W najnowszym numerze...

Zakątek haiku

Robert Kania

Robert Kania przedstawia współczesnych polskich twórców haiku

Maria Tomczak

Maria Tomczak urodziła się w 1984 roku Tychach, a od 2003 roku mieszka w Opolu. W wolnym czasie amatorsko tworzy grafikę komputerową i pisze. Pierwsze próby tworzenia haiku podejmowała już w latach 2004-2005 i mimo, że były one niezbyt udane, nie zniechęciło jej to w zgłębianiu tej sztuki. Chociaż jest zafascynowana utworami dawnych mistrzów, szuka swojej własnej drogi, często eksperymentując, czasem łamiąc zasady rządzące haiku. Obecnie tworzy głównie w języku angielskim. Jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów, a jej utwory pojawiły się w kilku antologiach oraz wielu popularnych anglojęzycznych magazynach takich jak Frogpond, Modern Haiku, The Heron's Nest, World Haiku Review, Creatrix, The Mainichi i innych . Przez półtora roku pełniła funkcję redaktora haiga w magazynie Wild Plum, co dało jej możliwość poznania artystów z całego świata i ich prac. Prywatnie jest mamą pięcioletniego Łukasza, dla którego chciałaby w najbliższej przyszłości napisać książkę.

Magdalena Banaszkiewicz

Magdalena Banaszkiewicz jest emerytowaną nauczycielką. Obecnie mieszka w Zielonej Górze, ale przez wiele lat mieszkała na wsi, gdzie znajdowała inspirację dla haiku. Lubi długie spacery i wycieczki rowerowe za miasto ze swoim aparatem fotograficznym. Po raz pierwszy z haiku spotkała się w 2007 roku i odtąd publikuje w wielu internetowych oraz drukowanych magazynach haiku. Jest laureatką polskich i międzynarodowych konkursów: m.in. Haiku International Association Haiku Contest (nagroda w 2014, wyróżnienie w 2013), Mainichi Haiku Contest (wyróżnienia w 2011 i 2013), Polish International Haiku Competition (wyróżnienie w 2016), Vancouver Cherry Blossom Festival Haiku Invitational (wyróżnienia w 2014 i 2017), Konkurs Polskie Haiku (I miejsce - nr 5 w 2015, II miejsce - nr 4 w 2014, wyróżnienie - nr 1 w 2014). Jej utwory znalazły się w kilku antologiach. Tworzy również prace pokrewne związane z haiku: haiga, tanka, haibun oraz jest współautorką różnych odmian rengay. Większość jej prac na język angielski przełożyła Maria Tomczak.

Sława Sibiga

Sława Sibiga urodziła się w Rozkoszy w powiecie chełmskim. Od 1985 roku związana z Tychami. Jest autorką pięciu książek poetyckich: Wędrując pomiędzy myślami (2008), Skrzydła (2009), Sen o Japonii. Haiku (2016), W każdym drzewie noc (2016), Zatańcz ze mną na czubkach sosen (2017) oraz współautorką sześciu antologii haiku. Jest również autorką dwóch książek dla dzieci. Jej wiersze są prezentowane w Poczcie Poetyckiej Radia Katowice prowadzonej przez red. Macieja Szczawińskiego. Jest laureatką wielu krajowych konkursów haiku oraz jurorką corocznego Ogólnopolskiego Konkursu Wakai Haiku w Tychach (od 2014). Członkini-założycielka Polskiego Stowarzyszenia Haiku.

Robert Kania przygodę z poezją zaczął w 2011 roku próbując swych sił zarówno w „zwykłej” poezji jak i w haiku. Debiutował w 2014 tomikiem spot wydanym przez Salon Literacki. Tomik 39 haiku wydał rok później w poznańskim wydawnictwie Kontekst. W 2012 miał pierwszą zagraniczną publikację haiku w japońskim internetowym Asahi Haikuist Network. Później publikował w drukowanych czasopismach takich jak amerykański Frogpond czy też japoński magazyn klasycznego haiku Kuzu, a także w wielu międzynarodowych magazynach internetowych. Jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów haiku. Od wiosny 2013 roku wraz z Krzysztofem Kokotem organizuje kwartalny międzynarodowy konkurs haiku w języku angielskim: European Quarterly Kukai. Razem z autorem zdjęć Tomaszem Budziakiem tworzy tzw. fotograficzne haigi (haiku połączone z fotografią). Był współorganizatorem II Międzynarodowej Konferencji Haiku w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu Literackiego im. Czesława Miłosza w 2015 roku. We wrześniu 2015 roku został wybrany na prezesa Polskiego Stowarzyszenia Haiku (zarejestrowanego w lutym 2016). Był jurorem konkursów haiku, m.in. konkursu haiku w ramach projektu Wiersze w metrze 2016.