W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...

24 marca w Gdańsku wręczono nagrodę Europejskiemu Poecie Wolności. Ta międzynarodowa nagroda literacka została ustanowiona przez miasto Gdańsk w 2008 roku w celu wyróżnienia wybitnych artystycznie zjawisk poetyckich podejmujących jeden z najistotniejszych tematów współczesności jakim jest wolność. Nagroda przyznawana jest co dwa lata poecie, który w najbardziej oryginalny sposób pisze o wolności postrzeganej w różnych aspektach - osobistym, politycznym, religijnym.

Lista nominacji do nagrody Europejski Poeta Wolności powstaje na podstawie rekomendacji tłumaczy z siedmiu języków wylosowanych w danej edycji krajów. W gronie nominowanych znaleźli się: Tozan Alkan (Turcja), Kristin Berget (Norwegia), Pablo Garcia Casado (Hiszpania), Durs Grünbein (Niemcy), Petr Halmay (Czechy), Luljeta Lleshanaku (Albania), Serhij Żadan (Ukraina). Listę tegorocznych nominacji uzupełnił tom polskiego poety, Ryszarda Krynickiego, wybrany spośród tomów wskazanych przez redakcje pism literackich.

Laureata wybrało jury, w składzie: Krzysztof Czyżewski, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński (sekretarz jury), Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek i Anda Rotenberg. Przewodniczącym kapituły jest prof. Krzysztof Pomian.

Tygodniowy festiwal Europejski Poeta Wolności 2012, na który składały się debaty, pokazy filmowe, koncerty, happeningi, warsztaty, gra miejska i spotkania z poetami oraz tłumaczami podsumowała gala w Teatrze Wybrzeże w czasie której wręczono tegorocznemu zwycięzcy Dursowi Grünbeinowi statuetkę oraz czek na kwotę 100 000 zł. Nowością była nagroda dla tłumacza w wysokości 10 000 zł, którą odebrał Andrzej Kopacki – tłumacz nagrodzonego tomu „Mizantrop na Capri”.

Zapraszamy do relacji z imprez towarzyszących:

Dorota Ryst

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.