W najnowszym numerze...

Świat muzyki poważnej

Jowita Opyd

Jowita Opyd opowiada o muzyce poważnej

 

W historii muzyki nazwiska kobiet pojawiają się niezwykle rzadko. Z pewnością w dużej mierze jest to związane z ich kształceniem na przestrzeni wieków oraz narzuconą im rolą społeczną. Oczywiście przez całe stulecia dziewczynki z niższych warstw najczęściej nie uczęszczały do szkół lub, ewentualnie, uczone były jedynie podstaw – czytania i pisania. Natomiast młode kobiety urodzone w zamożniejszych rodzinach otrzymywały, rzecz jasna, nieco lepsze wykształcenie, szeroko obejmujące naukę języków obcych oraz muzyki. Ze względu na potrzebę zabawiania gości podczas spotkań towarzyskich, uczono je gry na instrumentach. Pamiętać należy bowiem, iż przez długie lata muzyka, której słuchano w domach, była w stu procentach wykonywana „na żywo”; a każdy szanujący się gospodarz miał w salonie instrument klawiszowy, który podlegał intensywnej „eksploatacji”.

Kolejny rok dobiega końca. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a tuż po nich Sylwester. Od lat w wielu kręgach popularnością cieszą się koncerty sylwestrowe i noworoczne. W ostatnim tegorocznym wydaniu Salonu Literackiego przyjrzyjmy się zatem, czego i gdzie będzie można posłuchać w ten wyjątkowy wieczór.

Ludwik Ernhart i Jerzy Waldorff już cztery dekady temu debatowali nad tym, czy muzyka nadaje się do oglądania. Drugi z nich napisał wówczas, że „zależy kto gra i jak to robi”. Myślę jednakże, iż cytat ten należy uzupełnić o stwierdzenie, że zależy również, jak ten ktoś wygląda.

Gdy jesienne wieczory z dnia na dzień stają się coraz dłuższe, a za oknami straszy słota, warto powrócić myślami do słonecznego lata. W sierpniu, w Warszawie, odbywał się festiwal muzyczny Chopin i jego Europa, organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Garrick Ohlsson, amerykański pianista, zwycięzca VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1970 roku. Wielka postać świata muzyki poważnej. O jego osiągnięciach zawodowych można przeczytać w niejednej publikacji, a zdobytą wiedzę poszerzyć w internecie. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, obok trwającego obecnie festiwalu Chopin i jego Europa, żyje produkcją nowego, dwupłytowego albumu Amerykanina.