Chłopcy, których kocham, wiersze, które czniam

Afera! poezjo-podobny wyrób sprzedaje się w Empikach, podczas gdy najlepsze polskie wiersze wychodzą w nakładzie po 400 tomików i leżą na półkach u wydawcy lub pod łóżkiem autora.

Jedni mówią o upadku obyczajów, inni w tonie artykułu Franaszka sprzed paru lat stawiają problem po stronie środowiska:

„(…) docenienie wkładu obu tych książek w poezję i literaturę wymaga rzeczy najtrudniejszej w świecie: odłożenia na bok ego i przyznania się do porażki” pisze Michał Małysa. Pytanie tylko – jaki to rodzaj porażki? Finansowej? Naturalnie, choć wciąż są dobrzy poeci potrafiący zarobić na sprzedaży tomików. Z pewnością jednak mniej niż Ciarkowska, a i tak rzadko się to trafia. Porażka promocyjna? Owszem, także. Jednak i bez tych dwóch beznadziejnych tomików zdarzają się nam poeci celebryci, niektórzy nawet stosunkowo wysoko cenieni w „profesjonalnych” środowiskach; pisałem o tym kiedyś w cyklu hot-spot. Powtarzam jednak pytanie: czy o taki sukces chodzi?

Oczywiście, jak pisze Małysa to może zaboleć w taki najzwyczajniejszy ludzki sposób. Każdy, kto wydaje książkę, chciałby, żeby ta książka była czytana, nawet jeśli oficjalnie opowiada brednie, że ma to gdzieś. Nie, nie ma gdzieś i martwi się, że przegrywa ze szmirą, powtarzam jednak: czy to naprawdę o to chodzi?

Każdy, kto trochę interesuje się kinem kiedyś w życiu trafia na film Złodzieje rowerów. Uważany za arcydzieło neorealizmu włoskiego i w ogóle – arcydzieło kina – wywarł ogromny wpływ na wspomniany nurt, następnie na wiele innych nurtów, w tym na szkołę polską. Nie każdy jednak wie, że kiedy był pokazywany w kinach we Włoszech, sale były puste. Miał jeden z najgorszych wyników oglądalności w swoim czasie. Widziałem kiedyś tę tabelę i powiem szczerze, że filmów, które wtedy były oglądane po prostu nie znam, nawet nie pamiętam tytułów, większość z nich po prostu nie istnieje w historii kina.

Czy chodzi więc o sukces artystyczny? Przejście do historii, wywarcie wpływu, itd? Mogłoby się wydawać, że tak, bo tu Ciarkowska z pewnością jest na przegranej pozycji, jej wpływ na historię poezji (nawet polskiej) będzie mniej więcej taki, jak wpływ filmu Bitwa pod Wiedniem na polską kinematografię. Będzie się o tym mówić dość długo, ale bez przesady, i za każdym razem z zażenowaniem. Każdy z autorów wydających po 400 egz. swoich tomików ma większe szanse „się zaznaczyć” niż Ciarkowska. Czy jednak na pewno o to chodzi? Byłoby to trochę próżne, ale ludzkie, zrozumiałe. Ale może jeszcze inaczej.

Ilu z Was, czytających to jest muzykami? Niewielu, doprawdy, a jednak nie boli Was trochę, że Polacy zamiast wahać się między Bachem, Schonbergiem, Rush i White Stripes po prostu wybierają Zenka Martyniuka? Że jednak nie znają Złodziei rowerów, za to chodzą stadami na Botoks? Tak po prostu społecznie, patrząc na ten naród nie martwi Was jego prymitywizacja, uwielbienie dla złej literatury (nie mówię – prostej, przystępnej, mądrej, tylko po prostu złej, właśnie jak Chłopcy których kocham)? Bo mnie na przykład to martwi. Może więc chodzi o sukces „zaangażowany”, może martwimy się porażką tego biednego społeczeństwa, a nie naszą?

Zanim powiem co o tym myślę, krótkie podsumowanie progresywne: tak, z pewnością poeta to taki artysta, który generalnie zbiera porażki. Szanse na sukces medialny, finansowy czy na zapisanie się w historii są prawie żadne. Wiecie ile ludzi zna tak ważnego i znaczącego poetę jak np. Marcin Baran? Mniej więcej tyle samo, co tak mało znanego poetę, jak Sławomir Płatek, nieistotnego w historii polskiej poezji (choć życie czasem zaskakuje). Będąc poetą przez 5 minut bardziej znanym łatwo pomyśleć, że jest się kimś ważnym i zacząć zadzierać nosa, dlatego na szczęście przychodzi Ciarkowska i pokazuje miejsce w szeregu – medialnym i finansowym.

Ale nie artystycznym. Tak naprawdę nagroda Nike i rekord sprzedaży beznadziejnego tomiku są warte mniej więcej tyle samo. Jedyny sukces, na jaki liczę, to napisanie dobrych wierszy i wydanie dobrej książki. Można mieć stu czytelników, choć wolałbym więcej. Może się sprzedać 5 egzemplarzy, choć wolałbym więcej. Może ta książka nie dostać żadnej nagrody, choć oczywiście wolałbym, żeby dostała. To musi być jednak dobra książka i nie zamienię tego sukcesu na żaden inny. To żadne odkrycie, że Martyniuk, Vega i Ciarkowska mają większe szanse komercyjne. Chińskie zupki też sprzedadzą się lepiej niż zdrowy obiad w dobrej restauracji. Michał i inni: to nie jest porażka, bo mówiąc językiem sportowym startujemy w różnych konkurencjach. Szanujmy się.


Black Christmas

Sylwestra spędzałem zwykle w domu, ale dwa razy zdarzył mi się wyjątkowy nowy rok u mojego przyjaciela (wówczas), Marka. Czasem o nim pisywałem tutaj. Drogi nam się rozeszły, ale wspomnienia zostały.

Marek zawsze klepał biedę. Był człowiekiem z wysoką inteligencją (piszę „był”, ale mam nadzieję, że wciąż żyje i jest…), znakomitym poczuciem humoru, szerokimi zainteresowaniami, do tego przystojnym i z dobrym gustem. Nauczył mnie pić piwo (a ja jego – pić wino). Przez trzy lata pracowaliśmy w tych samych sklepach winiarskich, załatwiałem mu tam robotę. Szybko się wyuczył podstaw wiedzy o winie, a smak miał dobry i umiał odróżnić wysoką jakość od niskiej. Z piwem zresztą podobnie, do dziś polegam na jego opiniach z tamtego czasu.

Zarabialiśmy wtedy nieźle i łoiliśmy niemiłosiernie, a stać nas było na naprawdę dobre rzeczy. Przy zwykłych okazjach otwieraliśmy Loarę, proste bordeaux lub jakieś Ribatejo, ale do poważniejszych dyskusji odpalało się supertoskany, Priorat albo Rivesaltes. Zdarzało się wypijać to np. na schodach do SKM w Gdyni-Redłowie. A potem obaj straciliśmy tę pracę i zaczęło się picie mało i tanio.

