W najnowszym numerze...
Pisali dla Salonu
W tej kategorii nie ma artykułów. Jeśli na tej stronie wyświetlane są podkategorie, mogą zawierać artykuły.
Podkategorie
Rząd książek
Książki się szanuje. Książki się kocha. Do czytania się zachęca. Rząd się kontestuje, przeciw rządzącym powołuje się ruchy oburzonych, z grubsza wiadomo co robić. A co, jeśli przed nami rząd książek, rząd słów, rząd liter? Są tacy, którzy krzyczą, gwiżdżą, szumią lub milczą. I mają się z tym lepiej. Jednak wielu po prostu się zastanawia: czy można wyjść poza język? Czy żeby mówić, trzeba posługiwać się tylko językiem zrozumiałym dla innych, nawet jeśli rozmowę prowadzimy sami z sobą? Czy język wyznacza granice naszego świata? Kto mówi, kto jest mówiony - kto tu rządzi? Kto kogo stawia w szeregu?
W tego typu wątpliwościach celują filozofowie i artyści. Bywa, że także dzięki nim, zostali tym, kim są. W wielu pracach te dwa punkty widzenia splatają się ze sobą. I te są naprawdę ciekawe.
Malina Barcikowska z toruńskiego Centrum Sztuki Współczesnej pisze o zacieraniu się granic między sztukami
Muzyczne rozmaitości
Mirosław Gabryś o muzyce przeróżnej
Życie towarzyskie i uczuciowe
Czesław Markiewicz o kulisach życia poetów, poetek a czasem prozaików i prozaiczek
Tłumaczenia poetów brytyjskich
Prezentując brytyjską poezję queer, chciałbym nie tylko przedstawić znakomitych twórców ale również zastanowić się nad tym, co tę twórczość ze sobą łączy, w jaki sposób wyodrębniają się ono tworząc osobną grupę (rodzaj). Pomogą mi w tym nie tylko wiersze poszczególnych autorów ale również esej autorstwa Cherry Smyth pt. Queer poetry by definition.
W nadchodzących miesiącach, będą Państwo mieli okazję poznać twórczość m. in. takich poetów jak Maria Jastrzębska, Janet Sutherland, Robert Hamberger, River Wolton, Charlotte March, Gregory Woods, Andra Simons, Pascal O’Loughlin. Dwa eseje autorstwa Cherry Smyth i Shauna Levina redaktorów legendarnego (niestety nie istniejącego już) magazynu literackiego queer „Chroma”. Życzę miłej lektury.
Tomasz Mielcarek
Pocztówki z Legnicy
Grzegorz Tomicki obserwuje, filozofuje i opisuje
Reda Red.a
Radek Wiśniewski wskrzesza dawne teksty z pisma "Red." – wciąż aktualne
Film
Sławomir Płatek (i czasami inni) opowiadają Państwu, co zobaczyli na ekranie