W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...

Chcemy zaprosić Państwa na rozpoczynający się już niebawem 29. Międzynarodowy Festiwal Bardów – OPPA 2011. Dziesięciodniowe święto piosenki myślącej, czującej – w pełni autorskiej, w której liczy się przede wszystkim osobisty, w pełni świadomy swej wagi i odrębności przekaz artysty, wyrażony własnymi słowami i muzyką. OPPA jest odpowiedzią środowiska bardów na miałkość masowej rozrywki, zalew komercyjnej tandety. OPPA, to jedyny w kraju festiwal, gdzie każdy wykonawca jest także autorem tekstu i kompozytorem muzyki. Powstał w 1978 r. w studenckim klubie Hybrydy. Jego 33-letnia historia splotła się z niełatwą historią naszego kraju i przez to liczba edycji nie pokrywa się z wiekiem festiwalu.

Przez 33 lat swego istnienia OPPA – Międzynarodowy Festiwal Bardów był ojcem chrzestnym takich artystów jak: Andrzej Poniedzielski, Andrzej Garczarek, Jacek Zwoźniak, Ewa Gaworska, Andrzej Brzeski, Jacek Łuczak, Waldemar Chyliński, Marek Tercz, Piotr Bukartyk, Tomasz Opoka, Mirosław Czyżykiewicz, Tomasz Olszewski, Ryszard Makowski, Tomasz Kordeusz, Piotr Bałtroczyk, Andrzej Ozga, a po reaktywowaniu w 1997 r.: Basia Stępniak-Wilk, Waldemar Śmiałkowski, Krzysztof Nurkiewicz, Marek Bartkowicz, by wymienić tylko niektórych. Z OPPA od jego najwcześniejszych lat związani są (lub byli) także: Piotr Bakal (inicjator i szef Festiwalu), Wojciech Bellon, Jan Wołek, Jacek Kaczmarski, Wojciech Jarociński, Grzegorz Tomczak, Grzegorz Bukała, Rudi Schuberth, Stanisław Klawe i wielu, wielu innych.

W programie Festiwalu, oprócz konkursu, w którym kilkudziesięciu uczestników z Polski i z zagranicy zaprezentuje swoje najlepsze piosenki, a ci z nich, którzy okażą się najbardziej interesujący, przejdą do Wielkiego Finału oraz koncertu galowego, w którym z premierowymi utworami wystąpi kilkunastu znanych twórców piosenki autorskiej, a publiczność w specjalnym plebiscycie wybierze najlepszą piosenkę premierową, znajdzie się wiele recitali autorskich, które odbędą się w wielu domach kultury i klubach na terenie całej Warszawy. W tym roku jednym z głównych bohaterów OPPY jest legendarny francuski bard Georges Brassens – jego utwory w polskich tłumaczeniach zabrzmią na dwóch koncertach: „BRASSENS 90/30” (w tym roku obchodzimy bowiem dwie okrągłe rocznice: 90. urodzin i 30. śmierci tego artysty), na którym zaśpiewają Dominika Świątek, Piotr Bakal, Aleksander Trąbczyński i Stanisław Waszak oraz „Brassens mon amour” w wykonaniu Justyny Bacz z zespołem.

Strona Festiwalu www.oppa.pl.

Zapraszamy tez na profil OPPA na Facebooku: http://facebook.com/festiwal.oppa

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.