W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...

W dniach 30-31 sierpnia 2013 r. w Ostrołęce i Kamiance odbyły się warsztaty poetyckie, zorganizowane w ramach VII Kurpiowskiego Pleneru Malarsko-Literackiego. Uczestniczyłam w nich wraz z kilkunastoma twórcami należącymi do Ostrołęckiego Klubu Literackiego przy Studziennej i poetami niezrzeszonymi z naszego regionu. Warsztaty prowadziła Dorota Ryst - poetka, redaktor naczelny portalu Salon Literacki. Kierownictwo artystyczne objął Karol Samsel, ostrołęcki poeta i krytyk literacki.

Ćwiczenia warsztatowe wymagały od nas twórczego wysiłku. Służyły poszukiwaniom fraz niebanalnych, zaskakujących, przy jednoczesnej dbałości o poziom artystyczny. Mieliśmy okazję do podjęcia kilku poetyckich wyzwań, których efekty stanowiły temat krytycznej refleksji.

Dorota Ryst przedstawiła nam próbkę własnej twórczości, między innymi z tomu Punkty przecięcia, inspirującego do podróży w szeroko pojętym znaczeniu. Poeta bowiem – jak twierdzi autorka – powinien chłonąć świat. Zwieńczeniem naszych zmagań ze słowem był konkurs na ekfrazy do obrazów malarzy biorących udział w tegorocznym plenerze. Malarze wybrali jeden, najlepszy ich zdaniem wiersz, który napisała Bożena Piasta. Jury literackie natomiast przyznało dwa równorzędne drugie miejsca za ekfrazy mnie, Annie Dąbrowskiej, i Marcinowi Tomczakowi, a trzecie miejsce Joannie Brodowskiej.

Warsztaty poetyckie dały nam możliwość nie tylko pracy i rozmawiania o sztuce, ale także lepszego poznania się nawzajem i odkrywania, że różnimy się pięknie. A ekfrazy, które powstały, zostaną zaprezentowane na wystawie, której wernisaż odbędzie się w grudniu i opublikowane razem z obrazami w specjalnym albumie.

Anna Dąbrowska
Zdjęcia Dorota Ryst

 

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.