W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...

Po raz trzeci akcja „Bez cenzury” zgromadziła trójmiejskich pisarzy o mniejszym i większym dorobku przy długiej taśmie papieru.

W ramach szerszego przedsięwzięcia „Rozdroża wolności” organizowanych jest co rok kilka sprzężonych imprez. Inicjatorem jest Fundacja Wspólnota Gdańska – na co dzień gospodarz Galerii Sztuki Warzywniak, w której między wieloma innymi imprezami, od dwóch lat organizuję też spotkania autorskie.

W tym roku około dwudziestu poetów, prozaików i dziennikarzy pisało swoje krótkie teksty na rozwiniętej, pięćdziesięciometrowej roli papieru. Ich treść oraz ilustracje (niekiedy bardzo fantazyjne) znajdą się w trzeciej antologii „Rozdroża wolności”, która ukaże się na początku przyszłego roku.

W tym samym czasie, przez park im. Ronalda Reagana oddzielający falowce na Przymorzu od Zatoki Gdańskiej, szedł marsz. Był to rodzaj pochodu prowadzonego przez grupę bębniarzy do poszczególnych „stacji” na terenie parku. W ten sposób nastąpiło symboliczne odsłonięcie kilku rzeźb, czy też instalacji. Niektóre budziły kontrowersje, jak np. widoczne poniżej „Rozpakowanie” autorstwa profesora Jana Tutaja (planowo pokryta rdzą powierzchnia dzieła sztuki została już „zakonserwowana” przez sprayowców). Rzeźby stojące w parku są efektem konkursu organizowanego przez miasto Gdańsk.

Finałem imprezy było zbiorowe wypuszczenie balonów uzgodnione z wieżą kontrolną lotniska w Rębiechowie.

Wspólnota Gdańska to chyba jedyna instytucja wychodząca na taką skalę ze swoimi działaniami „w miasto”, zwłaszcza jeśli chodzi o działania w sferze literatury. Czynnie uczestniczyło w imprezie co najmniej dwieście osób, nie licząc gapiów. Taki rodzaj na wpół happeningu, na wpół imprezy integracyjnej o walorach artystycznych jest tu jeszcze rzadkością i nie spotyka się z należytym docenianiem. Można mieć nadzieję, że konsekwencja i zaangażowanie zmienią coś na lepsze.

Sławomir Płatek
(tekst i zdjęcia)

 

 

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.