W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...
Piotr Król

Piotr Król urodził się w 1973 roku w Łodzi. W latach 1993 - 1999 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom z malarstwa, rysunku oraz z drzeworytu zdobył w 1999 r z wynikiem bardzo dobrym. Po studiach zajmuje się malarstwem sztalugowym, ściennym oraz pracą edukacyjną z młodzieżą. Jest laureatem Konkursu im. Wł. Strzemińskiego. W 1999 roku otrzymał medal Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Łodzi za cykl drzeworytów. W 2006 roku został zwycięzcą międzynarodowego konkursu „Artysta i jego Dzieło” organizowanego przez „Contemporary Painting”, za obraz "Sprzedawca balonów”. W 2007 roku otrzymał stypendium szkoły fresku w Treglio prowadzonej przez wybitnego, włoskiego malarza Vica Calabro. W 2008 roku jego obraz „Śmierć na Krzyżu” był ikoną wystawy drogi krzyżowej w Bazylice Matki Boskiej w Guadelupe (Meksyk).

 

 


 

Malarstwo Piotra Króla wstrzymuje oddech. Pełne pozornej ciszy, pulsujące, rozrasta się i zagarnia do siebie. Postaci z portretów są jakby nieobecne, dryfują poza światem, ukazując jednocześnie skalę prywatnych tragedii, drobnych i wielkich spraw, których na co dzień boimy się dotknąć. Spojrzenia postaci przenikają widza na wskroś, biegną dalej, szukając spokoju i wytchnienia.

Malarstwo Piotra to walka z materią. Fascynuje mnie to, jak w jego obrazach przy użyciu tak szerokiej gamy kolorów daje się uzyskać spójny nastrój stanów: utraty, rezygnacji, tęsknoty, melancholii. Gęste, świetliste kompozycje plus rzetelny warsztat tworzą zdecydowany przekaz, przy którym warto się zatrzymać.

Krzysztof Schodowski

 


 

Piotr Król – galeria prac

 

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.