Marek zawsze marnował swoje talenty. Kasa była mu potrzebna do życia, ale żył tak, że łapał się do pracy na jakiejś budowie, spłacał długi, odkładał trochę i rzucał wszystko. Wkrótce okazywało się, że to co odłożył wystarczyło na miesiąc, następnie rozpaczliwie dorabiał tu i tam, wpadał w kolejne długi i trwało to, dopóki nie znalazł w końcu lepiej płatnej fuchy, wychodził na prostą, przez chwilę oddychał, po czym znowu wszystko psuł.

Poznałem go przez matkę. Oboje należeli do tej samej sekty, sekta zniszczyła mu życie, bo panował tam zakaz zdobywania wykształcenia. Prywatnie był wyluzowany (aż nawet za bardzo), ale kiedy schodziło na tematy religii, sztywniał. Gadaliśmy jednak głównie o kobietach i o muzyce. Znał się na tym, skubany (na kobietach znacznie lepiej ode mnie, był dwukrotnie żonaty i starszy ode mnie, w sprawie muzyki obaj byliśmy nieźli). Siedzieliśmy godzinami puszczając sobie nawzajem miliony rzeczy. Był maniakiem dźwięku, tzw audiofilem, z jednej z tych fuch kupił sobie sprzęt absolutnie pierwszoligowy. Kiedy już go kupił, przez pół roku nie płacił czynszu, bo wydał wszystko co miał; prawie nie jadł, jedynie wciągał hektolitry piwa. Ale to brzmiało… co tu dużo gadać.

Ad rem. Pojechaliśmy kiedyś do Francji na tygodniowe targi winiarskie w dolinie Rodanu. Światowa ekstraklasa winiarska, Cote Rotie, Hermitage, Condrieu, Lirac, coś nieprawdopodobnego. Najadłem się czarnych trufli chyba na całe życie. Na tych degustacjach wypożyczano kieliszki Riedla, tzw. kryształowe, z doskonałego szkła, starannie wyprofilowane do celów kiperskich. Przy wyjściu obsługa wyłapywała mocno podpitych gości (w zabytkowych pałacach i kościołach wystawiało się po kilkudziesięciu producentów win) i odbierała wypożyczone kieliszki. Kto stłukł – płacił 15 euro za jeden kieliszek. Są cholernie drogie (i cholernie dobre). I my dwaj, generalnie w życiu biedujący, piliśmy te wszystkie wina z kieliszków Riedla. Chcieliśmy zatrzymać po jednej sztuce na pamiątkę, ale obsługa była czujna i bardzo rygorystyczna, nie bardzo sobie wyobrażam, żeby wynieść niepostrzeżenie taki kieliszek.

A potem zrobiło się tak jak zawsze, czyli straciliśmy tę pracę, bida, ja łapałem fuchy, Marek łapał fuchy. Sylwester pewnego razu postanowiliśmy spędzić na gadaniu o kobietach i muzyce. Szarpnąłem się na dużą butelkę belgijskiego piwa i miód dwójniak, a Marek przytargał zgrzewkę piwa Stella Artois. To było naprawdę dużo, obaj byliśmy spłukani totalnie. Ale na wszelki wypadek było jeszcze parę puszek naprawdę podłego polskiego piwa, którego marki nie godzi się wymieniać. Słuchaliśmy Queensryche, Allman Brothers, gadaliśmy przepięknie, aż skończył się porządny alkohol i przyszło do wypicia tego podłego, na który było nas jeszcze stać. I wtedy Marek wyszedł na chwilę do kuchni, mówiąc, że właśnie za minutę nowy rok. Wrócił z tym piwem i ze szkłem, do którego je rozlał. Nie mogłem uwierzyć. To były te Riedle z Francji.

Najlepszy Sylwester w moim życiu spędziłem pijąc podłe piwo z kieliszków Riedla, które nie wiem jakim cudem Marek wyniósł z targów w Dolinie Rodanu, gadając o rocku i o kobietach. W tym roku jednak przesiedzę to w domu, pewnie spróbuję się po prostu wyspać. Drugi raz coś takiego jak wtedy się nie zdarzy.

A przy okazji muzyki – pisywałem na tym blogu także o niejakim Waldku. Fakt, to on nauczył mnie słuchania, otworzył mi oczy i uszy, choć zrobił dla mnie coś ważniejszego: był jak ojciec. Wtedy, kiedy mój prawdziwy ojciec siedział w więzieniu i później, kiedy dorastałem i najbardziej potrzebowałem kogoś, kto by mnie wsparł. Poznałem go tak jak Marka – poprzez matkę, należał do tej samej sekty. Wspaniały człowiek, wiele mu zawdzięczam. Religia nas rozdzieliła, żałuję tego, straciliśmy kontakt. Nigdy zresztą nie był ortodoksem, swoje zainteresowania muzyczne ukrywał, bo były „bezbożne”. Dziś dowiedziałem się, że umarł. Spytałem jak, ale to już nikogo nie obchodziło, bo „odszedł od boga”, więc niech sobie umiera. To oznacza, że chyba wiedział, że umiera i zdążył się oficjalnie wypisać z sekty, żeby umrzeć godnie. Szkoda człowieka, wspaniały umysł, wybitny znawca muzyki współczesnej, obeznany z filozofią, fenomenalny biblista, trochę złośliwy, ale wierny przyjaciel. W późnych latach 60. grał w zespole rockowym, mieli tam partie rozpisane na dwie gitary solowe, pięć lat przed Wishbone Ash, których uznano za pionierów tej „herezji” aranżacyjnej. Oczywiście nikogo to wtedy nie obchodziło, krytycy stukali się w głowę. On mnie nauczył czym różni się dobre granie na gitarze od genialnego grania. Może gdybym ćwiczył, to mając takiego mistrza coś bym osiągnął.

I umarł teraz. Taki dostałem prezent na gwiazdkę.


Oplucie muzułmanki

Jeszcze w temacie oplucia muzułmanki w Lublinie. Można pójść takim tropem jak Miłosz w Campo di Fiori, interpretować zdarzenie z różnych punktów widzenia. Pomyśleć stereotypowo o prymitywnych wcieleniach nacjonalizmu. Pomyśleć stereotypowo, że polska policja składa się z tępaków. Ale jest i parę innych tropów. Na przykład – jeśli potępiamy katolickie zacofanie i przesądy, konsekwentnie należałoby potępić islamskie. Czy to usprawiedliwia oplucie kobiety? Kategorycznie nie. Co jednak powiedzieliby obrońcy islamu, gdyby jakiś lewicowy działacz opluł starszą panią w moherowym berecie pod pomnikiem Kaczyńskiego?

Zapomniałem, w tak napiętej sytuacji głos zdrowego rozsądku nikogo nie interesuje. To jest wojna i należy być po której stronie, a nie krytykować obie. Ale idźmy jeszcze chwilę tropem Miłosza, zmieńmy kąt padania światła, poszukajmy nowych konturów.

