W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...

Tłumaczenia poetów brytyjskich

Tomasz Mielcarek

Prezentując brytyjską poezję queer, chciałbym nie tylko przedstawić znakomitych twórców ale również zastanowić się nad tym, co tę twórczość ze sobą łączy, w jaki sposób wyodrębniają się ono tworząc osobną grupę (rodzaj). Pomogą mi w tym nie tylko wiersze poszczególnych autorów ale również esej autorstwa Cherry Smyth pt. Queer poetry by definition.

W nadchodzących miesiącach, będą Państwo mieli okazję poznać twórczość m. in. takich poetów jak Maria Jastrzębska, Janet Sutherland, Robert Hamberger, River Wolton, Charlotte March, Gregory Woods, Andra Simons, Pascal O’Loughlin. Dwa eseje autorstwa Cherry Smyth i Shauna Levina redaktorów legendarnego (niestety nie istniejącego już) magazynu literackiego queer „Chroma”. Życzę miłej lektury.

Tomasz Mielcarek

John McCullough mieszka w Hove.  Wykłada kreatywne pisanie na Open University oraz w New Writing South. Jego debiutancki tomik pt. The Frost Fairs wygrał Polari First Book Prize (2012), został wybrany przez The Independent i The Poetry School Książką Roku oraz był lekturą polecaną przez The Observer.

Ostatnio John pisał na zlecenie British Museum, British Film Institute oraz British Library. Jego nowy tomik Spacecraft zostanie opublikowany w maju przez wydawnictwo Penned in the Margins.

 

Pascal O'Loughlin jest Irlandczykiem - urodził się i wychował w Dublinie. Na co dzień pracuje w bibliotece w Londynie. Jest współtwórcą zinu i organizatorem imprez literackich w Stinky Bear Press. Wkrótce, nakładem wydawnictwa Red Squirel Press ukaże się jego nowela pt: Now Legwarmersis. Wiersz „The Split-Open” po raz pierwszy ukazał się w antologii Glitter is a Gender. Wiersz z cyklu „Redriffs” jest częścią najnowszego projektu, przy którym Pascal współpracuje z artystą Erkembode.

www.p-a-logo.tumblr.com
stinkybearpress.wordpress.com
www.erkembode.com

Char March opublikowała zbiór opowiadań Something Vital Fell Through, pięć zbiorów wierszy m. in. The Thousand Natural Shocks, sześć sztuk radiowych nadawanych w BBC Radio 4 i siedem sztuk teatralnych. Jej wiersze, scenariusze i opowiadania były wielokrotnie nagradzane. Char March jest lesbijką; od wielu lat działa na rzecz osób niepełnosprawnych.

Janet Sutherland urodziła się w Wiltshire, w 1957r. Dorastała na farmie mlecznej. Ukończyła studia na Uniwersytecie Essex gdzie zdobyła tytuł magistra Poezji Amerykańskiej. Opublikowała trzy tomy wierszy (wyd. Shearsman Books). Jej najnowszą książką poetycką jest zbiór Bone Monkey (kwiecień 2014). Szeroko antologizowana: The Virago Book of Love Poetry, The New British Poetry 1968-88 (wyd. Paladin) oraz The Apple Anthology (wyd. Nine Arches Press, 2013.) Jej esej, Reznikoff and his Sources, ukazał się jako posłowie w wydanym niedawno wznowieniu wiersza Holocaust, Charlesa Resnikoffa (wyd. Black Sparrow (USA); wyd. Five Leaves (UK)) Założycielka stowarzyszenia pisarzy Needlewriters. Mieszka w Lewes, w hrabstwie East Sussex, razem z partnerką i synem.

Seni Seneviratne, urodziła się i dorastała w Leeds. Pochodzi z rodziny angielsko-srilankańskiej. Prowadziła warsztaty pisarskie oraz prezentowała swoją poezję w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Afryce Południowej, Kuwejcie i Egipcie. Obecnie pracuje jako pisarka, trenerka i mentorka. Jej debiutancka książka „Wild Cinnamon and Winter Skin” (wyd. Peepal Tree Press, 2007) zawierała wiersz, który otrzymał specjalne wyróżnienie w konkursie Forward Poetry Prize. Jej drugi tomik pt. „The Heart of it” (wyd. Peepal Tree Press, 2012) Mimi Khalvati określiła jako „delikatny, poruszający zbiór wierszy pełen intensywnej pasji oraz niezachwianej wiary w siłę pojednania i miłości.” Tomik zawiera wiersz pt. „Operation Cast Lead” nominowany w 2010 r. do nagrody Arvon Interantional Poetry Competition.

Strona: www.seniseneviratne.com