W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...
Irena Kiełtyka

Artystka urodziła się w Olkuszu. Studia: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, ASP w Warszawie (na Wydziale Grafiki), ASL New York – malarstwo, Hang-Zhou – Chiny – tradycyjne malarstwo chińskie.  Przez wiele lat mieszkała i pracowała w Stanach Zjednoczonych, obecnie ponownie w Polsce, w rodzinnym Olkuszu. Wystawiała w kraju i zagranicą - m.in. miała wystawę indywidualną w Nowym Jorku.

Prezentowane przez nas prace w większości pokazują Nowy Jork, tylko dwa obrazy uwieczniają Olkusz (bazylikę św. Andrzeja Apostoła i McDonald’s); prace nie mają tytułów, bo artystka rzadko tytułuje obrazy, ograniczając się do sygnatury IK.

 


 

„Hiperrealizm obok pop-artu jest najbardziej amerykańskim kierunkiem w sztuce. Uprawianie hiperrealizmu świadczy o niezwykłej biegłości w malowaniu, bo jest to bardzo techniczna sztuka. Ale jest w niej amerykański duch, amerykański pęd i amerykański blask. Niektóre z obrazów Ireny Kiełtyki przywodzą na myśl malarstwo Edwarda Hoppera: kobieta rozmawiająca przez komórkę i wpatrzona w rzekę Hudson,  ma w sobie wiele z samotnych kobiet z przydrożnych hoteli, które malował Hopper. Za jego czasów nie było komórek, ale ludzie byli równie samotni, jak dziś, choć może dziś są bardziej… Artystka przyznaje, że czasem coś zmienia w tych namalowanych zdjęciach, niejako poprawiając rzeczywistość, dodając koloru, ujmując go, zmieniając układ postaci. Nie jest to więc tylko odzwierciedlanie rzeczywistości, ale także jej kreowanie. Znakomite obrazy odważnej artystki, która nie boi się szukać piękna w z pozoru brzydkich miejscach; na jej obrazach wszystkie te często brzydkie ulice, zaułki, markety, stacje benzynowe nabierają szlachetności, o jaką byśmy ich nie podejrzewali.”

Olgerd Dziechciarz

 


 

Irena Kiełtyka – galeria prac

 

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.