Było to może z rok temu, siedzieliśmy w knajpie w parę osób z jednym ze „znanych” gdańskich poetów. „Znany” gdański poeta wielokrotnie deklarował swoje tolerancyjne podejście do mniejszości, poparcie dla uchodźców, ale jednocześnie swój szlachetny patriotyzm. Z patosem, który tonął głęboko w kiczu, wypisywał serie postów na Facebooku, chwalących rewolucję na Majdanie. Na przemian z tymi wykwitami internetowej bohaterszczyzny wklejał zdjęcia piwa, które właśnie pije. Czasem w odstępie kilku minut. I zaraz potem wyrazy poparcia dla tęczy na Placu Zbawiciela.

Siedzimy więc w tej knajpie, choćbym się bardzo skupił nie pamiętam w jakiej, i nagle on zaczyna się śmiać. Wypadłem na chwilę z rozmowy, więc pytam z czego ten śmiech. A bo jeden kolega przy naszym stoliku opowiedział dowcip. Dowcip był o tym, jak w Auschwitz Hans utopił Żyda w szambie (to taka dziura w ziemi wypełniona gównem). Powiedziałem, że przy tym stoliku, dopóki ja tu siedzę, nie będzie takich dowcipów. „Znany” gdański poeta odpowiedział, że on wręcz przeciwnie – domaga się dowcipów o mordowaniu Żydów, ponieważ „pierdoli poprawność polityczną”.

Szczerze? Chciałem mu w tym momencie dać w pysk. Ale nie dałem. Po pierwsze nie godzi się lać niepełnosprawnego. Poza tym bicie ludzi to zły sposób edukacji. Z natury jestem pozytywistą. Gdybym był sądem, to chętnie skazałbym go na rok wolontariatu np. w muzeum Auschwitz, gdzie dowcipny Hans dowcipnie utopił Żyda w szambie. Gdybym mu przywalił, byłbym w niczym nie lepszy od niego.

Wracając do Miłosza („jedni pomyślą o tym, drudzy pomyślą o tamtym”) i do oplucia: przypomina się fraza o wykształconych Polakach z dużych miast. Wykształcony Polak z dużego miasta, nieźle zarabiający (ma fuchę w bibliotece i domu kultury), okazał się prymitywnym antysemitą, chociaż wprost nigdy by się do tego nie przyznał. To ten wykształcony Polak, niepopierający PiS, ubierający się jak punk, piętnujący kibolstwo, jeden z tych, dzięki którym plucie na ludzi jest bezkarne i traktowane jak niezły dowcip. Tak samo „niezły” jak dowcipy o mordowaniu Żydów.

I żeby było jasne: uważam, że kultura, która zmusiła kobiety do zakrywania twarzy, jest kulturą przemocy. I że potrzeba strasznego prania mózgu, żeby kobieta sama, z własnej woli poniżała się w taki sposób (dotyczy to naturalnie też innych systemów presji, nie tylko muzułmańskiego). Mam też mieszane uczucia co do przyjmowania uchodźców, to oddzielny temat. Nie może być jednak przyzwolenia na opluwanie ludzi na ulicy. Tak jak nie może być przyzwolenia na prymitywny antysemityzm, zwłaszcza jeśli robią to ludzie „kultury” i pseudo-liberałowie. Oba te przypadki są do siebie bardzo podobne i wynikają z tego samego rodzaju zacofania, głupoty, prostactwa.

Od dawna byłem przekonany, że opinie o „polskim antysemityzmie” są kupą bzdur i że ludzie propagujący takie poglądy to po prostu polakożercy w stylu psychopatów-amatorów pokroju Grossa. Jednak „znany” gdański poeta przekonał mnie, że jest inaczej. Ten prymitywny szowinizm, skłonność do linczu, ta zaściankowość – one tlą się wszędzie; przy tym stoliku byłem jedynym, który zaprotestował (a siedziało osiem osób z trójmiejskiego „środowiska” poetyckiego) i ostatecznie – jedynym, który wstał i wyszedł. Reszta świetnie się bawiła przy dowcipach o mordowaniu Żydów w Auschwitz. A jeśli przy tym stoliku, razem ze „znanym” gdańskim poetą siedzi cała Polska? Dokąd wyjść?

Możliwość komentowania Oplucie muzułmanki została wyłączona more...

Jeff Beck w dobrej formie

Gdyby napisać listę najłatwiejszych rzeczy na świecie, to znalazłoby się na niej z pewnością na przykład „zjedzenie bułki z masłem”. Albo „wyłączenie budzika, kiedy nie chce się rano wstać” (dużo trudniej jest nie wyłączyć i faktycznie wstać). Albo „napisanie w recenzji, że Jeff Beck jest wielkim gitarzystą”.

Nowa płyta Becka wyszła już parę miesięcy temu, a nie pisałem o niej gdyż po pierwsze mam ostatnio mniej czasu na pisanie tego bloga, a po drugie – na co komu recenzja, że „Beck wielkim muzykiem jest”? Wszyscy to wiedzą. Ale dobrze, spróbuję, bo ile razy słucham jego nowego albumu, to mam ochotę napisać. Zacznę więc tak:

Poprzedni album Emotion & Commotion ukazał się sześć lat temu i nie wróżył najlepiej. Poza utworem „Hammerhead” nie działo się tam wiele. Wspomniany kawałek to niezły, choć delikatny riff w stylu Hendrixa, Beck zawsze był raczej subtelny. Na resztę płyty składają się miękkie przytulanki, ładne, ale nudne i bez pazura. Piszę to, ponieważ po pierwsze nie chcę przynudzać, że „Beck wielkim muzykiem jest”, a po drugie byłem zaniepokojony. Brnąc dalej – wcześniejsze trzy płyty, łączące bluesa, hard rock i techno, były pomysłowe i dobrze zagrane, ale brzmiały tak sobie. Zwłaszcza Jeff i You Had it Coming sprawiają wrażenie spłaszczonych i ustawionych pod „loudness war”, co pozbawia je specyficznej, beckowskiej finezji brzmienia. Na tym tle wciąż tęskni się do takich dzieł jak Blow by Blow, There and Back czy Guitar Workshop. Sytuację zdecydowanie poprawiają nagrania koncertowe, na których utwory aranżowane i wykonywane są w taki sposób, jakby gitarzysta przez całą karierę grał mniej więcej jednolicie (co przecież nie jest prawdą). Występy takie, jak Live at Ronnie Scott’s to ogromna frajda dla oka i ucha. Teraz jednak przyszedł moment, kiedy Beck wypuścił album studyjny nie gorszy od jego największych dokonań.

Loud Hailer to muzyka zaangażowana. Teksty poświęcone są komercjalizacji życia, otępieniu, niszczeniu planety, manipulacjom politycznym, chciwości. Płyta jest niemal w całości instrumentalna (co Beckowi właściwie się nie zdarzało od Beck Oli), już samo to świadczy o tym, że już nie tylko warstwa instrumentalna, ale też przekaz jest istotny. Wszystko wskazuje na to, że autorką tekstów jest Rosie Bones, choć są one napisane pod wpływem rozmów z Beckiem tak, aby nadawały się na do użycia zgodnie z koncepcją wydawnictwa.

