W najnowszym numerze...
Stałe rubryki
Stałe działy Internetowej Gazety Kulturalnej, w których cyklicznie prezentujemy publikacje z różnych obszarów kultury i sztuki
Podkategorie
Wstępniaki Naczelnej 46
Stała rubryka Doroty Ryst
Zakątek haiku 18
Robert Kania przedstawia współczesnych polskich twórców haiku
Wbrew pozorom 16
Marcin Kleinszmidt nadaje z ulubionego krzesełka w ulubionym miejscu
Świat muzyki poważnej 46
Jowita Opyd opowiada o muzyce poważnej
Hot spot 30
Felietony Sławomira Płatka
Prezentacje 114
Paweł Podlipniak prezentuje interesujące postacie ze świata literackiego
Ludzie wschodu 22
Janusz Radwański nadaje spod polsko-ukraińskiej granicy o twórcach mało i bardzo mało u nas znanych
Do zobaczenia 45
W tym dziale prezentujemy postacie ze świata malarstwa i grafiki
Zjednoczone stany poezji 25
Janusz Solarz prezentuje tłumaczenia współczesnych poetów amerykańskich
Zaczynając, dzięki przychylności redakcji Salonu Literackiego, ten nowy comiesięczny dział poświęcony poezji amerykańskiej, czuję się zobowiązany powiedzieć kilka słów o poetach wybieranych do salonowych prezentacji. Próbowałem sobie wyobrazić jakieś wspólne podobieństwa, które miałyby hipotetycznie połączyć poetów, których zamierzam przedstawiać czytelnikom. Te próby zakończyły się porażką. Tematycznie, formalnie, światopoglądowo, biograficznie czy też w zakresie wpływu na kształt poezji amerykańskiej, autorzy ci będą się różnić, czasem diametralnie. Tak więc tym co ich łączy i równocześnie dzieli jest ich różnorodność. Są jednak dwie inne cechy, o których chciałbym wspomnieć.
Pierwszą jest mój zamiar by prezentować takich poetów, którzy nie zaistnieli jeszcze w opiniotwórczym młynie Literatury na świecie. Robert Lowell, John Ashberry, John Berryman czy Frank O’Hara znaleźli już swoich apostołów na naszym ryku. Ich wirus zainfekował już na tyle pokaźne grono młodszych i starszych poetów, że można mówić o epidemii. Czas na zmiany, na poznanie innych sposobów parania się poezją.
Drugim faktem, który wymaga podkreślenia jest to, że wszyscy poeci prezentowani w tym dziale są do pewnego stopnia związani z uniwersyteckim systemem nauki „creative writing”. Wielu z nich jest absolwentami takich programów, wielu z nich uczy w takich programach. To nie jest czas na ocenianie skuteczności lub jakości takiego sposobu kształcenia poetów. Ten fakt sam przez się stanowi ciekawy wyróżnik tej poezji, szczególnie jeśli rozpatrywać go w kontekście tego jak się zostaje poetą w naszym kraju. Mam nadzieję, że autorzy i wiersze prezentowani w moim comiesięcznym okienku dostarczą czytelnikom wzruszeń i powodów do refleksji.
Zapraszam.
Janusz Solarz
Świat teatru 5
Justyna Stanisławska opowiada o teatrze i wydarzeniach teatralnych
Wspominki tetryka 46
Leszek Żuliński wspomina, a ma co
Literatura 109
Dział pojemny – zmieści niemal wszystko, co o literaturze napisać można
Drugi plan 7
W rubryce „Drugi plan” prezentujemy sylwetki poetów i pisarzy nieznanych szerokiej publiczności, których twórczość znana jest głównie w środowiskach lokalnych, w „małych ojczyznach”, a których warto pokazać szerszemu gronu odbiorców.
Muzea literackie 27
Zapraszamy na spacer szlakiem muzeów związanych z historią literatury i jej znanymi postaciami. Oprowadzać nas będzie Dorota Ryst.
Wywiady i rozmowy 18
W tym miejscu prezentujemy rozmowy i wywiady udzielone Salonowi Literackiemu przez znane i ciekawe postacie ze świata kultury.
Recenzje 193
Pisali dla Salonu 85
Rząd książek 19
Książki się szanuje. Książki się kocha. Do czytania się zachęca. Rząd się kontestuje, przeciw rządzącym powołuje się ruchy oburzonych, z grubsza wiadomo co robić. A co, jeśli przed nami rząd książek, rząd słów, rząd liter? Są tacy, którzy krzyczą, gwiżdżą, szumią lub milczą. I mają się z tym lepiej. Jednak wielu po prostu się zastanawia: czy można wyjść poza język? Czy żeby mówić, trzeba posługiwać się tylko językiem zrozumiałym dla innych, nawet jeśli rozmowę prowadzimy sami z sobą? Czy język wyznacza granice naszego świata? Kto mówi, kto jest mówiony - kto tu rządzi? Kto kogo stawia w szeregu?
W tego typu wątpliwościach celują filozofowie i artyści. Bywa, że także dzięki nim, zostali tym, kim są. W wielu pracach te dwa punkty widzenia splatają się ze sobą. I te są naprawdę ciekawe.
Malina Barcikowska z toruńskiego Centrum Sztuki Współczesnej pisze o zacieraniu się granic między sztukami
Muzyczne rozmaitości 4
Mirosław Gabryś o muzyce przeróżnej
Życie towarzyskie i uczuciowe 15
Czesław Markiewicz o kulisach życia poetów, poetek a czasem prozaików i prozaiczek
Tłumaczenia poetów brytyjskich 7
Prezentując brytyjską poezję queer, chciałbym nie tylko przedstawić znakomitych twórców ale również zastanowić się nad tym, co tę twórczość ze sobą łączy, w jaki sposób wyodrębniają się ono tworząc osobną grupę (rodzaj). Pomogą mi w tym nie tylko wiersze poszczególnych autorów ale również esej autorstwa Cherry Smyth pt. Queer poetry by definition.
W nadchodzących miesiącach, będą Państwo mieli okazję poznać twórczość m. in. takich poetów jak Maria Jastrzębska, Janet Sutherland, Robert Hamberger, River Wolton, Charlotte March, Gregory Woods, Andra Simons, Pascal O’Loughlin. Dwa eseje autorstwa Cherry Smyth i Shauna Levina redaktorów legendarnego (niestety nie istniejącego już) magazynu literackiego queer „Chroma”. Życzę miłej lektury.
Tomasz Mielcarek
Pocztówki z Legnicy 26
Grzegorz Tomicki obserwuje, filozofuje i opisuje
Reda Red.a 6
Radek Wiśniewski wskrzesza dawne teksty z pisma "Red." – wciąż aktualne
Film 4
Sławomir Płatek (i czasami inni) opowiadają Państwu, co zobaczyli na ekranie
Arkusze poetyckie 0
Paweł Podlipniak prezentuje i komentuje