W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...
Damian Pacha

Urodzony w Katowicach w 1970 r. Ukończył Liceum Plastyczne w Dąbrowie Górniczej – w 1991 r.

W 1993 ukończył Studium Nauczycielskie w Katowicach. W latach 1993-1998 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1998 r. obronił dyplom z wyróżnieniem w pracowni Jana Szancenbacha. W roku 2000-2001 był asystentem na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2003 r. pracuje jako nauczyciel rysunku i malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej, oraz prowadzi zajęcia z rysunku, grafiki, malarstwa i rzeźby w MOK w Sławkowie. Uczestniczył w ponad 60 wystaw zbiorowych i 5 indywidualnych. Uczestnik wielu plenerów  międzynarodowych. Laureat wielu nagród artystycznych. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Mieszka w Bolesławiu pod Olkuszem.

 


 

Cenie malarstwo Damiana Pachy, bo nawet w tak – wydawałoby się – zużytym temacie, jakim jest krajobraz, potrafi on stworzyć dzieła oryginalne, choć na szczęście nie ma w tej oryginalności niczego na siłę. Jego technika malarska jest lekka, finezyjna, pozbawiona „napinki”, co sprawia, że prace Damiana są doceniane przez koleżeństwo artystyczne, ale również cieszą się powodzeniem wśród „zwykłych zjadaczy sztuki”. Kolorystyka prac tego artysty jest stonowana, charakterystyczna tylko dla niego; ma się wrażenie, że w świecie, który maluje, jest jakaś dziwna pora dnia, coś pośredniego między nocą, a dniem. Bardzo sobie cenię znajomość z Damianem, moim sąsiadem (mieszkamy jakieś 200 metrów od siebie), z którym od lat wybieramy się poszusować na biegówkach, jest tylko taki problem, że musiałbym się tego najpierw nauczyć. Odnoszę wrażenie, że niektóre zimowe obrazy Pachy powstają podczas jego eskapad na biegówkach. Nie ma w nich ani grama sztuczności; widać w tym malarstwie bezpośrednią bliskość natury.

Olgerd Dziechciarz

 


 

Damian Pacha – galeria prac

 

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.