W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...

Co robić w grudniowy wieczór w Warszawie? Zwłaszcza jeśli nie chce się, jak większość obywateli, biegać z obłędem w oczach po centrach handlowych...

12 grudnia można było na przykład posłuchać poezji. I to nie byle jakiej. A w dodatku, chyba żeby nie było za łatwo, trzeba było dokonać wyboru. O tej samej godzinie wystąpiły dwie wielkie damy polskiej poezji – w Muzeum Literatury wiersze czytała Ewa Lipska, w Domu Literatury Julia Hartwig. Mój wybór padł na gościa z Krakowa. A właściwie gości – poetkę prezentował Bronisław Maj.Może ciut zabrakło zwykłej werwy prowadzącego – poety, eseisty, współtworzącego niegdyś słynne spotkania "NaGłosu", ale wieczór i tak był bardzo udany. Autorka czytała głównie swoją prozę poetycką - nowe teksty, które w przyszłym roku ukażą się w wydaniu książkowym. Okruchy życia, obserwacje i paradoksy – to, co zawsze cechowało poezję Lipskiej znalazło się i tutaj, choć, jak przyznała sama pisarka, uwolnione z nieco ciasnego gorsetu wiersza. Nie zabrakło też starszych tekstów. Później przyszedł czas na pytania słuchaczy - o związki z Nową Falą, z muzyką, o plany twórcze. Na sali spore grono słuchaczy w bardzo różnym wieku, po spotkaniu podpisywanie przyniesionych tomików, rozmowy bardziej prywatne – zarówno z czytelnikami, jak i z dawnymi znajomymi – wśród gości był inny z poetów „nowofalowych” Krzysztof Karasek.

Na zakończenie do głosu doświadczonej poetki dołączył głos nowy – trzy wiersze przeczytała laureatka konkursu „Poczty Literackiej” zorganizowanego przez Staromiejski Dom Kultury, wybrana przez Ewę Lipską, autorka przed debiutem książkowym, Karolina Mełnicka.

Wieczór był pierwszym z nowego cyklu spotkań ze współczesnymi poetami „Między wierszami”. Regularne comiesięczne prezentacje organizowane przez Muzeum Literatury i Narodowe Centrum Kultury mają umożliwić pokazanie plejady polskich autorów i ich poetyk.

Tekst, zdjęcie i film – Dorota Ryst

 

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.