Stowarzyszenie Salon Literacki

zarejestrowane 29 września 2010 r. o godzinie 13:04

Informacje

Informacje o stowarzyszeniu:

 

Zarząd:

Sławomir Płatek - prezes
Dorota Ryst - zastępca prezesa
Jolanta Witusik-Kamińska - skarbnik
Teresa Radziewicz - sekretarz
Anna Nawrocka - członek zarządu

 

Stowarzyszenie zajmuje się promocją autorów, organizacją wydarzeń literackich i kulturalnych. Jest otwarte, chętnych zapraszamy do współpracy.

Stowarzyszenie Salon Literacki zostało zarejestrowane 29 września 2010 roku.

Celami Stowarzyszenia są:

  • upowszechnianie i promowanie literatury współczesnej oraz szeroko rozumianej kultury literackiej;
  • wychowanie aktywnego odbiorcy sztuki, a w szczególności literatury, rozumiejącego jej rolę w życiu współczesnego człowieka;
  • docieranie do młodzieży szkolnej w celu uwrażliwienia jej na współczesną poezję i rozwoju talentów, umożliwienie młodzieży kontaktu z literaturą poprzez wyjście poza kanon lektur;
  • stwarzanie możliwości publikacji dla autorów (w postaci drukowanej i elektronicznej), zwłaszcza debiutantów; zainteresowanie szerszych kręgów społeczeństwa współczesną literaturą i sztuką, prezentacja dziedzin sztuki i literatury postrzeganych jako hermetyczne i umożliwienie kontaktu z nimi potencjalnym odbiorcom;
  • ułatwienie wejścia w życie środowisk artystycznych osobom z marginalizowanych obszarów; integracja środowisk twórczych.

Jednak początki Salonu Literackiego są znacznie wcześniejsze. Od kwietnia 2008 działa forum poetyckie o tej nazwie. W maju 2009 roku odbyła się pierwsza edycja Warsztatów Literackich w Turowie (gmina Miastko, powiat bytowski, województwo pomorskie), organizowanych przez forum Salon Literacki, przy wsparciu Urzędu Gminy Miastko. Pokłosiem tych warsztatów był pierwszy almanach „Pomost” (nakład wyczerpany), promowany w październiku tegoż roku na dużej biesiadzie w Miastku. Dotychczas odbyło się 6 edycji warsztatów – impreza wpisała się trwale w kalendarz wydarzeń kulturalnych gminy. Pomysłodawcami i głównymi organizatorami warsztatów byli Dorota Ryst i Sławomir Płatek. Salon Literacki rozpoczął też wydawanie serii autorskich książek poetyckich – dotychczas ukazało się 15 pozycji. Książki te są bardzo dobrze oceniane przez recenzentów, a kolejne tomy serii są oczekiwane przez środowisko literackie.

W 2011 roku stowarzyszenie zorganizowało Mazowiecki Festiwal Literacki „Most”, dofinansowany przez Sejmik Województwa Mazowieckiego, a w 2012 roku rozpoczął się Festiwal „Praski Slalom Poetycki”, współfinansowany przez Dzielnicę Praga-Północ, w ramach którego zorganizowano m.in. Ogólnopolski konkurs Literacki in. Wł. Sebyły „Prawy Brzeg”. Główną częścią festiwalu są kameralne spotkania z poetami odbywające się w kawiarniach artystycznych warszawskiej Pragi. Dotychczas odbyło się ok. 50 spotkań, wydano też e-book Takie zwykłe praskie madonny, zawierający wiersze 20 autorów i fotografie Krzysztofa Micha. Regularnie odbywają się również spotkania autorskie w Gdańsku (w ramach cyklu „Miasto portowe”) oraz w innych miastach w Polsce. Stowarzyszenie bierze udział w akcjach propagujących poezję i czytelnictwo, takich jak „Święto Placu Wilsona”, „Święto ulicy Narbutta”, „Święto Saskiej Kępy”, „Radomska Wiosna Literacka”, „Rozdroża Wolności”, „Parkowanie z książką w Wilanowie”. Członkowie stowarzyszenia uczestniczą w życiu literackim kraju.

Przy końcu 2010 roku utworzono portal Salon Literacki zajmujący się głównie publicystyką literacką i kulturalną, wspierający promocję ciekawych zjawisk wydarzeń z tej dziedziny. W maju 2011 roku portal został zarejestrowany jako tytuł prasowy (numer ISSN 2083-5051).

 

Jeśli chcesz zostać naszym członkiem lub skontaktować się w innej sprawie, napisz: 
lub - Stowarzyszenie Salon Literacki, ul Wandy 8A/2, 03-040 Warszawa;

Jeśli chcesz wesprzeć nas finansowo: konto 53 2490 0005 0000 4500 6202 7723

Z góry dziękujemy. W uzasadnionych wypadkach możemy odwdzięczyć się powieszeniem banera na stronie lub w inny sposób uhonorować darczyńców. Najważniejsza jest jednak pomoc, jakiej dzięki tym środkom będziemy mogli udzielić twórcom oraz promocja literatury. Cenimy też pomoc osób, które chcą się zaangażować czynnie w nasze akcje. Więcej informacji można uzyskać pisząc do nas.

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2018 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.