W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...

Oficyna Wydawnicza Tysiąclecia przedstawia Poetycki Mix Tysiąclecia

Po raz drugi zostaliśmy zaproszeni jako Oficyna Wydawnicza Tysiąclecia przez Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świeciu do przedstawienia nowej konwencji Mixu Tysiąclecia w ramach Jesieni Poetyckiej 2013, organizowanej co roku przez ten Ośrodek. Mix Tysiąclecia to rodzaj spotkania poetyckiego, w którym aktywnie uczestniczą zarówno autorzy wydanych przez naszą Oficynę książek jak i zgromadzona publiczność.

Rok wcześniej zaprosiliśmy publiczność do rozmowy poetyckiej z wykorzystaniem znanych cytatów. W tym roku zaproponowaliśmy inny rodzaj spotkania z poezją. 18 października przyjechaliśmy z całym naszym zespołem do Świecia do Cafe Kultura, żeby przedstawić to, co przygotowaliśmy tym razem. Każde przedstawienie z tego cyklu to, jak sama nazwa sugeruje, mieszanka poezji znanych autorów tworzących na przestrzeni minionego i obecnego tysiąclecia i poezji naszych autorów, czyli Aleksandry M. Perzyńskiej, Barbary Piórkowskiej, Alicji Knop, Andrzeja Mestwina i mojej, czyli Ewy Miłek. Tym razem oprócz poezji w centrum uwagi była również muzyka, która dodała kontekstu wierszom. Czasem dodała szczyptę humoru, a czasem refleksji. Choć całość konwencji była bardzo dokładnie przygotowana, to rolę reżysera ostatecznej wersji spektaklu powierzyliśmy losowi. Publiczność losując dokonywała wyboru zarówno muzyki jak i wiersza, które następnie były ze sobą zderzane. Zadbaliśmy o to by to, co się wydarzy było zaskakujące i to udało się. Było wesoło i surrealistycznie, a także refleksyjnie. Muzyka dodała nowe znaczenia tekstom. Było to dla wszystkich zaskoczeniem. I tak tło do wierszy stworzyło zarówno tang, jak i wycie wilków, muzyka z kreskówek, walce Straussa, ale też i skandujący kibice. Można sobie jedynie wyobrazić to zaskoczenie, kiedy wiersz Wojaczka wystąpił w parze z muzyką z Koziołka Matołka, a Adam Mickiewicz z Metallicą.

Bawiliśmy się świetnie, zarówno my jak i publiczność. Zwłaszcza, że nie zabrakło również miejsca na zadumę i refleksję. Jak łatwo się domyślić bardzo ważna dla powodzenia przedsięwzięcia była kwestia zapewnienia nagłośnienia. Tu należy się podziękowanie dla Cafe Kultura, która zadbała o oprawę dźwięku, a szczególnie dla Kingi Willim, która nadzorowała całość przedsięwzięcia. Trzeba podkreślić, że środowisko literackie i artystyczne Świecia jest niezwykłe prężne i bardzo aktywne. Wielu młodych ludzi zajmuje się tu poezją, dlatego miło jest tu wracać choćby dla ciekawych rozmów i spotkań.

Na pewno chętnie tam przyjedziemy znowu może po to żeby pokazać następną odsłonę Mixu Tysiąclecia.

Ewa Miłek
Zdjęcia Szymon Tusik

 

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.