W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...

Pisali dla Salonu

W tej kategorii nie ma artykułów. Jeśli na tej stronie wyświetlane są podkategorie, mogą zawierać artykuły.

Podkategorie

Malina Barcikowska

Książki się szanuje. Książki się kocha. Do czytania się zachęca. Rząd się kontestuje, przeciw rządzącym powołuje się ruchy oburzonych, z grubsza wiadomo co robić. A co, jeśli przed nami rząd książek, rząd słów, rząd liter? Są tacy, którzy krzyczą, gwiżdżą, szumią lub milczą. I mają się  z tym lepiej. Jednak wielu po prostu się zastanawia: czy można wyjść poza język? Czy żeby mówić, trzeba posługiwać się  tylko językiem zrozumiałym dla innych, nawet jeśli rozmowę prowadzimy sami z sobą? Czy język wyznacza granice naszego świata? Kto mówi, kto jest mówiony - kto tu rządzi? Kto kogo stawia w szeregu?

W tego typu wątpliwościach celują filozofowie i artyści. Bywa, że także dzięki nim, zostali tym, kim są. W wielu pracach te dwa punkty widzenia splatają się ze sobą. I te są naprawdę ciekawe.

Malina Barcikowska z toruńskiego Centrum Sztuki Współczesnej pisze o zacieraniu się granic między sztukami

Mirosław Gabryś

Mirosław Gabryś o muzyce przeróżnej

 

Czesław Markiewicz

Czesław Markiewicz o kulisach życia poetów, poetek a czasem prozaików i prozaiczek

Tomasz Mielcarek

Prezentując brytyjską poezję queer, chciałbym nie tylko przedstawić znakomitych twórców ale również zastanowić się nad tym, co tę twórczość ze sobą łączy, w jaki sposób wyodrębniają się ono tworząc osobną grupę (rodzaj). Pomogą mi w tym nie tylko wiersze poszczególnych autorów ale również esej autorstwa Cherry Smyth pt. Queer poetry by definition.

W nadchodzących miesiącach, będą Państwo mieli okazję poznać twórczość m. in. takich poetów jak Maria Jastrzębska, Janet Sutherland, Robert Hamberger, River Wolton, Charlotte March, Gregory Woods, Andra Simons, Pascal O’Loughlin. Dwa eseje autorstwa Cherry Smyth i Shauna Levina redaktorów legendarnego (niestety nie istniejącego już) magazynu literackiego queer „Chroma”. Życzę miłej lektury.

Tomasz Mielcarek

Bartosz Suwiński

Bartosz Suwiński - próba czytania na nowo klasyków poezji polskiej XX i XXI wieku, mapowanie przestrzeni, oznaczanie swoich ścieżek i duktów, stale podejmowanie nowych dróg przez wiersze, ziemie objęte i nieobjęte wzrokiem

 

Grzegorz Tomicki

Grzegorz Tomicki obserwuje, filozofuje i opisuje

Radosław Wiśniewski

Radek Wiśniewski wskrzesza dawne teksty z pisma "Red." – wciąż aktualne

 

Sławomir Płatek

Sławomir Płatek (i czasami inni) opowiadają Państwu, co zobaczyli na ekranie