W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...

W środę 10 października, punktualnie o godzinie 10, spotkaniem organizacyjnym w Kawiarni Artystycznej Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie, rozpoczęła się XVII Ciechanowska Jesień Poetycka. Pogoda nam sprzyjała więc po krótkiej prezentacji programu i przywitaniu gości, m.in. Olgi Laliĉ-Krowickiej (Serbia), prof. Andrzeja Krzysztofa Jeżewskiego (Paryż), Ivana Kopronai (Serbia), Romualda Mieczkowskiego (Wilno) oraz licznych poetów reprezentujących różne środowiska literackie w Polsce, udaliśmy się na spotkania autorskie do ciechanowskich szkół.

Ja wraz z Barbarą Sitek-Wyrembek oraz Markiem Piotrowskim, członkami Związku Literatów na Mazowszu, trafiłem do Zespołu Szkół nr 2 w Ciechanowie, gdzie przedstawialiśmy swoje wiersze i opowiadaliśmy o poezji. Młodzież słuchała ich z zainteresowaniem przez dwie godziny lekcyjne, w tym na lekcji WF. Podobnie było w innych szkołach. Jak później powiedziała nam organizatorka XVII Ciechanowskiej Jesieni Poetyckiej, pani Teresa Kaczorowska, w spotkaniach tych wzięło udział ponad 1000 młodych ludzi. Równolegle do spotkań w szkole, w „Kawiarence Artystycznej” odbyły się warsztaty poetyckie, które poprowadził dr hab. Kazimierz Swiegocki.

O godz. 15 o „Romantycznym Wilnie” przy obrazach z wernisażu Lecha Ablażeja (akty) oraz Lwa Szerstnoja (Miłość i Poezja), wygłosił swój odczyt Romuald Mieczkowski. W tym samym czasie

na pięterku „Centrum” można było obejrzeć wstrząsające fotografie Kamila Krowickiego prezentujące krajobraz po wojnie w Chorwacji pt. „Chorwacja – po drugiej stronie czasu”. Zakończeniem „ciechanowskiej” części „Jesieni Poetyckiej” a jednocześnie preludium do  części „opinogórskiej” było zwiedzanie Kościoła farnego Narodzenia Najświętszej Marii Panny, świątyni, w której Zygmunt Krasiński uzyskał w roku 1822 sakrament bierzmowania, po czym udaliśmy się do Opinogóry.

Z małą przerwą na zakwaterowanie oraz obiad, przystąpiliśmy do dalszej części Jesieni Poetyckiej - prezentacji XIV ”Ciechanowskich Zeszytów Literackich” poświęconych Romantyczności a także książki  Dariusza Lebiody Krasiński. Gigantomachia. Publikacje te wspaniale wpisują się w obchody dwusetnej rocznicy urodzin Zygmunta Krasińskiego. To jeszcze nie koniec tak pracowicie spędzonego dnia, czekała nas jeszcze Noc Poetów, poprzedzona zapaleniem zniczy na grobie wieloletniego dyrektora opinogórskiego Muzeum Romantyzmu Janusza Królika. Dzięki uprzejmości Proboszcza opinogórskiego kościoła  ks. Jarosława Arbata, oraz dyrektora Muzeum Romantyzmu Romana Kochanowicza mogliśmy wywoływać poetyckie duchy w krypcie rodu Krasińskich w  kościele Wniebowzięcia NMP w Opinogórze. Myślę, że dla każdego uczestnika była to niezapomniane przeżycie - móc prezentować poezje w takim miejscu, do wtóru przepięknych utworów granych na gitarze przez Tomasza Kaszubowskiego. Wieczór, a w zasadzie noc, zakończył się kuluarowymi dyskusjami w których mogliśmy lepiej poznać i samego Krasińskiego i przybyłych do Opinogóry poetów.

Czas biegł nieubłaganie, pora było się pożegnać aby następnego dnia, móc zwiedzić Muzeum Romantyzmu, a następnie uczestniczyć w XIV Spotkaniach z Literaturą w Opinogórze, których głównym gościem był prof. Krzysztof Andrzej Jeżewski, wybitny tłumacz i poeta mieszkający w Paryżu. Dzięki prowadzącej, pani Teresie Kaczorowskiej, mogliśmy poznać jego poezję, fascynacje literackie, ale też i meandry z jakimi musi się zmierzyć tłumacz literatury,  nie tylko językowymi ale również mentalnymi wynikłymi z różnic kulturowych a także z brzmienia samego języka.

Ostatnim akcentem XVII Ciechanowskiej Jesieni Poetyckiej było rozstrzygnięcie  XXIV Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Laur Opina" - WERDYKT. Zabrali głos jurorzy – Adriana Szymańska i Krzysztof Kuczkowski, wręczono nagrody, odczytano nagrodzone i wyróżnione wiersze i tak zakończyła się tegoroczna Ciechanowska Jesień Poetycka, zorganizowana przez Związek Literatów na Mazowszu w Ciechanowie oraz Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie ze szczególnym udziałem pani Prezes Teresy Kaczorowskiej,  impreza, która uczestnikom dostarczyła mnóstwa wrażeń natury literackiej i emocjonalnej. Z Opinogóry wyjeżdżaliśmy z mocnym postanowieniem powrotu tutaj i zasmakowania po raz wtóry klimatu posiadłości na trzech wzgórzach, miejsca, w którym tworzył urodzony dwieście lat temu Zygmunt Krasiński.

Adam Ladziński
(tekst i zdjęcia)

 

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.