„These women wanted answers, but were given none, which I found shocking and appalling,” the guitarist says. “I told Rosie about their fight to find the truth and she came up with ‘Ballad Of The Jersey Wives.’ That creative process repeated itself for most of the songs on the album. All credit to Rosie — she was able to bring these different ideas to life.”1

Zapowiedź tego klimatu pojawia się już w pierwszym utworze – to ironiczna przepowiednia, że „rewolucja będzie w telewizji”. Znajdziemy tu solidną dawkę bluesa, który eksploduje w drugim nagraniu – „Live in the Dark”. To zagrany z hardrockowym zacięciem singiel, którego można słuchać w nieskończonoć. Doskonały rytm, świetna gra wszystkich wykonawców. Co jest dalej? Niestety, płyta nieco zwalnia tempo, chwilami wręcz brzmi jak kołysanka. Gdyby udało się utrzymać energię pierwszych dwóch – trzech utworów, byłoby doskonale. Beck jednak nie wraca do hardrockowych korzeni (chociaż trzyma się bluesa aż do końca albumu, konsekwentnie). Muzyka pozostaje piękna, choć po mocnym początku brzmienie całości nieco rozczarowuje.

To jednak sprawa nie aż tak istotna. Beck nagrał wreszcie płytę, której niewiele można zarzucić, która dobrze brzmi i do której chyba każdy wielbiciel chętnie wróci nie raz. Jak zawsze jest tu też sporo solówek, każda z nich jest arcydziełem. Tej gitary nie da się podrobić. Utwory, które drażnią mnie swoim spokojem, są ratowane przez te solówki albo przez pomysłowe rozwiązania (jak np. świetnie wkomponowane cytaty z „Little Wing” wewnątrz utworu „Scared For The Children”. I oby powstało jeszcze kilka takich płyt, takich albo lepszych. W końcu Beck ma dopiero 70 lat.

fot. Jim Belmont, zdjęcie z oficjalnej strony http://www.jeffbeck.com/wp-content/uploads/2016/08/16_0730_JimBelmont.png

1http://www.jeffbeck.com/bio/

Cała płyta na youtube (link aktywny 02.01.2017):

Możliwość komentowania Jeff Beck w dobrej formie została wyłączona more...

Beskid

Pierwsze dwa dni zastanawiałem się, czy ja dobrze robię. Nieogarniona ilość telefonów do klientów, ofert do napisania i wysłania, przygotowanie Fali Poprzecznej, odbiór tapczanu, zaliczenie z awangardy do napisania, faktury do opłacenia – a ja siedzę odcięty od świata (bez zasięgu w telefonie) i robię sobie wakacje. Na szczęście tylko dwa z tych dziewięciu dni zajęło mi wątpienie. I gdyby nie to, że znowu na koniec zostałem tu sam, żyłbym w sielance. Dziś ostatni wieczór urlopu, pierwszego od sześciu lat.

Pojęcia nie miałem co zrobić z tym wieczorem. Wiedziałem, że będzie do dupy, bo goście się rozjechali, a rodzina dziś dość szybko idzie spać i będę siedział sam w pustym domu z butelką piwa i laptopem bez internetu.

Internet jest co prawda 20 metrów od domu i pewnie uda mi się wrzucić tę notę na bloga, ale nie o to chodzi. Kiedyś to miejsce kojarzyło mi się z radosnym przyjazdem na wakacje. Jednak od wielu lat kojarzy mi się głównie z przykrym wyjazdem. Jest pewnie w tym jakaś wyższa mądrość i można by z tego zbudować jakąś życiową metaforę, tyle że wcale przez to nie poczuję się lepiej.

Ostatecznie warto było. Lubię być „u siebie na wsi”, a miejsce jest absolutnie piękne. Po sześciu bodajże latach przerwy okazało się, że wreszcie mogę jako wujek wypić drinka z młodszą częścią rodziny (i z ich narzeczonymi). Pozostali też trzymają się nieźle, ale to już pewnie sprawy na tyle prywatne, że nie ma co.

Zmieniło się, fakt. Czasem na lepsze – utwardzone drogi, lepiej zaopatrzony sklep (jedyny we wsi). Czasem też na gorsze. Komunikacja jest już wyłącznie prywatna, nadal zawodna, ale jeszcze bardziej przerzedzona. Nie mam pewności, czy dojadę jutro do Krakowa, gdzie mam przesiadkę do Gdańska. W Krynicy jakby po kataklizmie. Dworzec PKP, niegdyś połączony z PKS, pełen ludzi, gęsty od pociągów i autobusów – obecnie zabity dechami. Poczekalnia zmniejszona do rozmiarów kuchni w „wielkiej płycie”, brak kasy biletowej, baru, zlikwidowane oba kioski. Na peronie było źródło wody mineralnej, można było się napić i umyć ręce. Cóż, wyschło. Odjeżdżają dwa pociągi na dobę.

Pamiętam, szedłem kilka razy przez hale nad Wierchomlą stromym zejściem do Żegiestowa. Nigdy się nie martwiłem o powrót. Raz nawet trochę romansowałem ze sprzedawczynią wody mineralnej w pijalni w Żegiestowie. Czas płynął, a kiedy w końcu poszedłem na pociąg, okazało się, że jeździ co godzinę. Teraz jest jeden wyjazd z Krynicy o piątej rano, drugi o piętnastej. Cześć.

Prywatne busy kręcą się po mieście, fakt że jest tanio. Ale dworzec to dworzec, to zwiastun, że życie społeczne jest jakoś zorganizowane, a nie rozproszone, niepewne, łamliwe. Brak dworca to rozkład cywilizacji, jakkolwiek patetycznie by to nie brzmiało.

Kuzyn powiedział mi dziś, że powinienem być rolnikiem. Może ma rację. Sianokosy zawsze dawały mi nieopisaną radość, chociaż była to ciężka praca nieraz przez kilkanaście godzin w upale. Lubiłem rąbać drewno, zbierać grzyby, kopać ziemniaki. Siać i pielić. Pomogłem dziś trochę przy sianie, ale najwyżej pół godziny. Niewielka radość. Odrobinę grabienia, resztę zrobiła maszyna. Problemem nie jest jak zdobyć siano i jak je zwieźć do stodoły, tylko – jak się go pozbyć. Krów prawie nikt już tu nie hoduje, nie opłaca się poniżej stu sztuk. Skup mleka zamknięty. Każdy jeździ do miasta do pracy. W stodole zamiast siana bratanek wstawił stół bilardowy (nie powiem – miło się zagrało). Nie zmieniło się tylko to, że tu wszędzie stoi woda. Na płaskim i na łagodnych stokach, nawet po kilku słonecznych dniach trawa chlupocze pod nogami. Kuzyn mawia, że tu nie powinno się siać zboża (nikt już i tak chyba tego nie robi), tylko otworzyć cegielnię. Flisz karpacki. Na tym fliszu rośnie trawa na metr, czasem na półtora, kosi się ją, suszy w kopach, pozbywa się.

