W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...
Joanna Maria Korczyńska

Joanna Maria Korczyńska, urodzona w 1986 roku w Kielcach. Działa na wielu płaszczyznach artystycznych, m.in. malarstwo, ilustracja i formy elektroniczne.

W 2006 roku ukończyła Liceum Plastyczne im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, uzyskując dyplom rzeźbiarski. W 2011 roku obroniła tytuł magistra sztuki na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Instytucie Sztuk Pięknych w Kielcach na specjalizacji „grafika warsztatowa”.

 


 

W twórczości Joanny Korczyńskiej na specjalną uwagę zasługują linoryty. Są dojrzałe, gęste i mięsiste. Nie ma w nich miejsca na oddech. Powstają z mroku, są – jak mówi sama artystka – wyzwaniem, mocnym szarpnięciem, goryczą. Korczyńska odrzuca klasyczny rodzaj piękna. Zaznacza: obrazy nie są po to by się podobały. Rzeczywiście w tych linorytach niepokój, granica między życiem i śmiercią są prawie namacalne. Każde wielkie dzieło sztuki jest zwycięstwem nad słabościami i wątpliwościami. Jeśli ktoś nie ma wątpliwości to nie jest artystą, tylko psychopatą – jeśli pójść tropem słów Zbigniewa Makowskiego, polskiego surrealisty, ta walka udaje się artystce nadzwyczaj dobrze.

Krzysztof Schodowski

 


 

Joanna Maria Korczyńska - galeria prac

 

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.