W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...

Chłodny deszczowy poranek 26 września. Gród na Narwią, Omulewem i Czeczotką -Ostrołęka wita pochmurną aurą z przebłyskami słońca. Położony w centrum miasta budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Gomulickiego zwany „Arką” wyróżnia się drewnianą obudową. Ciemne bejcowane deski nawiązują do charakterystycznego stylu kurpiowskiego. Powoli zjeżdżają zaproszeni pisarze i twórcy z sąsiednich miast i nie tylko. Serdeczne uściski, powitania: gości witają dyrektor MPB – Mieczysław Romanik i jego zastępczyni - Sabina Malinowska .Pojawia się Karol Samsel spiritus movens Kupiszewiady i wdowa po Edwardzie Kupiszewskim – pani Teresa Kupiszewska.

Punktualnie o godz. 11.00 zaczyna się debata literacka „Mit wolnego Kurpia w literaturze. Debata regionów” z udziałem zaproszonych pisarzy uczestniczących w Festiwalu. Do dyskusji zachęcał prowadzący ją Karol Samsel, a jako pierwszy wystąpił Piotr Kaszubowski z Przasnysza przybliżając postaci literatów z Przasnysza i ziemi przasnyskiej, zwróciwszy m.in. uwagę na nieznane piśmiennictwo Tomasza Kolbe,druga w kolejności Dorota Ryst z Warszawy przypominała wybitne postaci związane z prawobrzeżną Warszawą (Agnieszka Osiecka, Władysław Sebyła i inni), wyrażając uznanie dla małych ojczyzn takich jak Ostrołęka, Przasnysz czy Mława, z kolei Ewa Solska z Lublina w obszernym referacie wspominała bohaterów Powstania Styczniowego, między innymi Aleksandra Głowackiego (Bolesława Prusa) Zygmunta Padlewskiego, Stefana Bobrowskiego. Nawiązując niejako do referatu, kolejni twórcy: Miłosz Kamil Manasterski z Łomianek, Grzegorz Jędrek z Lublina, Alfred Sierzputowski z Ostrołęki i niżej podpisany z Mławy mówili o recepcji mitu wolnego Kurpia, dodatkowo przypominając sylwetki mniej znanych twórców związanych z danym regionem - chociażby zapomnianego amerykańsko – żydowsko - polskiego pisarza z Mławy rodem - Józefa Opatowskiego vel Opatoszu. Jego pisana w jidisz trylogia W lasach polskich warta jest wznowienia i powinna zainteresować wydawców. W trakcie debaty otwarto wystawę „Gloria victis. Powstanie styczniowe w literaturze”. Nieprzypadkowo „Mit” zdominowała tematyka związana z Powstaniem Styczniowym. O roku ów!

Po debacie krótka przerwa na obiad, po nim spacer uliczkami Ostrołęckiej „starówki” (piszę w cudzysłowie gdyż większość budowli postała w latach 70 i 80 XX wieku). Niektórzy uczestnicy zdążyli zwiedzić galerię na Placu gen. Bema i Muzeum Kurpiowskie. O 15. 30 zaczął się przed budynkiem biblioteki happening artystyczno-literacki. Jego hasłem przewodnim było „Wirus czytelnictwa atakuje”. W lekarskich i pielęgniarskich uniformach wystąpili pracownicy biblioteki oraz dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5 i członkowie Ostrołęckiej Sceny Autorskiej. Prowadzący happening w aseptycznej masce i charakterystycznym kombinezonie Karol Samsel rzucał hasła i zapowiadał kolejne odsłony widowiska. W międzyczasie z okien MBP im. Wiktora Gomulickiego czytali swoje wiersze zaproszeni twórcy – Ewa Solska, Grzegorz Jędrek, Dorota Ryst, Miłosz Kamil Manasterski, Teresa Radziewicz, Jarosław Trześniewski–Kwiecień, Piotr Kaszubowski, Eryk Maciejowski,Wiktor Golubski, Agnieszka Ochenkowska, Alfred Sierzputowski, Adam Ladziński i poeci. Happening uświetnił koncert ostrołęckiego zespołu „Stone of rock”. Utalentowani młodzi muzycy dali czadu. Szkoda tylko, że padający deszcz skrócił imprezę o pół godziny.

