astrologia

każdy z nas w posiadanej przez siebie bazie językowej znajdzie z pewnością odpowiednie słowa ‚znaki”, które w podobny sposób jak znaki zodiaku, potrafią nazwać najistotniejszą cechę naszego charakteru bądź stosunku do otaczającego świata. całkiem możliwe, że istnieje odrębny dział nauki, zajmujący się symbolami w naszym języku. jako fizyk mogę go nie znać, jednak trudno mi zwolnić się z myślenia, stąd poniższe dywagacje.

ciekawe jakie słowo wybrałbyś szanowny czytelniku, dla określenia swojego ‚znaku’. myślę, że dla mnie byłoby to ‚niebieski’, chociaż może nie… a może jednak tak. wybór nie jest prosty, ale zastanowienie się nad tym może dać zadziwiający rezultat, w postaci samopoznania. jakiejś części siebie, oczywiście. do podobnego ćwiczenia zachęca nas Liz Gilbert w ‚Jedz módl się kochaj’, a słowa znaki stanowią tu tytuł książki i jednocześnie, tytuły każdej z jej trzech części. tak się składa, że dzięki tym tytułom, udało się autorce nazwać trzy okresy swojego życia, trzy strony świata i stany ducha jednocześnie. coraz bliżej astrologii…

o książce Liz nie chcę tym razem pisać, mam na jej temat refleksje mocno mieszane, wróćmy więc do symboliki słów. otóż słowo ‚niebieski’ jest nieoczekiwanie bardzo pojemne. mieści w sobie nazwę koloru, ale też opis czegoś pozaziemskiego, zarówno w sensie boskim, astronomicznym jak i astrologicznym. dotyczy zarówno morza jak i nieba, ich obu jednocześnie, choć to dwa różne odcienie niebieskiego, określa też barwę przejrzystej wody, ukochanych oczu, ulubionej apaszki, czy też najbielszej bieli uzyskanej dzięki wybielaczowi. w języku angielskim oznacza smutek i to już wystarczy, żeby pokazać wielość znaczeń.

astrologia jest wprawdzie paranauką, nikt poważny, a tym bardziej poważny fizyk, nie daje wiary jej przewidywaniom, traktując wszelkie proroctwa i obliczenia jako zwykłą zabawę; jednak symbolika znaków językowych ma dla nas specjalne znaczenie. szukając odpowiedniego słowa, nadającego się na tytuł wiersza lub książki, albo też słowa klucza, które stanowić będzie puentę naszej poetyckiej wypowiedzi, rozwiązujemy zadanie z psychologii, które pomaga nam zrozumieć siebie lub kawałek naszego świata.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *