W najnowszym numerze...

Zakątek haiku

Robert Kania

Robert Kania przedstawia współczesnych polskich twórców haiku

Anna Mazurkiewicz

Urodzona i mieszkająca w Chełmie. Z wykształcenia ekonomista, z zawodu księgowa. Miłośniczka kotów, książek i podróży. Od kilku lat autorka blogów o różnej tematyce, obecnie skłaniająca się ku felietonom. Kochająca zarówno prozę jak i poezję, od 2012 roku zauroczona haiku. Nagradzana w konkursach międzynarodowych (m.in. trzecia nagroda w 18th International Kusamakura Haiku Competition 2013, wyróżnienie w Vancouver Cherry Blossom Festival Haiku International 2015), publikująca w wielu krajach. Fotograf - amator, wielbicielka muzyki gospel (od 2010 roku członek Chadek Gospel Choir). Uzależniona od pasji, wciąż poszukująca nowych form, dróg i możliwości wyrazu.

Wiesław Karliński

Wiesław Karliński to mieszkający w Namysłowie nauczyciel języków obcych, tłumacz przysięgły, wychowawca młodzieży społecznie niedostosowanej i pilot wycieczek. Jako wczesny emeryt, na dobre może zajmować się tym, co lubi naprawdę. Dużo podróżuje, dokumentując swoje wojaże własnymi fotografiami i tekstami z gatunku literatury drogi. Opublikował ponad trzysta tekstów krajoznawczych, etnograficznych i kulinarnych opisujących pobyty w niemal czterdziestu krajach. Drukowały je Gazeta Wyborcza, Angora, Poznaj Świat, Poznaj Swój Kraj i bogato ilustrowane magazyny kulinarne. Dwa teksty Wiesława znalazły się w wydanej przed kilkunastu laty Antologii polskiego autostopu. PRL i współczesność. O oglądaniu świata i kulinariach opowiadał w Radiu Opole, Teleexpresie, na Festiwalu Czekolady w portugalskim Óbidos i w chicagowskim magazynie polonijnym Polish News.

Robert Bogusław Nowak

Robert Bogusław Nowak urodził się i mieszka w Wałbrzychu. Swoją przygodę z haiku rozpoczął w 2005 roku. Pod koniec 2007 roku zaczął zamieszczać swoje utwory na internetowym forum.haiku.pl gdzie szlifował pod okiem doświadczonych poetów haiku swój warsztat, poznając zasady, historię haiku i innych pokrewnych form tej subtelnej i delikatnej poezji takich jak haiga, tanka, haibun oraz wiersze zbiorowe renga. W swoich wierszach stara się nawiązywać  w wielu aspektach do klasycznych utworów dawnych mistrzów japońskich takich jak szkicowość, brak metafor, słów odnoszących się do pory roku, prostoty, rezygnacji z nadmiaru słów, by pozostawić czytelnikowi otwartą przestrzeń do interpretacji. Od pewnego czasu zaczął poszukiwać własnej „ścieżki”. Czasami eksperymentuje i łamie zasady jakie istnieją w haiku. Jednak wciąż ważna jest dla niego chwila, ważny jest obraz który swoją wrażliwością stara się wiernie przelać na papier i zmieścić w 17 (haiku) lub 31 (tanka) sylabach.

Irena Iris Szewczyk / fot. Rafał Dziorek

Irena Iris Szewczyk – hungarystka, haijinka, fotografka, joginka. Na świat patrzy oczami humanistki przepojonej empatią. Jednakowo interesuje ją natura i urbanizm. Obserwuje i utrwala w haiku oraz w fotografii swoje spostrzeżenia. Zapisuje wyjątkowe momenty i niepowtarzalne chwile. Jej haiku są publikowane w międzynarodowych czasopismach i antologiach, zdobywają wyróżnienia w japońskich konkursach. Jej fotografie są drukowane w magazynach i katalogach. Otrzymują nominacje i nagrody w różnych kategoriach w konkursach za granicą. Obie pasje umiejętnie spaja tworząc haigi - specyficzne obrazy będące połączeniem haiku z fotografią, za co została uhonorowana tytułem Master Haiga Artist przyznanym przez Światowe Stowarzyszenie Haiku w Japonii.

Lech Szeglowski

Lech Szeglowski studiował filologię polską i logopedię na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat zajmuje się japońskimi gatunkami poetyckimi, choć jego zainteresowania skupiają się głównie na teorii haiku. Owo pragnienie dotarcia do źródeł haiku zaowocowało trzykrotną podróżą do Japonii (spędził w kraju kwitnącej wiśni 4 miesiące). Jest członkiem japońskiego stowarzyszenia haiku WHA (World Haiku Association). Brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Haiku w Gandawie (2010) oraz Światowej Konferencji Haiku WHA w Tokio (2015).