” – choć trudno to stwierdzić, bo miejsce zasłonięte jest neonem) czasem tęsknię… Te stoiska pełne kolorowych książek, ci autorzy czekający na czytelników i rozdający autografy. A do tego obowiązkowo wata cukrowa i baloniki. A że maje bywały kiedyś ciepłe i słoneczne (naprawdę!), żadne targi książki (a już na pewno te na Stadionie Narodowym) tego nie zastąpią. Dodam jeszcze tylko, że z tamtych czasów mam takie autografy, jak Osieckiej, czy Newerlego.

Wiosna rozpędza się tak szybko, że być może w chwili, w której będziecie czytać ten tekst bardziej będzie przypominać lato, ale nic to – ważne, że wszystko rośnie i kwitnie. Kwiecień ledwie się rozpoczął, a już za chwilę zaowocuje Świętami i ani się obejrzymy będzie majówka. Wielka Majówka. Dla nas to, jak co roku, czas szczególny, warsztatowy. W pięknych okolicznościach przyrody będziemy się zmagać z poetycką treścią i formą. W kolejnym numerze zapewne opowiemy jak było.

Co tu dużo mówić – wiosna. Słonko świeci, ptaszki śpiewają, a my spokojnie robimy swoje. Czyli zapewniamy Wam porcję dobrej poezji, recenzji i felietonów (mamy nawet felieton o felietonach). Do posłuchania i pooglądania też się coś znajdzie.