W najnowszym numerze...

Do zobaczenia

W tym dziale prezentujemy postacie ze świata malarstwa i grafiki

Nasz wspólny życiorys: urodziliśmy się, choć niektórzy uważają, że raczej – wyrodziliśmy. Bo jak tu nie patrzeć jak na wyrodków na ludzi zdawałoby się cywilizowanych, wykształconych na uczelni artystycznej (Grzegorz Kłosowski, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie) czy działających w mediach (Tomasz Kłosowski, dziennikarstwo tekstowe i TV), którzy, zamiast w zdobyczach cywilizacji się pławić, uciekają w dzicz. I to jeszcze w bagna – środowiska o wiadomej przecież reputacji moralnej.

A jednak uciekaliśmy, i to w imię działalności, którą śmiemy uważać za cywilizowaną i z sensownym przesłaniem. Ekscytowało nas bowiem, że nawet tu, gdzie mieszkamy, w centrum Europy, zachowała się prawdziwa egzotyka. Egzotyka blisko nas – to od lat przyświecające nam hasło. Pokazane tu zdjęcia – to jej autentyczne próbki. Jest ich więcej, rozsianych w naszych albumach – od Ptaków biebrzańskich bagien (1991) po opasły tom Polska – uroda natury (2017). A ostatnio wyszła nasza Dzika Polska – albumowa książka na kanwie programu TV o tym tytule, nadawanym od 10 lat, prowadzonym przez jednego z nas. Jego kontynuacją są Tańczący z naturą, który prowadzimy już wspólnie. A chcemy doprowadzić do wzmocnienia wiary w magię rodzimego, przyrodniczego otoczenia.

Grzegorz i Tomasz Kłosowscy

Anna Gross

Anna Gross - absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, filii w Cieszynie. Ukończyła wydział rzeźby pod kierunkiem prof. Jerzego Fobera. Urodzona w Cieszynie, od 2005 roku mieszka w Gdańsku. Maluje, rzeźbi, tworzy biżuterię unikatową i rękodzieło.

Agnieszka Nagórska

Artystka wizualna. Zajmuje się malarstwem, grafiką i aranżacją przestrzenną wystaw. Absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom z malarstwa zdobyła w 2011 r. Twórczość artystyczną prezentowała na wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w kraju i za granicą. Od ponad trzech lat jest właścicielką firmy Aranżacja Wnętrz Obrazami NAGU.

Finalistka kategorii Malarstwo I i II Triennale Sztuki Pomorskiej, Państwowa Galeria Sztuki / Sopot (2013, 2016 r.)

Jerzy Nowosielski to jeden z najoryginalniejszych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku. Połączenie wpływów surrealizmu z fascynacją wschodniogalicyjskim malarstwem ikonowym, nieustannie ponawiane próby przekroczenia granicy pomiędzy „cielesnym” i „duchowym", „świeckim" i „świętym", „sacrum" i „profanum", łączenie sztuki figuratywnej i abstrakcyjnej oraz charakterystyczna wyraźna linia i przywiązanie do palety ciepłych barw tworzą niepowtarzalny i rozpoznawalny styl artysty.

Tomasz Markiet

Chciałem sprawdzić czy jestem rówieśnikiem jakiejś ciekawej postaci, ale Wikipedia podaje, ze tego dnia co ja urodziła się tylko znana aktorka filmów porno Kendra Lust. Pomińmy zatem datę, kiedy się urodziłem. W młodości, jak każde grzeczne dziecko posiadałem biblię z obrazkami do której z upodobaniem dorysowywałem statki kosmiczne atakujące apostołów i dinozaury pożerające świętych. W szkole podstawowej, zajęcia z plastyki na których narysowałem abstrakcję z czaszkami skończyły się wizytą u szkolnej psycholog. Wtedy pierwszy raz usłyszałem opinię, że jestem artystą, co wywołało popłoch moich rodziców. Przez kolejne dwie dekady byłem bardzo obiecującym artystą u progu kariery. Świadomy wagi porządnego wykształcenia, które powinno zapewnić spory dochód i wygodne życie, zdecydowałem się skończyć filozofię. Mając odpowiednią podbudowę teoretyczną, uparłem się, że nikt mnie nie będzie mnie uczyć rysować i nauczę się sam. Badając wytrzymałość cienkopisów odkryłem ile radości sprawia zagęszczanie kresek i wymyślanie skomplikowanych wzorów. Rysowanie w ten sposób daje efekt podobny do medytacji lub innych powtarzalnych czynności wymagających skupienia. Wspaniale też kanalizuje wszelkie kompulsywne natręctwa od których nie mogę się opędzić. Ostatnio kusi mnie, żeby skończyć z rysunkiem figuratywnym i skupić się nieograniczonym pokrywaniu kreskami dużych powierzchni. Sam jestem ciekaw jak to się skończy.

Tomasz Markiet