Wieczorami lub w przelotnych deszczach (nie lało na szczęście mocniej) pszczoły wracały zmęczone, obciążone i wściekłe. Leciały czasem metr nad ziemią, zderzały się z ludźmi. Na tle nieba widać wtedy setki tysięcy owadów (w Bereście są ogromne prywatne pasieki, w tym mojego kuzyna i mojego bratanka). Zadziwiające – w skupie miodu płacą pszczelarzowi za kilo więcej niż później miód kosztuje w sklepie. A tu powstaje ten spadziowy, górski, o którym się pisze peany. I słusznie się pisze.

berest

Cuda, te poboczne miasteczka, w których nie ma bankomatów i hoteli. Muszyna jest nawet spora (na tym tle to metropolia), jaskrawsze wrażenie robią takie Rytro, Grybów, Piwniczna. Rynek takiego miasteczka obfituje w sklepy odzieżowe, koniecznie jeden z narzędziami, spożywcze, zwykle dwie – cztery restauracje, pizzerie, puby czy po prostu speluny. Niekiedy jest nawet dom handlowy. Centrum informacji turystycznej, klomby na środku i fontanna. Ratusz, postój taksówek, drogowskazy. Potem wychodzi się z rynku jedną z uliczek w klasycznym układzie, idzie się może pięćdziesiąt, może sto metrów, domy robią się parterowe, często drewniane, biegają kury i kaczki. I po tych stu metrach zaczyna się pole a przy ulicy stoi tablica oznajmiająca, że miasto się właśnie skończyło.

Strefa cywilizacji jest maleńka i nie próbuje oszukiwać. To tymczasowe schronienie, jak szałas w górach czy bacówka dla przemarzniętych. Myślę, że to uczciwy sposób organizacji świata. Uczciwszy niż wielkie miasta, które tworzą pozory, że mamy tu jakieś prawa, że nad czymś panujemy.

Cztery dni spędziłem z przyjaciółmi z Trójmiasta i Warszawy. Trochę łażenia po górach (a raczej spacerów), udało się też umówić spotkanie autorskie w Muszynie dla Marcina i Dominiki. Napiliśmy się dobrego i złego wina, nagadaliśmy się, czytaliśmy ibero. Przybiliśmy do ściany prześcieradło i oglądaliśmy filmy (ściany są drewniane). Puszczałem trochę starego disco z czasów, kiedy jeden z kuzynów był disk-jockeyem w wiejskiej dyskotece (trochę go wspomagałem, zaraziłem tu niektórych zamiłowaniem do Depeche Mode). Zachowałem zrozumiały sentyment dla całej tej szmiry pod szyldem Fancy, Bad Boys Blue, Modern Talking, Scotch, no, dajmy temu spokój. Taka drobna, nieszkodliwa słabość.

Padła propozycja, żeby tu robić plenery poetyckie, czy w ogóle jakieś dobre i fajne. Co prawda ten domek już do mnie nie należy, ale rodzina zawsze chętnie udostępnia, więc czemu nie. Kto wie. Kto wie, trzeba to przemyśleć. Poza tym był obowiązkowy Zuber z Janem, strzępki festiwalu im. Kiepury, kolej gondolowa, cerkiew, dożynkowy festyn we Florynce, plany na przyszły rok. Nie załapaliśmy się natomiast na Perseidy. Albo chmury, albo pełnia.

Oprócz tego kot Stefan (zarąbiste kocie dziecko) i pies Tobiasz, który żywi się pszczołami.

Anita, Dominika, Marcin – dzięki że przyjechaliście. Pozdrawiam rodzinę i dawnych znajomych którzy – o dziwo (albo raczej: o zgrozo…) mnie pamiętają.

Możliwość komentowania Beskid została wyłączona more...

Lublin jest zwierzęciem

Nie wiem, czy to skromność tej edycji Miasta Poezji (organizatorzy nie dostali dotacji), czy jakieś inne, prywatne okoliczności mnie tak nastroiły. To prawda, że mniej spotkań to więcej czasu dla siebie. Byłem tu niecałe trzy dni, a naspacerowałem się więcej niż przy tygodniowym pobycie, bo i tak długie mi się przytrafiały. Były to jednak edycje zawalone od rana do wieczora bardziej i mniej oficjalnymi spotkaniami, rozmowami, sprawami do załatwienia.

Zostałem więc znienacka sam na sam z Lublinem. Dziwny to był dla mnie czas. To wciąż moje ulubione miasto na świecie, także mój ulubiony festiwal. Szczerze jednak muszę dodać, że przyjeżdżałem tu także z powodów czysto osobistych, niezwiązanych z poezją i było to dla mnie równie ważną motywacją. Nie miałem dotąd kiedy pomyśleć, że te osobiste powody przecież dawno już przestały być aktualne. Sama wiedza nie wystarcza, to trzeba odczuć, mieć czas przerobić. Snułem się tak po tym Lublinie i zastanawiałem się, jak to się stało, że świadomość dociera do mnie dopiero po ładnych paru latach. I czy naprawdę nadal mam po co tu przyjeżdżać. Czy jeszcze chcę.

Lublin jest dla mnie miejscem kumulacji znaków, mam tu poukrywanych po kątach nieprzeliczone ilości wspomnień. Gdziekolwiek się ruszę, atakują mnie stężone emocje, atakują wściekle i nakładają się jedne na drugie. Tego już się nie da wytrzymać, jak pisał Pasewicz – można zwariować od tej gadaniny. Robię się tu kłębowiskiem sam nie wiem czego i ledwo nad tym panuję. Na tym etapie emocje przestają być pozytywne i negatywne, są jedynie przytłaczająco silne.20160603_154255

W tym poczuciu, wewnątrz niego, siedziało jeszcze inne, drugie poczucie – nieokreślonego schyłku, taki dekadentyzm czy katastrofizm, który z pewnością nie ma nic wspólnego z samym festiwalem. Po raz pierwszy po prostu pomyślałem, że poezja jest dla mnie wyeksploatowanym złożem. Że nic więcej już tu dla siebie nie znajdę. Że wziąłem z poezji wszystko, co miałem do wzięcia. Jesienią wyjdzie mój nowy tomik, ale to są wiersze sprzed dwóch – trzech lat. Przez ostatnie trzy lata napisałem tylko cztery teksty i nie mam pewności, czy to są dobre utwory. Przestają mnie interesować spory o debiuty, nagrody literackie. A że jest to obieg przede wszystkim towarzyski (bynajmniej nie literacki ani rynkowy), przestaje mnie też interesować życie towarzyskie poetów. Pozostało mi parę pięknych przyjaźni, parę dobrych znajomości i paru wrogów, choć są to wrogowie nie takiego formatu, z jakiego byłbym dumny (w przeciwieństwie do przyjaciół, więc bilans, jak by nie patrzeć, jest pozytywny).

