W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...

Są takie motywy, które mimo upływu kolejnych wieków nadal pozostają żywo obecne w naszej kulturze. Jednym z nich są święta Bożego Narodzenia, które nieodmiennie inspirują kolejne pokolenia twórców. Na przestrzeni lat zmieniały się dominujące style, pojawiały się i zanikały kolejne symbole, zmieniała się percepcja samego święta, wciąż jednak pozostaje ono ważnym tematem dla polskich malarzy.

W tym miesiącu chciałabym Wam zaprezentować dziesięć prac inspirowanych tą tematyką. Powstały one między XV a XX w., a ich autorów różniło tak naprawdę wszystko, od epoki, w której żyli, poprzez doświadczenie, aż po preferowane motywy i techniki. Oczywiście, przy tak szerokim ujęciu tematu nie da się stworzyć prawdziwie reprezentatywnej próby; mimo jak najlepszych chęci nie sposób pominąć jakiegoś zasługującego na uwagę dzieła, tak jak nie sposób jednoznacznie wyselekcjonować tych zasługujących na uwagę. Mam jednak nadzieję, że w tym zbiorze znajdziecie dla siebie coś, co Was zatrzyma na dłużej, poruszy, zachęci do własnych malarskich poszukiwań…

Anita Katarzyna Wiśniewska

 


 

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.