W najnowszym numerze...

×

Ostrzeżenie

JFile::read: Nie można otworzyć pliku: http://spacery.salonliteracki.pl/wydarzenia/feed/.
×

Wiadomość

Failed loading XML...
Łucja Danielewska - Człowiek który ubrał choinkę

Gdyby ktoś spytał o książkę związaną ze świętami Bożego Narodzenia, zapewne w pierwszej kolejności wymienilibyśmy Opowieść Wigilijną Dickensa. Może jeszcze pojawiłaby się Dziewczynka z zapałkami Hansa Christiana Andersena, która zamarzła w święta Bożego Narodzenia. Ktoś mógłby przywołać Noelkę Małgorzaty Musierowicz, a zwolennik klasyki wspomniałby plastyczne opisy świątecznych tradycji w Chłopach Władysława Reymonta, czy Betlejem polskie Lucjana Rydla. A może ktoś pamięta opowiadanie Anny Świrszczyńskiej Wigilia w modrzewiowym dworku? Miłośnicy kryminałów mogą sięgnąć po Morderstwo w Boże Narodzenie królowej tego gatunku, Agathy Christie, w którym Herkules Poirot rozwiązuje zagadkę mordu zamożnego seniora rodu Simeona Lee. Znajdzie się też coś dla fanów fantastyki i Terry’ego Pratchetta – myślę, oczywiście, o Wiedźmikołaju. A wierszy o Świętach pewnie nikt nie zliczy. O antologii poezji wigilijnej pisaliśmy zresztą w Salonie rok temu.

A czy znacie mikropowieść Łucji Danielewskiej Człowiek, który ubrał choinkę? Książka niewielka, w sam raz na jeden wieczór. Wydana w 2002 roku, próbuje być współczesna, ale ma w sobie coś staroświeckiego. Może gdyby nie świąteczna tematyka, byłoby to drażniące, ale perypetie Adama, obchodzącego w Boże Narodzenie dwudzieste pierwsze urodziny mają klimat. Może trochę drażni „uzaimkowienie” postaci matki i ojca, to ciągle przewijające się Ona, Jej, Jemu itd. Może czasami zaskakuje opis studenckich „realiów” – mam wrażenie, że Autorka zna je tylko z opowieści i próbuje przełożyć swoje doświadczenia sprzed wielu lat, założyć im współczesny kostium, a ten nie do końca „leży”. Nie rzutuje to jednak na ogólny odbiór książki, a to za sprawą ponadczasowości problemów – chłopak wychowany przez matkę, nieobecny ojciec, pierwsza miłość – i nieźle zarysowanych postaci. Nie zabrakło też elementu baśniowego, magicznego – wszak to opowieść o niezwykłym czasie. Może warto więc sięgnąć po tę niewielką książkę, żeby przypomnieć sobie, że Święta to czas, w którym i do naszych drzwi może zapukać niespodziewany Gość.

Maria Jaśminowska

 

Autor: Łucja Danielewska
Tytuł: Człowiek, który ubrał choinkę
Wydawca: Wydawnictwo Kontekst, 2002
ISBN: 83-88572-20-2

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.