Ostatniego wieczoru umawiałem się z paroma młodymi poetami z grupy Nowy bruk na festiwal Fala poprzeczna. Zdejmuję to ze swojej głowy i zostawiam im – ja będę tylko pomagał, ale o niczym nie decydował. Wydawało mi się, że postawiłem sprawę w miarę przejrzyście i merytorycznie, ale jedna z dziewczyn powiedziała, że brzmiało to tak, jakbym odczytywał testament i za chwilę miał sobie strzelić w łeb.

Najpierw zacząłem zaprzeczać, tłumaczyć, że nic z tych rzeczy, ale później pomyślałem, że jednak coś w tym jest. Z jednej strony – co to jest trzy lata bez pisania, skoro wcześniej wydało się cztery tomiki w cztery lata. Może więc wrócę do pisania, a może nie. Gdybym już nie przyjechał na kolejne Miasto Poezji ani na kolejne, ani na żadne inne, to chcę podziękować tym, którzy mnie tu zapraszali, którzy przyjeżdżali ze mną i tym, których tu spotykałem. Może czas zrobić przerwę, nie wiem. Mam teraz rok czasu, żeby to przemyśleć, a wyjeżdżam z wielkim materiałem do przemyślenia. Czas, jak zawsze, rozstrzygnie.


17.05.1979

imieniny

to nieprawda że od piątego roku życia
pamiętam
łóżeczko i krzyż nad drzwiami
do godziny 16.30 modliliśmy się żeby tata
wrócił a od 16.30 że może lepiej jednak nie

nie pamiętam natomiast imienin A.D. 1979
przyszło podobno dużo innych pięciolatków
podobno ciasto i sałatka z grzybkiem
podobno oranżada i dostałem
podobno różowy beret
(muszę się streszczać to był
przekaz ustny a nie pisemny a poza tym
nie mogę wyjść poza format papieru należy oszczędzać znaki
nie wiadomo który jest sądzony ostatni)

to było skrajnie niepoważne ten róż przecież ktoś
w tym czasie mógł umierać

ojciec gapił się przez otwór
do wnętrza butelki
niedługo potem przyszli
smutni panowie i zabrali do więzienia
wódka wciągnęła go zupełnie

po prostu długo nie wypływał
z początku nikt nie wiedział o co chodzi bo był świetnym pływakiem
nie mogliśmy uwierzyć

a potem go szukali
ale nie znalazł się nawet
kiedy go pochowali wciąż siedzi w mule na dnie
przez wodę patrzy do góry
jak w rozcieńczonej przestrzeni po drugiej
stronie załamuje się światło
i rozprasza

 

 

 

Cytaty kursywą pochodzą z rozmów z Leszkiem Żulińskim, Leszek był jednym z tych, którzy próbowali wyłowić Milczewskiego-Bruno.

 

 

 


Dzienniki rumskie 25

Marcowe dzienniki rumskie (które naturalnie nigdy nie były dziennikami, ale przez podobieństwo aury do Dzienników gwiazdowych nazywają się tak, jak się nazywają) zacząć należy od kotów. Otóż pomimo marca koty zachowują się nadzwyczaj spokojnie. Niepokój natomiast ogarnia niektórych ludzi walczących o prawa kotów (prawo do do konserwy, prawo do drapania i inne prawa obywatelskie). Zostałem dodany do facebookowej grupy mających kota na punkcie kotów. Wypisałem się, dodano mnie znowu. Wypisałem się, dodano mnie znowu (nie, nie powtarzam się). Wypisałem się i zablokowałem, ale facebook sugeruje mi, że powinienem się zapisać. Zaczynam wierzyć w spisek. Całe szczęście, że marzec ma się ku końcowi (pisałem to jeszcze w marcu).

Przyszli panowie naprawić pralkę, bo się zepsuła. Naprawili, szybko i fachowo. I dobrze, że naprawili, bo będę musiał wyprać wszystko, obok czego przeszli.

W Rumi otwarto nową księgarnię i teraz są już dwie. W jednej są głównie kredki, zabawki i zeszyty (z poezji – Poświatowska i Dehnel). W drugiej książki katolickie i cukierki „boże krówki”. Nazywa się „Anielska księgarnia”. Obejrzałem katolickie książki, bo jest i beletrystyka, i eseistyka. Obejrzałem, popadłem w zadumę. Myślę, że Tertulian nie spodziewał się, jakie drastyczne konsekwencje ludzie wyciągną z jego postulatu sprzeczności wiary i używania mózgu.

Jest już kwiecień, pora kończyć wpis. Odkryłem dziś jednak ciekawą stronę – to aplikacja na rządowej witrynie Wielkiej Brytanii. Wpisuje się tam swoją ulubioną postać (rzeczywistą), a aplikacja zbiera dane innych osób o tych samych upodobaniach, porównuje je i mówi kim jesteś. Wpisałem kilka moich ulubionych postaci. Okazuje się, że jestem mężczyzną. Spoko. Że mam powyżej 55 lat, posiadam kanarka, moim ulubionym sportem są bobsleje, jadam brukselki, interesuję się modą i celebrytami, mam skrajnie prawicowe poglądy, moją ulubioną marką jest Microsoft, śpiewaczką – Britney Spears i noszę „rurki”.  Nosce te ipsum, kurwa mać (pierwsza część zdania po łacinie, druga też).

Link do testu

Możliwość komentowania Dzienniki rumskie 25 została wyłączona more...

Dlaczego ja, prawolewak, sprzeciwiam się PiS

Dlaczego ja, polski patriota, z punktu widzenia „rowerzystów i wegetarian” – konserwatysta (choć z punktu widzenia konserwatystów – lewak), nie popieram PiS? Ja, wychowany na paleotelewizji (którą PiS chce przywrócić), na romantycznej mitologii narodowej wymieszanej z cherlawym totalitaryzmem (to najkrótsze streszczenie programu PiS) – dlaczego nie umiem poprzeć tej partii? Dlaczego, pomimo że szereg ich postulatów jest wyrażanych w warstwie językowej podobnie, jak ja bym je wyraził? Niektóre ich założenia (założenia – a nie rozwiązania!) w gospodarce czy polityce zagranicznej przecież nie są wcale dalekie od moich przekonań. Jest jedna prosta odpowiedź: nic nie jest takim, jakim się wydaje. PiS serwuje zatrute jabłka, w których nie widać i nie czuć trucizny. Tak naprawdę jednak tej partii chodzi o coś zupełnie innego niż to, o czym mówi.