Po happeningu o godzinie 18 zaczął się wieczór literacko muzyczny w Arce. Przygrywała kapela ludowa z Lelisa. Pojawili się miejscowi notable, wdowa po Edwardzie Kupiszewskim. Znakomity monodram przybyłego z Kalisza Jerzego Szukalskiego „Jego niewierność” na podstawie ostatnich wierszy Edwarda Kupiszewskiego wywołał entuzjazm i zasłużoną owację. Podczas monodramu pokaz slajdów prezentujących postać głównego bohatera Kupiszewiady. Wiersze i proza Edwarda Kupiszewskiego wciąż zaskakują.

W drugiej części wieczoru zaproszeni pisarze prezentowali swoje utwory literackie. Po spotkaniu uroczysta kolacja. Degustacja miejscowych specjałów okraszona odrobiną... pigwówki. Rozmowy, wspominki. Ciepłe, serdeczne.

Rankiem 27 września po 8 wszyscy goście rozjeżdżają się po ostrołęckich szkołach oraz szkolnych bibliotekach. Spotkania z uczniami inspirują. Jerzy Szukalski recytuje wiersze Herberta. Teresa Radziewicz zaproponuje nietypowe warsztaty w formie slamo-happeningu. Dorota Ryst poprowadzi lekcję poezji i przeczyta swoje wiersze. Miłosz Kamil Manasterski wspomni o recepcji Mickiewicza w …Chinach. Agnieszka Ochenkowska czyta wiersze z debiutanckiego zbioru Manekin. Piotr Kaszubowski i niżej podpisany mówią o swoich pasjach i czytają wiersze.

O 11.15 wszyscy spotykają się w filii biblioteki na ulicy Wiktora Gomulickiego. Sala pełna. Zaczyna się literacki poranek na Studziennej. Połączony z multimedialną prezentacją jednego z najciekawszych projektów artystycznych ostatnich lat - Inicjatywy Dworzec Wschodni z Lublina. Ewa Solska, Grzegorz Jędrek Ewelina Kuryłek i Eryk Maciejowski. Wielkie indywidualności artystyczne. Opowiadają o początkach i tworzonym wyłącznie w sieci piśmie . Ewa Solska czytała wiersze. Grzesiek Jędrek poeta, autor jednego z najciekawszych debiutów 2012 roku – Badlandu powiedział miedzy innymi, że: „tworzenie Dworca traktujemy jako wydarzenie artystyczne. Prawie każdy tekst zamieszony w piśmie internetowym wzbogacony jest o fotografie, czy prace grafików, malarzy, co sprawia, że każde wydanie „Dworca” ma wyjątkowy charakter. I nie są to ekfrazy. Ewelina Kuryłek dodała, że o sukcesie dworca decyduje szata graficzna, poezja multimedialna i inne efekty. Do tej pory wydano 4 numery - w sumie ponad 700 stron. Będzie ich więcej, ponieważ w najbliższym czasie zostanie wydany numer 5. W trakcie prezentacji interesująca dyskusja. Czasami skrzy się. Miejscowi twórcy ci – ze starszego pokolenia podchodzą sceptycznie do tego typu akcji. O 14 kończy się Kupiszewiada.

Tyle wrażeń i zostaje lekki niedosyt. Za krótko. Żal odjeżdżać. Organizatorom, władzom miasta (za to cześć i chwała!) i Karolowi Samselowi dziękuję za niezwykle ciepłe przyjęcie! Świetnie zorganizowana impreza. Oby tak dalej!

Jarosław Trześniewski-Kwiecień
Zdjęcia Dorota Ryst

 

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.