W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...

Wrzeszczańska „Fikcja” zdążyła już chyba do siebie przyzwyczaić trójmiejskich bywalców wydarzeń literackich. Nic więc dziwnego, że i tam odbyły się spotkania z twórcami nominowanymi do miana „Europejskiego Poety Wolności”. W ubiegłą środę czytelnicy mieli okazję obcować na żywo z poezją Petra Halmaya. Oprócz samego poety, w spotkaniu brała udział także tłumaczka tekstów czeskiego autora – Dorota Dobrew. Całość poprowadził Leszek Engelking.

Choć „Europejski Poeta Wolności”, jak sama nazwa wskazuje, jest festiwalem międzynarodowym, to spotkanie z Halmayem miało charakter bardzo kameralny, co zdecydowanie było plusem tego wydarzenia. Poprowadzone zostało w sposób przemyślany i naturalny. Słowo wstępu nie było za długie i zawierało informacje istotne dla odbiorcy. Interesująco mówiła o swoim doświadczeniu związanym z przekładem Dorota Dobrew. Resztę – i słusznie – wypełniła poezja zaproszonego twórcy, a konkretnie wiersze z tomu „Tylne światła”. Wiersze poruszające, harmonijne, które już przy pierwszym spotkaniu przemawiają do czytelnika językiem prawdziwego doświadczenia. Sama zaś autentyczność przeżycia wydaje się być w poezji Halmaya bardzo ważna, o czym autor mówił w kontekście pytania o wolność – w nawiązaniu do idei festiwalu. Bardzo istotny w tym wydarzeniu był realny dialog publiczności z poetą, częściowo zapośredniczony poprzez tłumaczenie – a jednak płynny, naturalny. Moim zdaniem, ta właśnie „naturalność” – samej poezji, spotkania, rozmowy – uczyniła ten wieczór szczególnym.

Oprócz Petra Halmaya do nagrody byli nominowani: Tozan Alkan z Turcji (i Wiatr) Kristin Berget z Norwegii (Der ganze Weg), Pablo García Casado z Hiszpanii (Pieniądze), Durs Grünbein z Niemiec (Mizantrop na Capri), Luljeta Lleshanaku z Albanii (Dzieci natury), Serhij Żadan z Ukrainy (Etiopia), Ryszard Krynicki z Polski (Kamień, szron). Festiwal jest z pewnością dobrą okazją do spotkania się z literaturą różnych krajów i różnych osobowości.

Alicja Dymowska

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.