W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...

W dniach 21-24 sierpnia odbyła się trzecia już edycja festiwalu Literacki Sopot. W tym roku tematem wiodącym była nowa literatura rosyjska – przeprowadzono szereg spotkań i prezentacji rosyjskich autorów, a także dwie debaty: o współczesnej Rosji (rozmawiali m. in. Adam Michnik, Jerzy Czech, Nina Popowa, Walerij Paniuszkin, Jelena Gremina) oraz na temat myślenia Polaków o Rosjanach (z udziałem Adama Pomorskiego, Wacława Radziwinowicza i Marka Radziwonia).

Oprócz tego w Dworku Sierakowskich miał miejsce cykl spotkań „Małe jest piękne” – o wydawnictwach, które nie traktują książki wyłącznie jako produkt. W czwartek o godzinie 19:00 odbyło się pierwsze spotkanie z tego cyklu – z Krzysztofem Siwczykiem i Małgorzatą Knap rozmawiał Tadeusz Dąbrowski. Dokonano prezentacji nowej serii wydawniczej a5 (wiersze zebrane Ryszarda Krynickiego, Julii Hartwig, Adama Zagajewskiego, Stanisława Barańczaka, Wisławy Szymborskiej – edycja z audiobookami), sam Krzysztof Siwczyk opowiedział o swojej najnowszej książce, która ukazała się nakładem tego wydawnictwa. Na sam koniec zaprezentowano kilka utworów z nagrań dodawanych do wierszy zebranych.

W piątek postanowiłem odwiedzić klubokawiarnię „3 siostry”, odbyło się tam bowiem spotkanie z Jerzym Czechem – poetą i tłumaczem, który za swój zbiór tłumaczeń powojennej poezji rosyjskiej otrzymał w tym roku Nagrodę Literacką Gdynia. Spotkanie było o tyle nietypowe, że bohater obył się bez pomocy prowadzącego – zaczął od krótkiego wykładu o poezji samizdatu, następnie zaś czytał niektóre wiersze z prezentowanej książki, wtrącając anegdoty oraz wyjaśnienia.

W niedzielę wybrałem się na dwa spotkania – pierwszym była zamykająca cykl prezentacji nominowanych do nagrody Nike rozmowa z Ignacym Karpowiczem, nominowanym za „Ości”, autorem wydanej w tym roku „Sońki”. Siłą rzeczy rozmowa lawirowała wokół tych dwóch pozycji, dotyczyła zarówno specyfiki procesu powstawania obu książek oraz poruszała pewne kwestie fabularne. Uderzyła mnie bardzo wysoka frekwencja – wyznaczona sporych rozmiarów sala w Zatoce Sztuki była wypełniona w całości. Spotkanie poprowadził Juliusz Kurkiewicz, w ramach cyklu prezentowano także m. in. Łukasza Orbitowskiego i Patrycję Pustkowiak.

Ostatnim spotkaniem w ramach festiwalu była ostatnia odsłona „Małe jest piękne” – Agnieszka Wolny-Hamkało rozmawiała ze Stanisławem Rośkiem i Jerzym Limonem o wydawnictwie słowo/obraz/terytoria, jego historii oraz obecnym stanie, a także najnowszej, jeszcze niewydanej książce Jerzego Limona „Młot na poetów”, reklamowanej jako powieść interaktywna.

Oprócz tego w ramach festiwalu prowadzono różnego rodzaju warsztaty, z kolei na Placu Przyjaciół Sopotu odbyły się targi książki, na których swoje stoiska prowadziły m. in. te wydawnictwa, o których rozmawiano w Dworku Sierakowskich.

Marcin Kleinszmidt

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.