W najnowszym numerze...

Zakątek haiku

Robert Kania

Robert Kania przedstawia współczesnych polskich twórców haiku

Lena Pelowska

Lena Pelowska (właśc. Magdalena Kuśmirek), z wykształcenia fizyk, rodowita mieszkanka Gdańska. Popularyzatorka haiku. Interesuje się fotografią, muzyką i teatrem, aktywnie uczestniczy w różnych projektach kulturalnych Trójmiasta, a także od niedawna współredaguje i wydaje dwujęzyczny, internetowy magazyn artystyczny HAIKU PORT. Od kilku lat prowadzi warsztaty haiku na łamach portalu Poema (obecnie Poemax.pl), a także podczas spotkań na żywo, w Bibliotece Wojewódzkiej i w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Od roku organizuje i współprowadzi cykl Sopockich Warsztatów HAIKU w Dworku Sierakowskich, tworząc tym samym nieformalny, Trójmiejski Klub Haiku. Prowadzi blog HAIKU LENKU, na którym znajduje się już blisko tysiąc haiku, spisanych przez ostatnie kilkanaście lat. Rzadko uczestniczy w konkursach internetowych, czerpiąc przyjemność ze spotkań i rozmów na żywo. Członkini-założycielka Stowarzyszenia Salon Literacki.

Anna Mazurkiewicz

Urodzona i mieszkająca w Chełmie. Z wykształcenia ekonomista, z zawodu księgowa. Miłośniczka kotów, książek i podróży. Od kilku lat autorka blogów o różnej tematyce, obecnie skłaniająca się ku felietonom. Kochająca zarówno prozę jak i poezję, od 2012 roku zauroczona haiku. Nagradzana w konkursach międzynarodowych (m.in. trzecia nagroda w 18th International Kusamakura Haiku Competition 2013, wyróżnienie w Vancouver Cherry Blossom Festival Haiku International 2015), publikująca w wielu krajach. Fotograf - amator, wielbicielka muzyki gospel (od 2010 roku członek Chadek Gospel Choir). Uzależniona od pasji, wciąż poszukująca nowych form, dróg i możliwości wyrazu.

Wiesław Karliński

Wiesław Karliński to mieszkający w Namysłowie nauczyciel języków obcych, tłumacz przysięgły, wychowawca młodzieży społecznie niedostosowanej i pilot wycieczek. Jako wczesny emeryt, na dobre może zajmować się tym, co lubi naprawdę. Dużo podróżuje, dokumentując swoje wojaże własnymi fotografiami i tekstami z gatunku literatury drogi. Opublikował ponad trzysta tekstów krajoznawczych, etnograficznych i kulinarnych opisujących pobyty w niemal czterdziestu krajach. Drukowały je Gazeta Wyborcza, Angora, Poznaj Świat, Poznaj Swój Kraj i bogato ilustrowane magazyny kulinarne. Dwa teksty Wiesława znalazły się w wydanej przed kilkunastu laty Antologii polskiego autostopu. PRL i współczesność. O oglądaniu świata i kulinariach opowiadał w Radiu Opole, Teleexpresie, na Festiwalu Czekolady w portugalskim Óbidos i w chicagowskim magazynie polonijnym Polish News.

Robert Bogusław Nowak

Robert Bogusław Nowak urodził się i mieszka w Wałbrzychu. Swoją przygodę z haiku rozpoczął w 2005 roku. Pod koniec 2007 roku zaczął zamieszczać swoje utwory na internetowym forum.haiku.pl gdzie szlifował pod okiem doświadczonych poetów haiku swój warsztat, poznając zasady, historię haiku i innych pokrewnych form tej subtelnej i delikatnej poezji takich jak haiga, tanka, haibun oraz wiersze zbiorowe renga. W swoich wierszach stara się nawiązywać  w wielu aspektach do klasycznych utworów dawnych mistrzów japońskich takich jak szkicowość, brak metafor, słów odnoszących się do pory roku, prostoty, rezygnacji z nadmiaru słów, by pozostawić czytelnikowi otwartą przestrzeń do interpretacji. Od pewnego czasu zaczął poszukiwać własnej „ścieżki”. Czasami eksperymentuje i łamie zasady jakie istnieją w haiku. Jednak wciąż ważna jest dla niego chwila, ważny jest obraz który swoją wrażliwością stara się wiernie przelać na papier i zmieścić w 17 (haiku) lub 31 (tanka) sylabach.

Irena Iris Szewczyk / fot. Rafał Dziorek

Irena Iris Szewczyk – hungarystka, haijinka, fotografka, joginka. Na świat patrzy oczami humanistki przepojonej empatią. Jednakowo interesuje ją natura i urbanizm. Obserwuje i utrwala w haiku oraz w fotografii swoje spostrzeżenia. Zapisuje wyjątkowe momenty i niepowtarzalne chwile. Jej haiku są publikowane w międzynarodowych czasopismach i antologiach, zdobywają wyróżnienia w japońskich konkursach. Jej fotografie są drukowane w magazynach i katalogach. Otrzymują nominacje i nagrody w różnych kategoriach w konkursach za granicą. Obie pasje umiejętnie spaja tworząc haigi - specyficzne obrazy będące połączeniem haiku z fotografią, za co została uhonorowana tytułem Master Haiga Artist przyznanym przez Światowe Stowarzyszenie Haiku w Japonii.