W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...

Pamiętam, że ilekroć w latach 70. (ubiegłego wieku, oczywiście) słuchałam w radiu audycji Jana Stanisławskiego "O wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia" nie mogłam zrozumieć tej hierarchii. Tak, wiem, teologicznie ważniejsza Wielkanoc, ale w naszej tradycji zdecydowanie dominuje Boże Narodzenie – choinka wygrywa z pisankami, a nawet jak zajączek przynosi gdzieś prezenty, to kudy mu do Mikołaja. Boże Narodzenie znacznie bardziej obrosło też w teksty kultury. No i w ogóle – niezależnie od światopoglądu trudno Gwiazdki nie zauważyć. My także w grudniowym numerze podporządkowaliśmy wszystko tej tematyce. Zamiast prezentacji autorskich prezentujemy świąteczne utwory autorów związanych z Salonem Literackim, a zamiast jednego współczesnego malarza przegląd dwudziestowiecznego malarstwa polskiego z motywami bożonarodzeniowymi. Muzycznie jest o najbardziej świątecznym balecie, czyli Dziadku do orzechów i, oczywiście, o kolędach. Leszek Żuliński wspomina dawne Święta i wyciąga specjalny wiersz z domowego archiwum.

Z tematów nieświątecznych znajdziecie relację z Festiwalu im. W. Karczewskiej w Kaliszu i zaproszenie do kolejnego muzeum literackiego – ale przecież festiwal to było święto poezji, a wizyta w muzeum to może być całkiem niezły pomysł na czas wolny, którego w tym okresie mamy zwykle nieco więcej. Nie zabrakło recenzji – tym razem jest ich nawet więcej niż zwykle, z czego jedna dotyczy antologii wierszy wigilijnych. Mam nadzieję, że znajdziecie dla siebie wiele smakowitych kąsków w naszym świątecznym bigosie.

Dziękuję wam, Drodzy Czytelnicy, za to, ze jesteście z nami. Dziękuję też całemu zespołowi redakcyjnemu, a szczególnie Arkowi Łuszczykowi, bez którego ten numer nie byłby taki odświętny.

Pięknych Świąt!

Dorota Ryst

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.