W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...
Marzena Ablewska-Lech

Marzena Ablewska-Lech ur. w 1978 w Pionkach, mieszka i pracuje w Tarnowskich Górach. Absolwentka PLSP w Katowicach, uważa się za pół-samouka. Współpracuje z Wydawnictwem Pasaże.

 


 

Misterne wykonanie, mnogość detali to ważna cecha w obrazach Marzeny Ablewskiej-Lech, artystki mieszkającej w Tarnowskich Górach. Jej kompozycje są zwarte i pełne. Linie, z których są zbudowane płyną w różnych kierunkach, są niemal chaotyczne, jednakże jest to chaos uporządkowany. Wszystko ma tu swoje miejsce. Ablewska-Lech tworzy światy wykorzystując symbole biblijne i mistyczne. Pobrzmiewają w nich echa Freuda i Junga. Niezwykłą emocjonalność obrazów potęguje także znakomity warsztat.

Artystka o swojej twórczości: Gdybym miała doszukiwać się w mojej twórczości źródeł spoza mnie, które w istotny sposób zaciążyły na języku, jakim się posługuję w swoich pracach, bez wahania wymieniłabym pojęcia "czystej formy" Witkacego i stanu "horroru metafizycznego" Leszka Kołakowskiego.  Najistotniejszym jest wywołać w sobie to jedno, jedyne odczucie metafizyczne, by je potem rozbudzić w oglądającym, więc pracuję emocjonalnie, niemal naiwnie. 

Krzysztof Schodowski

 


 

Marzena Ablewska-Lech – galeria prac

 

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.