W najnowszym numerze...

Świat muzyki poważnej

Jowita Opyd

Jowita Opyd opowiada o muzyce poważnej

 

Antonin Dvořák, ur. 8 września 1841 roku w Nelahozeves (k. Kralup), zm. 1 maja 1904 roku w Pradze – czeski kompozytor muzyki określanej mianem późnoromantycznej.

Podstaw gry na skrzypcach uczył go prawdopodobnie ojciec, a następnie miejscowy nauczyciel, tak więc już jako dziecko Antonin występował podczas rodzinnych i lokalnych uroczystości. W wieku 13 lat został wysłany do Zlonic, gdzie wyuczył się zawodu… rzeźnika. W tym samym czasie pobierał jednakże nauki u miejscowego kantora – Leihmanna – oraz u dyrygenta chóru – Tomana. Te lekcje dały solidne podstawy do późniejszego zainteresowania muzyką, za które Dvořák był wdzięczny przez całe życie. Po wielu latach ufundował pomnik upamiętniający Leihmanna, bowiem to właśnie za jego sprawą podjął naukę w praskiej szkole organistów.

28 maja w ramach cyklu Recitale Mistrzowskie, w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, wystąpili Emmanuel Pahud (flet) i Éric Le Sage (fortepian).

Kiedy maj na dobre panoszy się w kalendarzu, chciałoby się wyjść na werandę, usiąść w fotelu, zamknąć oczy, wystawić twarz ku słońcu i chłonąć wiosnę całym sobą...

Wiosna rozkwita w kolejnych dniach coraz to nowymi odcieniami zieleni. W kalendarzu kwiecień, za pasem Wielkanoc, na horyzoncie czai się majówka. Pomysłów na spędzanie wolnego czasu można szukać wszędzie. Z pewnością dobrym pomysłem będzie wybranie się… na koncert!

Dzieło muzyczne, bez względu na obsadę, przeznaczenie, kompozytora czy nawet epokę, w której powstało, składa się z kilku podstawowych elementów. Zdecydowana większość kompozycji zawiera je wszystkie – wyjątki stanowi muzyka pochodząca z odległych stuleci bądź też ta wywodząca się z nurtów współczesnych.