Magdalena Banaszkiewicz jest emerytowaną nauczycielką. Obecnie mieszka w Zielonej Górze, ale przez wiele lat mieszkała na wsi, gdzie znajdowała inspirację dla haiku. Lubi długie spacery i wycieczki rowerowe za miasto ze swoim aparatem fotograficznym. Po raz pierwszy z haiku spotkała się w 2007 roku i odtąd publikuje w wielu internetowych oraz drukowanych magazynach haiku. Jest laureatką polskich i międzynarodowych konkursów: m.in. Haiku International Association Haiku Contest (nagroda w 2014, wyróżnienie w 2013), Mainichi Haiku Contest (wyróżnienia w 2011 i 2013), Polish International Haiku Competition (wyróżnienie w 2016), Vancouver Cherry Blossom Festival Haiku Invitational (wyróżnienia w 2014 i 2017), Konkurs Polskie Haiku (I miejsce - nr 5 w 2015, II miejsce - nr 4 w 2014, wyróżnienie - nr 1 w 2014). Jej utwory znalazły się w kilku antologiach. Tworzy również prace pokrewne związane z haiku: haiga, tanka, haibun oraz jest współautorką różnych odmian rengay. Większość jej prac na język angielski przełożyła Maria Tomczak.
W haiku Magdaleny Banaszkiewicz szczególnie widoczny jest motyw przemijania reprezentowany w kilku utworach poniższego zestawu. Niezwykle udanie podejmuje niezwykle trudne wyzwanie jakim jest uchwycenie ulotności chwili. Którędy przejdą czytelnicy jej haiku? Mam nadzieję, że się przy nich zatrzymają.
Robert Kania
wiosenny zmierzch
cień mojej wiśni
wraca do domu
kwitnąca wiśnia
stary malarz wciąż
rozrabia farbę
w płatkach jaśminu –
motyl to jeszcze
czy już kwiat?
trzymając nić
babiego lata…
daleki odgłos pociągu
zimny wiatr
za krzykiem gęsi
puch ostu
po gradobiciu…
w tym dniu rozumiem
mowę ptaków
tam, gdzie idzie…
resztki babiego lata
i jej włosów
kolejna jesień
coraz wolniej szeleszczą
liście w alejce
jak cicho…
w drzwiach pokoju syna
pająk snuje sieć
koniec alei
z ramion staruszka
opadają liście
wkoło świeży śnieg
którędy przejdą
moi goście?
Aktualny numer - Strona główna |
Powrót do poprzedniej strony |
© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.