Porozumienia Sierpniowe widziane z perspektywy 2011 roku. Do tego perspektywy artystycznej. Taka była idea akcji przeprowadzonej w centrum Gdańska 3 września i zatytułowanej „Bez cenzury”. Czasy się zmieniły, formy manifestacji również. Na rolce szarego papieru każdy uczestnik mógł napisać zaimprowizowany lub przyniesiony wcześniej tekst literacki - albo nieliteracki. Tematyka z założenia obracała się wokół pojęć „solidarność”, „cenzura”, „wolność” itd. Efekty, zarówno artystyczne jak i ideologiczne były różne. To jednak tylko umacniało wrażenie, że czasy zmieniły się definitywnie. Środki ekspresji, różnorodność, żartobliwy przekaz, skupienie na tu i teraz. Historia była może tylko pretekstem do zbadania możliwości naszego czasu.
Organizatorem wydarzenia była Fundacja Wspólnota Gdańska, widać też było zaangażowaną współpracę mediów i innych instytucji kulturalnych, choć - co dziwne - wygląda na to, że nasza relacja jest pierwszą, jaka pojawiła się w internecie (poza jednym zbiorem zdjęć). Można jednak przypuszczać, że wydarzenie nie pozostało niezauważone, radio, telewizja i samo miejsce - pod pomnikiem Heweliusza - to gwarancja rozgłosu.
Spośród autorów związanych z naszym portalem oprócz piszącego tę relację była też Karolina Odrosek. Łącznie pojawiło się około 30 osób, plus spora liczba obserwatorów. Łącznie z after party zrobiła się całkiem spora impreza, której kontynuacją ma być licytacja prac powstałych na happeningu. Środki będą przeznaczone na cele społeczne.
Sławomir Płatek
Aktualny numer - Strona główna |
Powrót do poprzedniej strony |
© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.