W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...

Protokół z posiedzenia jury XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Zdzisława Morawskiego zorganizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp.

Jury obradowało w dniu 26 września 2014 r. w Gorzowie Wlkp. w składzie:
Józef Baran– przewodniczący (poeta, członek krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich),
Stefan Pastuszewski – członek (poeta z Bydgoszczy, sekretarz redakcji miesięcznika literackiego „Akant”),
Ireneusz Krzysztof Szmidt – członek (poeta, prezes gorzowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich),
Danuta Zielińska – sekretarz, kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego, przedstawiciel organizatora.

Po zapoznaniu się z 908 pracami literackimi (620 tekstów poetyckich i 288 tekstów prozatorskich) nadesłanymi przez 430 autorów i wnikliwej dyskusji jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

I) w kategorii prozy:

I nagrody nie przyznano.
II nagrodę w wysokości 1500 zł Lechosławowi Cierniakowi (godło „Gotyk”) ze Słupska, autorowi opowiadania pt. „Rechocik”.
III nagrodę w wysokości 1000 zł Barbarze Kowalewskiej (godło „Na huśtawce”) z Zielątkowa, autorce opowiadania pt. „Księga bram”.

Wyróżnienia w wysokości 500 zł otrzymali:
– Natalia Titkow z Warszawy (godło „Milena”) za opowiadanie pt. „Dotyk motyla”
–Anna Konstanty z Chlebowa (gm. Gubin) (godło „Koliber”) za opowiadania pt. „Randez vous” i „Wiosna”
– Czesław Sobkowiak z Zawady (godło „Koperta”) za „Tryptyk prozatorski”
– Zbigniew Rutkowski z Gniewa (godło „Lesław Tur”) za miniatury pt. „Oczekiwanie”, „Zauroczenia” i „Kłótnia płci”
– Wieńczysław Polaczek z Tarnowa (godło „jednostka czasu”) za opowiadanie pt. „Słowa, które leczą”
– Anna Marcinkowska z Kowala (godło „Prakseda”) za opowiadanie pt. „Staruszka”

Jury zwróciło również uwagę na teksty następujących autorów:

Jadwigi Hockuby z Warszawy (godło „Wilga”) – opowiadanie pt. „Historia pewnego konia”; Leszka Carnutha ze Stargardu Gdańskiego (godło„Poczwarka”) – opowiadanie pt. „Poezja śmietników” ;Jakuba Chilimończyka z Poznania (godło„Utkany”) – opowiadanie pt. „Chleb” ;Mirosława Kurowskiego z Namysłowa (godło„Szklarka”) – opowiadanie pt. „Jeszcze trzeba mi napisać o wielkich wiekowych drzewach”; Jolanty Kapicy z Bogatyni (godło „Jotka”) – opowiadania „Tęcza” i „Tofa?” ;Alfreda Siateckiego z Raculi (godło „Duch”) – opowiadanie pt. „Umarlak na niby”; Jagody Wojtasiewicz z Czerwonaka k/Poznania (godło„Kuba”) – opowiadanie pt. „Tereska”; Henryka Cypriana Konkola z Bydgoszczy (godło„Chaber”) – opowiadanie pt. „Znajdek”; Iwony Hulewicz-Sroczyńskiej ze Zgierza (godło„szepcząc”) – opowiadanie pt. „Rybobranie” ; Elżbiety Goszczyckiej z Warszawy (godło„Malarka Naiwna”) – opowiadanie pt. „Relacja spikera sportowego” ; Agaty Załęskiej z Płocka (godło „Żądza pieniądza”) –opowiadanie bez tytułu [„Siódmego września…”]; Michała Wichowskiego z Warszawy (godło „Arkadiusz”) – opowiadanie pt. „Niesymetryczna noc” ;Elżbiety Isakiewicz z Warszawy (godło„Smuga”) – opowiadanie pt. „Łaciata” ; Jakuba Michalczeni z miejscowości Korsze na Warmii (godło„Adam Poczekalnia”) – opowiadanie pt. „MONICZKA DYNKSIARA”; Andrzeja Onchimowicza z Białegostoku (godło„Bruno”) – opowiadania pt. „Tolerancja i inne pierdoły” i „Fetysz” ; Suzanny Novaque z Warszawy (godło„Miłosz Kwiatkowski”) – opowiadanie pt. „Miejsko-wiejska gawęda o Matce Boskiej Piekutowskiej”; Tomasza Pawła Röhricha z Krakowa (godło „ascaro”) – opowiadanie pt. „Ballada bałkańska”; Józefa Słomińskiego z Opola (godło „Dejot.74”) – opowiadanie pt. „Obrazek 42. prawie, że kryminalny”; Adama Bolesława Wierzbickiego z Lubska (godło„Dom z polnych kamieni”) – opowiadanie pt. „Pokój temu domowi”; Krystyny Drewnickiej z Poznania (godło „Pasja”) – opowiadania: „Wołanie” i „Inne życie”; Pawła Sakowskiego z Poznania (godło„Ogończyk”) – opowiadanie pt. „Alter ego McCoffie’go”; Feliksa Opolskiego z Gdańska (godło„wiatr”) – opowiadanie pt. „Wszystkie pociągi jadą do…”; Małgorzaty Thiele ze Szczecina (godło „RITA ALMA”) – opowiadanie pt. „Wigilia”.

