W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...

Podróżnik zafascynowany Rosją zawitał do Lublina. 21 marca Jacek Hugo Bader był gościem Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców. Dziennikarz związany z „Gazetą Wyborczą” jest dwukrotnym laureatem nagrody Grand Press i Bursztynowego Motyla. Jego Biała Gorączka została też dominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, a  książka W rajskiej dolinie wśród zielska miała szansę zdobyć Nagrodę Nike.

Bader spotkał się z czytelnikami, by nie tyle mówić o własnej twórczości, ale o podróżach, które stawały się inspiracją do samego pisania. Opowiadał o Rosji, kraju, w którym nie ma rzeczy nieciekawych, a ludzie już dawno temu oduczyli się buntować. Buntować przeciwko władzy, dla której pojęcie demokracji jest tylko pustym słowem, której rządy sprawiają, że ludzie cały czas walczą o to, czego i tak jest mało. Rosja to wielki kraj, w którym określone grupy społeczne mają za dużo, inni zaś ledwo wiążą koniec z końcem. Redaktor opowiadał o spotkaniach z ludźmi, którzy stawali się bohaterami jego książek. Ze zlepku wszystkich patologii świata, wybierał taką historię, która stawała się doskonałą okazją do picia wódki w cztery oczy. W trakcie takich długich podróży, na trzy dni stawali się  najbliższymi mu osobami w życiu, a on niczym spowiednik wysłuchiwał ich z włączonym dyktafonem.

Bader mówił z fascynacją o kraju, który tworzy rankingi swoich największych wrogów, a jego mieszkańcy oglądają telenowele, w których obejrzymy historię tylko o bogaczach. O mieszkańcach dalekich i odludnych miejsc, z którymi dotykał najbardziej bolesnych rzeczy mających w sobie od zawsze gen unicestwionego buntu. Gość zachwycał zebranych barwnym językiem i umiejętnością przekazywania własnych emocji słuchaczom. których tego dnia zebrało się  tak wielu, że nie pomieściła ich sala konferencyjna.

Mateusz Grzeszczuk

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.