W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...
fot. Dorota Ryst

Prędzej mi język uschnie, niż zawołam „komuno wróć”, ale za kiermaszami książki pod Pałacem Kultury (na którym chyba do dziś jest wykuty napis „im. Józefa Stalina” – choć trudno to stwierdzić, bo miejsce zasłonięte jest neonem) czasem tęsknię… Te stoiska pełne kolorowych książek, ci autorzy czekający na czytelników i rozdający autografy. A do tego obowiązkowo wata cukrowa i baloniki. A że maje bywały kiedyś ciepłe i słoneczne (naprawdę!), żadne targi książki (a już na pewno te na Stadionie Narodowym) tego nie zastąpią. Dodam jeszcze tylko, że z tamtych czasów mam takie autografy, jak Osieckiej, czy Newerlego.

Na szczęście, jak twierdzi Sławomir Płatek, czytelnictwo niezależnie od działań oficjalnych, jakoś sobie radzi. Ludzie wiersze piszą, książki się drukuje, a my niezmiennie zachęcamy do czytania. Do pisania zresztą też. Jak zachęcaliśmy do tworzenia na warsztatach Pomost, opisała jedna z uczestniczek, Aleksandra Nizioł. A co poza tym? Marcin Kleinszmidt pisze o tomikach konceptualnych, Leszek Żuliński zdradza czym wspomaga wenę i dzieli się z nami garścią limeryków, Jerzy Alski namawia do szukania tego, co łączy Wschód i Zachód a Grzegorz Tomicki stawia śmiałą tezę: „co do emerytur, to uważam, że – jako relikt przeszłości i źródło narodowej niezgody – powinny zostać w ogóle zniesione”… Hmm… Nie ma więc wyjścia – Literaci do piór!

Dorota Ryst

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.