2) w kategorii poezji:

I nagrodę w wysokości 2000 zł Hannie Antoninie Bondarenko z Lublina (godło „lolela”) za wiersz pt. „kobieta, która gotuje rosół”.
II nagrody nie przyznano.
III nagrodę w wysokości 1000 zł przyznano Rafałowi Baronowi (godło „Wspomnienie bez nazwy”) z Gdańska za zestaw wierszy pt.: „Dusza”, „Czynniki pierwsze, cząstki elementarne”i „Pusty”.

Wyróżnienia w wysokości 500 zł przyznano pięciu autorom:
– Annie Popławskiej z Krakowa (godło „Albatros Wędrowny”) za wiersze bez tytułów: *** [„Kolumb, da Gama, Magellan…”], *** [„Nie trzeba mówić tak…”] oraz *** [„Serce z kamienia…”]
– Danucie Hasiak z Opola (godło „Mewa”) za zestaw wierszy pt.: „Qui pro quo”, *** [„dopóki/nie ubierzesz…”] oraz „Macierzyństwo”
– Eli Galoch z Turku (godło „Nowa era pielęgnacji”) za zestaw wierszy pt.: „Fresk: Toskania”, „Pytania: Umbria” oraz „Oswajanie: Kalabria”
– Markowi Brymorze z Kalisza (godło „Hej”) za wiersze pt.: „Oni” i „Polska”
– Piotrowi Zemankowi z Bielska-Białej (godło „Principia”) za zestaw wierszy pt.: „Dziecko Meriam”, „Białe bandaże” i „Madonna San Miguel”

Jury zwróciło również uwagę na teksty następujących autorów:
Artura Wodarskiego z Wyszanowa (godło „Proste historie”) za zestaw wierszy pt.: „może to i lepiej matko że nie przeżyliśmy tej wojny”, „zmiany które czasami się zdarzają” oraz „świat się śmieje”; Lechosława Cierniaka ze Słupska (godło „Karta”) za zestaw wierszy pt.: „Rentgen”, *** [„córki i synowie już na peronach…”], „Banalna historia”; Marioli Kruszewskiej z Mińska Mazowieckiego (godło „pakamera”) za zestaw wierszy pt.: „triumf teorii”, „kwestia interpunkcji” i„po latach” ; Macieja Porzyckiego (godło „Inkasas”) z Poznania za wiersze pt.: „Model do składania”, „Kto to widział” ;Adama Bolesława Wierzbickiego z Lubska (godło „Cztery strony duszy”) za zestaw wierszy pt.: „Na poniemieckim cmentarzu”, „Adwentowa tradycja” i „Poniedziałkowy toast” ; Ewy Olejarz z Zabrza (godło „Dział kadr”) za wiersze pt.: „Za wysokie łąki!”,„Impreza u Osmanów” oraz „Ain, cwai, drai!” ; Czesława Sobkowiaka (godło „Życie”) z Zawady za zestaw wierszy pt.: „Jeden pokój”, *** [„Smakowałem różne smaki…”] oraz„Legenda”.

Konkurs stał na bardzo wysokim, wyrównanym poziomie,szczególnie w kategorii prozy, dlatego zdecydowano wyróżnić więcej prac niż przewidywał regulamin. Wpłynęło wiele dobrych i bardzo ciekawych opowiadań, nowel, wspomnień diagnozujących współczesność, ale i dotykających różnych sfer ludzkiego i polskiego bytowania –pisanych z humorem i liryzmem, subtelnych i rubasznych, z interesującymi dialogami, ale i z poetycką, przemyślaną narracją, zaskakujących pomysłami i dobrym warsztatem literackim.
Poezja – jak to obecnie poezja – pozornie zróżnicowana, ale w istocie podobna do siebie. Mało odkryć, mało zaskoczeń. Niemniej utwory nagrodzone godne są nagród.Jurorzy wyławiali głównie utwory komunikatywne, celne w wyrazie, w najlepszym słowa tego znaczeniu sugestywne i wyraziste, co nie znaczy, że nie oryginalne. Postawili na proste odkrycia i przejrzystą formę, która zaprzecza twierdzeniu, że poezja nie jest „dla ludzi”.

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.