W najnowszym numerze...

Aktualności

Fundacja Nasz Wybór zaprasza na spotkanie: Topografia Warszawy literackiej (Bolesław Leśmian, Miron Białoszewski, Marek Hłasko, Krzysztof Kamil Baczyński)

Dom Ukraiński w Warszawie (ul. Zamenhofa 1)
20 kwietnia 2017, godz. 18.00

Warszawa jest nie tylko stolicą Polski, ale także stolicą polskiej literatury. O jednym z najwybitniejszych warszawiaków, czyli Mironie Białoszewski, będzie mówiła Aneta Kamińska. Z kolei Dorota Ryst opowie o trzech autorach związanych z Warszawą. Trzy pokolenia, trzy życiorysy i trzy odbicia miasta w twórczości. Spotkamy się z Bolesławem Leśmianem, Krzysztofem Kamilem Baczyńskim i Markiem Hłaską. Pokażemy miejsca związane z tymi autorami – zarówno te istniejące, jak i te, które nie przetrwały wojny i innych zdarzeń historycznych. Podczas spotkania odbędzie się pokaz slajdów.
Spotkanie poprowadzi Evgen Sobol.
Serdecznie zapraszamy!

Mamy przyjemność poinformować, że ruszył nowy portal poetycki „Poemax” (kontynuacja portalu „Poema”) – miejsce, w którym można rozmawiać o poezji, publikować własną twórczość i wymieniać poglądy na jej temat. Jak można przeczytać na stronie: „Poemax zaprasza wszystkich poszukujących swojego miejsca na spotkanie z literaturą i sztuką, miejsca do rozwijania pasji, szlifowania warsztatu i ścierania się w dyskusjach. Choć w większości operujemy słowem, nie zamykamy się na żadną aktywność artystyczną - to Wy decydujecie o tym, czym wypełni się nasza wspólna przestrzeń”.

Stowarzyszenie Salon Literacki patronuje temu przedsięwzięciu i wspiera działalność portalu. Zapraszamy na stronę POEMAX.

 

Olga Tokarczuk, Zbigniew Kruszyński i Karol Maliszewski zapraszają na warsztaty prozatorskie w Nowej Rudzie (firmowane przez Stowarzyszenie Kulturalne „Góry Babel” i Miejską Bibliotekę Publiczną).

Żeby wziąć w nich udział, należy nadesłać krótki tekst (do 2 stron maszynopisu) w swobodny sposób łączący się z hasłem przewodnim „Granica – Droga – Chleb”, nawiązującym do istniejącej niegdyś na śląsko-czeskim pograniczu tzw. „drogi chlebowej”. Autorzy sześciu najciekawszych prac zostaną zaproszeni na warsztaty i festiwal „Góry Literatury”.

Warsztaty są bezpłatne, natomiast koszty dojazdu i pobytu uczestnicy pokrywają sami. Osoby biorące udział w ubiegłorocznych warsztatach proszone są o nienadsyłanie swoich tekstów. Festiwal „Góry Literatury” odbywać się będzie od 30 czerwca do 9 lipca 2017 roku, zaś same warsztaty w czwartek i piątek, tj. 6 i 7 lipca.

Przewiduje się wydanie powarsztatowej książki z utworami uczestników i słowem od jurorów. Teksty można wysyłać pocztą elektroniczną na adres do końca maja 2017 roku.

Zapraszamy na IX edycję warsztatów literackich „Pomost”, które odbędą się w dniach 30 kwietnia – 3 maja 2017 r. w gminie Miastko. W programie między innymi:

  • ćwiczenia praktyczne z tradycyjnych i nowoczesnych form literackich;
  • indywidualność i osobność w literaturze, przede wszystkim w poezji;
  • poezja jako sztuka dialogu – z odbiorcą, z krytyką, z innymi sztukami;
  • prezentacja własnych tekstów, oddech, dykcja, emisja głosu;
  • jak przeprowadzić wieczór autorski;
  • rynek poetycki, interakcja z potencjalnym odbiorcą.

W tym roku warsztaty poprowadzi Olgerd Dziechciarz – poeta, prozaik, felietonista, autor czterech zbiorów felietonów, siedmiu tomów poetyckich, zbiorów opowiadań, kilkunastu książek popularyzujących dzieje ziemi olkuskiej i kilku tysięcy artykułów, reportaży, felietonów i wywiadów. Współpraca w prowadzeniu – Dorota Ryst i Sławomir Płatek – poeci, redaktorzy Internetowej Gazety Kulturalnej Salon Literacki.

Zapraszamy na spotkanie inaugurujące cykl „Dobry wieczór z poezją” organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną Kędzierzynie-Koźlu we współpracy ze Stowarzyszeniem Salon Literacki.

6 lutego 2017 r. o godzinie 16.30 w siedzibie MBP, Rynek 3 wystąpi Dorota Ryst. Spotkanie poprowadzi Izabela Wageman-Wiśniewska.