Od dawna jestem zwolennikiem silnego państwa świeckiego z wysoką świadomością obywatelską. Nie kwestionuję pojęcia narodu, ale też nie zamierzam wdawać się po żadnej ze stron w spór, czy „obywatelstwo” jest ważniejsze niż „narodowość”. Obywatelstwo i naród istnieją i będą istnieć, nie są w opozycji. Jestem natomiast przeciwny państwu ateistycznemu, podobnie jak państwu religijnemu. Państwo świeckie, to taki twór, który jest suwerenny politycznie i ideologicznie, a wolności i ograniczenia są podyktowane dobrem wspólnym, a nie interesem jednej grupy przeciwko drugiej. To twór, w którym ludzie zwracają się do duchownych z takim samym szacunkiem, jak do świeckich obywateli. To znaczy – mówią „panie kierowco”, „panie doktorze”, „panie księże”, ale nigdy – „proszę księdza” lub „ojcze”. Tu już widać co najmniej trzy punkty, których PiS nie jest w stanie zaakceptować: przyszłość, obywatelskość i świeckość. Uzasadnię:

1. PiS patrzy wstecz. Jedną z ich podstawowych motywacji jest szukanie zemsty. Człowiek, który się mści, żyje przeszłością. Postać mściciela, znana z literatury, filmów i analiz psychologicznych, jest uwięziona w przeszłości. Niekiedy jest w stanie zacząć normalnie żyć, ale dopiero po dokonaniu zemsty. Dopóki się nie zemści – jest uwięziony. PiS to więźniowie przeszłości. Być może chcą żyć normalnie, ale nie będą w stanie, dopóki się nie zemszczą. W obecnej sytuacji państwo polskie i jego rozwój jest zakładnikiem tej zemsty. Nic nie potwierdza tej tezy równie mocno, jak niedawna nagonka na Wałęsę.

Co do Wałęsy – jeszcze jeden fakt – PiS przekroczył pewną niezwykle ważną granicę. Wałęsę można i należy krytykować, ale to, co zrobiono, nie jest już atakiem na Wałęsę, tylko atakiem na Polskę – na elementy, które przeszły już dawno z życia do mitu, współtworzą kręgosłup świadomości narodowej, decydują o wizerunku za granicą. Sam Wałęsa już dawno przestał mieć „prawa autorskie” do samego siebie, jego prywatność jest czymś zupełnie innym niż „Wałęsa” jako pojęcie historyczno-kulturowe. PiS nie uderzył personalnie w Wałęsę, tylko w mit, dobro wspólne, własność narodu; naszym krajem rządzą ludzie, którzy nie odróżniają takich rzeczy. Albo – co gorsza – odróżniają i atakują świadomie, strach pomyśleć co nas czeka w tym drugim przypadku.

2. PiS wprowadza niektóre pomysły, które wyglądają z pozoru znakomicie. Np. pewne programy telewizyjne, takie jak Sonda. Mam jednak bardzo poważne wątpliwości, czy robią to w celu przywrócenia misji mediom publicznym. Pomijam już dyskusję o tym, czy media publiczne są zdolne do udźwignięcia misji i czy w ogóle istnieje coś takiego jak „misja” w mediach publicznych. Załóżmy, że to wszystko jest możliwe. Ja też chętnie zobaczyłbym znowu Sondę równie dobrą jak dawniej. Podejrzewam jednak, że to „nadawanie misji” nie wynika z autentycznej troski o Naród, a po prostu z sentymentu dla czasu, w którym wychowywali się ideolodzy PiS, ze zwykłej nostalgii, na którą próbują też złapać widzów. Dla nich PRL jest arkadią i próbują do niej wrócić. Chcą znowu, jak w czasach swojej sielskiej czy burzliwej młodości, zobaczyć Sondę i Misia z okienka. Poczuć się jak w domu, jak za komuny. Włączyć telewizor z gadającą głową i wierzyć we wszystko, co głowa powie.

Kryje się za tym coś naprawdę groźnego. Oni reaktywują nie tylko sentymentalne programy telewizyjne, oni w gruncie rzeczy próbują reaktywować PRL (wielu z nich być może nie rozumie żadnej innej rzeczywistości niż rzeczywistość PRL, to kompleks generacji, której tamten ustrój wyprał mózgi). Jest to partia krypto-totalitarna, coraz mniej się z tym kryjąca. Więcej, jest tu prawdopodobnie ukryty jeszcze inny, silniejszy kompleks, mianowicie kompleks Edypa. PRL jako ustrój jest znienawidzonym, wszechpotężnym ojcem wszystkich członków tej partii. Nie uporali się do dziś z tym wpływem. Nadal próbują jednocześnie zabić ojca, ale też upodobnić się do niego. Nie chcę mówić, kto w tej figurze (kompleksu Edypa) byłby dla PiSu matką, bo ktoś mógłby się poczuć urażony ideologicznie.

3. Rzecz najważniejsza i nie jest to bluźnierstwo, jak łatwo by można pomyśleć. To chłodna analiza, po wielu obserwacjach i przemyśleniach: PiS to nie jest ideologia walki o Polskę i polskość. PiS to grupa ludzi pracująca dla obcego państwa. I wcale nie chodzi o Rosję; przypuszczam, że działania osłabiające Polskę w relacji z Rosją nie wynikają ze świadomej współpracy różnych Macierewiczów ze służbami Federacji. Raczej z nieudolności i niskiej inteligencji politycznej. PiS pracuje dla silniejszego mocarstwa niż Rosja, mianowicie dla Watykanu. Ponieważ ich rozgrywka toczy się o powrót do hierarchii średniowiecznej, użyję tej terminologii: PiS stara się, żeby Polska była lennem Watykanu. Nie dlatego, że chcą źle dla Polski, ale dlatego, że ci ludzie wierzą w średniowieczny uniwersalizm. Dla nich wszystkie spory sprowadzają się do walki Boga z Szatanem. Tu nie ma miejsca na jakąś tam Polskę, w tej narracji nie ma azylu, tu jest się albo fragmentem armii boskiej, albo szatańskiej. A sztabem armii boskiej na Ziemi ma być katolicyzm. PiS to partia ludzi, którzy próbują z Polski zrobić coś w rodzaju „kawalerii katolicyzmu”, ich duma narodowa ogranicza się do tego, że świat katolicki podziwia swoje najlepsze oddziały, a te najlepsze oddziały to Polacy walczący o katolickość. O katolickość, a nie o Polskę. Polacy byli wielokrotnie w historii „najlepszymi oddziałami” cudzych armii i cudzych spraw (że wspomnimy choćby Świętą Ligę, kampanie napoleońskie i Bitwę o Anglię). Nigdy na tym dobrze nie wyszliśmy, zawsze nasz wielki sojusznik zostawiał nas z ręką w nocniku. I dokładnie tak samo skończymy, będąc „kawalerią katolicyzmu”. Watykan wydyma nas, tak jak wydymał nas Napoleon i Churchill, jak Amerykanie, którym robimy „łaskę”.

