W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...

Zapraszamy 22 maja 2019 r. (godzina 19:00) do Domu Literatury w Łodzi (ul. Roosevelta 17) na spotkanie poświęcone krótkiemu i tragicznemu życiu i twórczości Melanii Fogelbaum, łódzkiej poetki i malarki.

W spotkaniu wezmą udział Dorota Ryst, poetka, redaktor naczelna Internetowej Gazety Kulturalnej Salon Literacki oraz Joanna Sikorzanka (wieloletnia dziennikarka Radia Łódź, zainteresowana tematyką łódzkiego getta).

O samej Melanii wiemy bardzo niewiele. Urodziła się 5 czerwca 1911 roku. Według relacji przyjaciół była nie tylko poetką, ale i malarką, pisała eseje, znała historię sztuki. O jej przedwojennej twórczości brak jest informacji. Po utworzeniu w Łodzi getta zamieszkała wraz z matką, Cyrlą, przy ul. Marynarskiej 43, a pracowała na Bałuckim Rynku w Wissenschaftliche Abteilung – Wydziale Naukowym, zajmującym się stworzeniem „wschodnio-żydowskiego muzeum”. Tam poznał ją Leon Kowner, który pisał, iż „była drobną kobietą o orlej, drapieżnej twarzy i błyszczących oczach”. Po zamknięciu wydziału grupa przyjaciół, wśród nich Kowner i Helena Zymler, spotykała się w mieszkaniu Melanii Fogelbaum, dyskutując o poezji i muzyce.
Chora na gruźlicę Melania Fogelbaum, w czasie likwidacji getta, 1 sierpnia 1944 roku, na noszach została wywieziona do Auschwitz, gdzie – tego samego dnia – zginęła w komorze gazowej. Miała zaledwie 33 lata.

Po wojnie Helena Zymler-Svantesson, mieszkająca w Szwecji, mając dostęp do zeszytów z wierszami przyjaciółki, opublikowała kilka jej utworów tłumaczonych na szwedzki w antologii „I cienie się wydłużają”(„Och skuggorna blir langre”1972). W języku polskim wiersze ukazały się po raz pierwszy w 2004 roku w tomiku „Zeszyt z getta w Łodzi”(red. A. Kobos), a następnie w zbiorze „Drzwi otwarte na nicość” (red. L. Żuliński i M. Piechocki) w roku 2012. Oba zeszyty z wierszami Melanii Fogelbaum znajdują się w United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie.

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.