W najnowszym numerze...

Do zobaczenia

W tym dziale prezentujemy postacie ze świata malarstwa i grafiki

Krzysztof Trzaska

Absolwent Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim; zajmuje się twórczością malarską i graficzną, jest też autorem obiektów, instalacji, filmów wideo, działań multimedialnych i projektów realizowanych w Internecie. Przez wiele lat, do 2003 r., współpracował z Galerie du Chevalier w Paryżu, otrzymał szereg nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach malarskich. Od października 2013 r. realizuje projekt „Autoportret z poetą”, – są to nowe obrazy inspirowane twórczością poetycką Jacka Kaczmarskiego, wernisaże zwykle są łączone z koncertami artystów wykonujących piosenki Jacka. Krzysztof Trzaska uczestniczy w krajowych i międzynarodowych plenerach malarskich, od 2010 roku wystawiał swoje prace na ponad osiemdziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Damian Pacha

Urodzony w Katowicach w 1970 r. Ukończył Liceum Plastyczne w Dąbrowie Górniczej – w 1991 r.

W 1993 ukończył Studium Nauczycielskie w Katowicach. W latach 1993-1998 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1998 r. obronił dyplom z wyróżnieniem w pracowni Jana Szancenbacha. W roku 2000-2001 był asystentem na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2003 r. pracuje jako nauczyciel rysunku i malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej, oraz prowadzi zajęcia z rysunku, grafiki, malarstwa i rzeźby w MOK w Sławkowie. Uczestniczył w ponad 60 wystaw zbiorowych i 5 indywidualnych. Uczestnik wielu plenerów  międzynarodowych. Laureat wielu nagród artystycznych. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Mieszka w Bolesławiu pod Olkuszem.

 

Irena Kiełtyka

Artystka urodziła się w Olkuszu. Studia: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, ASP w Warszawie (na Wydziale Grafiki), ASL New York – malarstwo, Hang-Zhou – Chiny – tradycyjne malarstwo chińskie.  Przez wiele lat mieszkała i pracowała w Stanach Zjednoczonych, obecnie ponownie w Polsce, w rodzinnym Olkuszu. Wystawiała w kraju i zagranicą - m.in. miała wystawę indywidualną w Nowym Jorku.

Prezentowane przez nas prace w większości pokazują Nowy Jork, tylko dwa obrazy uwieczniają Olkusz (bazylikę św. Andrzeja Apostoła i McDonald’s); prace nie mają tytułów, bo artystka rzadko tytułuje obrazy, ograniczając się do sygnatury IK.

 

Krzysztof Grajczak

Urodził się w 1969 r w Elblągu. W latach 1988-1993 studiował na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, gdzie w 1993 r uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. M. Hermana. Od 1998 r należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Uprawia malarstwo i rysunek. Zajmuje się również scenografią i projektowaniem strojów teatralnych, a także form i działań reklamowych. Artysta współpracuje z uznanymi galeriami m.in. Galeria EL Elbląg, Galeria Wirydarz Lublin, Galeria Witryna, Galeria BWA Olkusz, Galeria ZPAP i inne. Uczestniczył w ponad 50-ciu wystawach malarstwa: indywidualnych i zbiorowych oraz imprezach artystycznych w kraju: m.in. Lublin, Dębica, Chorzów, Elbląg, Gdańsk, Olsztyn, Zamość, Kraków, Olkusz, Koszalin, Osieki, Kazimierz Dolny, a także za granicą: Szwecja, Francja, Niemcy, Tunezja, Grecja, Czechy, Łotwa, Ukraina, Włochy, Rumunia, Bułgaria, Słowacja.

Obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych, muzeach i galeriach w kraju i za granicą.

 

Grzegorz Skrzypek

Urodzony w Sosnowcu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom z malarstwa sztalugowego w pracowni profesora Włodzimierza Kunza, aneks z rysunku w pracowni profesora Sławomira Karpowicza. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków i dąbrowskiej grupy artystycznej „GOŁONÓG”. Nauczyciel rysunku i malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej. Tworzy malarskie i rysunkowe przedstawienia „KONIOSTWORÓW”.