To klasyczny ciąg dalszy sporu o inwestyturę i nie widać końca tej przepychanki. Rzym nadal uważa, że każdy Cesarz jest co prawda władcą w swoim państwie, ale jednocześnie lennikiem Rzymu. PiS w tym sporze stoi po stronie Rzymu przeciw Cesarzowi. Krytykują od lat „serwilizm”, sami jednocześnie promując „wasalizm”. Z politycznego i społecznego punktu widzenia jest to oczywiście praca dla obcego rządu, ktoś bardziej nerwowy może nazwałby to zdradą, ja ograniczę się do przytoczenia celnej opinii, że symbolem Polski nie jest krzyż, tylko biało-czerwona flaga i orzeł. Zhołdowanie ideologiczne nie może być lekarstwem na zhołdowanie gospodarcze i polityczne. Tu nie ma mniejszego zła, oba są wielkie i być może nieodwracalne. Obawiam się, że to już nie chodzi o to, czy przegramy tę walkę z marginalizacją i rozpadem państwa na „państwo fikcyjne”, że przytoczę podsłuchanego polityka. Być może. Ale gorsze jest to, że nawet nie spróbowaliśmy powalczyć. Spróbowaliśmy jedynie jakoś się w tym bajzlu urządzić. Spróbowaliśmy być cinkciarzami Europy albo przedmurzem chrześcijaństwa (chociaż od jakiegoś czasu „chrześcijaństwo” jest równie fikcyjne jak „państwo polskie”). Tego spróbowaliśmy i niech nikt nie mówi, że się nie udało. Pełen sukces: byliśmy cinkciarzami i byliśmy przedmurzem. To do cholery, czego więcej chcemy? Na co narzekamy, z czego jesteśmy niezadowoleni?


Podsumowanie filmowe 2015

W zeszłym roku brałem udział w fajnej ankiecie dla pisma Przezrocze na temat filmów roku 2014. Przezrocze zmieniło obecnie profil, więc nie było ankiety. Tak czy owak mój subiektywny głos wrzucę tu (bo czemu nie), a kategorie podzieliłem tak, jak było w Przezroczu. Oczywiście, nie oglądałem wszystkiego. W samej Europie ukazuje się około 1500 filmów rocznie, ale tylko niewielka część światowej produkcji trafia do Polski. Mnie udało się obejrzeć około 140 filmów, które miały premierę w 2015 roku. Może to ktoś potraktuje jako rekomendacje, a może jako okazję do rozmowy. Niektóre z nich recenzowałem na portalu Cinerama. Ostatecznie widzę to tak (chodzi o filmy z premierą polską w 2015 roku, czyli niektóre są starsze, ale u nas były właśnie w tym roku):

Najlepsze filmy światowe:

 1. Ex Machina
 2. Dark Places
 3. Czarny węgiel, kruchy lód
 4. Strangerland
 5. Pentameron
 6. Rover
 7. Turbo Kid
 8. Road to Paloma
 9. Lost River
 10. Inherent Vice


Najlepsze filmy gatunkowe:

 1. Spectre
 2. La French
 3. Who Am I
 4. Kill Me Three Times
 5. Colt 45
 6. No Escape
 7. Mad Max Fury Road
 8. Most szpiegów
 9. The Treatment
 10. Cybernatural


Najlepsze filmy polskie:

 1. W spirali
 2. Sąsiady
 3. Ziarno prawdy
 4. Demon
 5. Obce niebo
 6. Karbala


Najlepsza animacja:

Baranek Shaun, odrobinę za nim Pudłaki


Najlepszy debiut:

Jason Momoa – Road to Paloma (zastanawiałem się jeszcze nad Lost River Goslinga)


Nadzieja na przyszłość:

Konrad Aksinowicz


Soundtrack:

Road to Paloma, ex aequo z Turbo Kid


Rozczarowania:

 1. Gwiezdne wojny – przebudzenie Mocy
 2. Kryptonim U.N.C.L.E
 3. Noc Walpurgi
 4. The Lobster
 5. Terminator


Najbardziej niedoceniony film

Carte Blanche, niedopuszczony do festiwalu w Gdyni, w niczym nieustępujący innym podobnym, po prostu dobry i po prostu zapomniany.


Kreacja aktorska:

Wojciech Pszoniak w Excentrykach


Inne filmy, na które warto zwrócić uwagę:

Amor Fou Jessiki Hausner – niezwykły talent tej pani i makabrycznie celne obserwacje, przy tym kontynuacja najlepiej rozumianego kina autorskiego.
Warto wspomnieć o filmach, które formalnie łapią się w to zestawienie (premiera polska była w 2015), ale są to filmy generacyjnie należące do roku 2014, zwłaszcza ze względu na szaloną ilość nagród, które dostały. Chodzi oczywiście o Birdmana i Whiplash. Co do obu mam pewne wątpliwości. Nie, żeby mi się nie podobały, ale czy aby na pewno są aż tak bardzo dobre, jak otrąbiono.
Ciekawym przypadkiem jest dla mnie The Eichmann Show, który warto obejrzeć, ale uważam, że zarówno tematyka, jak jej interpretacja, mają cechy wielkie i cechy miałkie.


Komentarz:

Kino gatunkowe raczej rozczarowało. Wszystkie sequele składają się z remiksów wcześniejszych produkcji. Niekiedy jest to zrobione z polotem (Spectre), innym razem topornie (Terminator, Gwiezdne wojny). Ciekawie rozwijają się produkcje australijskie, francuskie, koreańskie, niemieckie, węgierskie. Nieźle jest także w Polsce, ale nie było dzieł osiągających wyżyny z 2013 roku.
Produkowane są ogromne ilości filmów nostalgicznych (osadzonych głównie w wątkach i estetyce lat 70. i 80.). Żeby wymienić choć niektóre – Le FrenchRoad to PalomaTurbo KidTerminatorGwiezdne wojnyCórki dancinguMad Max Fury RoadDark PlacesInherent Vice, Belfast 71, Kung FuryPixelsMost Violent Year każdy w trochę inny sposób. Pojawia się też coraz więcej – raz gorszych, raz lepszych – filmów z obszaru posthumanizmu. Przesterowana kolorystyka stała się takim samym środkiem wyrazu jak światłocień w noir. Na to zanosiło się od dawna, ale znikły już ostatnie wątpliwości.
Dużo dobrego kina artystycznego i autorskiego. Obok tego zalew szmiry w rodzaju Avengers, niestety – na przyszły rok zapowiedziano tego jeszcze więcej. Pożyjemy – zobaczymy.

Możliwość komentowania Podsumowanie filmowe 2015 została wyłączona more...

 • O mnie i o moim blogu

  Nazywam się Sławek Płatek. Jestem tu prywatnie, piszę wyłącznie subiektywnie. Blog jest o muzyce, filmie i literaturze.

  Powyżej jest możliwość włączenia RSS na mój blog.

  JEŚLI KOPIUJESZ ARTYKUŁ LUB JEGO FRAGMENT NA INNĄ STRONĘ WWW, PODAJ ŹRÓDŁO I LINK.

  Jeśli Ci się tu podoba - wracaj i poleć znajomym.

  Dziękuję

 • Kategorie

 • Z historii bloga:

 • Copyright © 1996-2010 Drapanie ciszy. All rights reserved.
  Jarrah theme by Templates Next | Powered by WordPress