W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...
Sonia Raduńska - Solo

Aby obcować z dziką stroną swej natury, kobieta musi na jakiś czas zostawić świat i pogrążyć się w stanie odosobnienia. Taki jest cel samotności – stać się jednią
C. P. Estes

Książką „Solo” Sonia Raduńska otwiera „Serię z Różą” Wydawnictwa Dobra Literatura, zapowiadaną jako inspirujące lektury dla osób poszukujących piękna w samych sobie. Pod względem formy literackiej psychoterapeutka oraz felietonistka „Zwierciadła”  kontynuuje schemat znany z poprzednich dwóch tytułów („Białe zeszyty” i „Kartki z białego zeszytu”) – publikuje swe intymne, luźne zapiski, chwytane na gorąco impresje.

Dzięki pisaniu oswaja samotność po odejściu ukochanego mężczyzny oraz wyprowadzce dorosłych dzieci. Mierzy się z kwestią przemijania, starzenia się i śmierci. Nie brak również refleksji na tematy globalne np. wojny w Afganistanie czy zamachów terrorystycznych. Mimo iż ociera się o bolesną tematykę, z każdej kartki tchnie buddyjski spokój i kobieca siła.

Potrafi bowiem odczuwać radość z najprostszych szczegółów dnia codziennego – chwili relaksu z książką i lampką dobrego wina, praktykowania medytacji, kontaktu z przyrodą. Znajduje w sobie akceptację dla wszystkiego, co jej się przydarza, spokojnie godzi się  z cierpieniem i ubywającym czasem. Dzięki temu „Solo” staje się paradoksalnie zapisem życia pełnego, choć przeżywanego samotnie.

Pisarka rozróżnia dwa rodzaje samotności – tak jak w języku angielskim istnieją oddzielne słowa na ich określenie. Loneliness kojarzy się z opuszczeniem przez wszystkich, negatywną izolacją. Solitude zaś to świadome wycofanie w głąb siebie, niezgoda na podążanie za tłumem, niepokorność i niezależność. Raduńska opowiada się po tej drugiej stronie.

Własne spostrzeżenia przeplata trafnie dobranymi cytatami z ostatnio przeczytanych książek i artykułów prasowych oraz komentarzami do obejrzanych filmów. Kolaż ten w efekcie tworzy bogaty, iskrzący się wieloma barwami portret mądrej życiowo kobiety. Pod filozoficzną powierzchnią tekstu przebija jej przenikliwa empatia i wrażliwość.

Najbardziej porusza jednak przytoczony list pacjentki, od lat bezskutecznie starającej się o dziecko. Przechodząc przez kolejne próby i rozczarowania, poznaje lepiej rzeczywistość, uczy się także kochać samą siebie: „Dziękuję miłości mojego wytęsknionego, wypłakanego, wyczekiwanego Dziecka, bo dzięki niej mogłam poznać drogę do domu. Do siebie”.

„Solo” reprezentuje ten rodzaj książek, które smakuje się powoli, rozważa poszczególne zdania, zaznacza się je i przepisuje do własnego zeszytu. Widoczna inspiracja filozofią Wschodu i nostalgiczną poezją haiku skutkuje aforystyczną skrótowością, nie pozbawioną jednocześnie poetyckiego wdzięku.

Sylwia Waszewska

 

Autor: Sonia Raduńska
Tytuł: Solo
Wydawnictwo: Dobra Literatura, 2011
ISBN: 978-83-933-2901-4

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.