W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...

Warsztaty literackie w Turowie stały się tradycją. W ciągu czterech edycji przewinęło się przez nie kilkadziesiąt osób z całej Polski (niektórzy kilkukrotnie, chętnie wracają). Bez wątpienia przyciągają ich kompetencje krytyków prowadzących zajęcia (Jurkowski, Woźniak, Żuliński, Wiedemann), miejsce - piękne i sprzyjające oderwaniu od codzienności a także przeróżne dodatkowe atrakcje. Jednym z kluczowych elementów jest powarsztatowy almanach. Jego kolejne edycje to dla niektórych pierwsza okazja do publikacji. Ale to nie jedyna zaleta książki, której premiera miała miejsce w ostatni weekend.

Almanachy „Pomost” są zbiorem szczególnych tekstów poetyckich i prozatorskich. Większość z nich powstaje w czasie zajęć warsztatowych, stąd noszą ślady ćwiczeń i nietypowych założeń. Tam jednak dopiero widać, jak powstaje wiersz. Teksty z odsłoniętą konstrukcją, z rusztowaniami i legarami, często niezwykle udane, doskonale spełniają swoją rolę - to swoista „lekcja anatomii”. Jednak poza walorem modelowym, wiele z nich staje się gotowymi, kompletnymi utworami. Kilkanaście znalazło się w autorskich tomikach poezji i nie różnią się jakością od innych - powstałych z natchnienia napotkanego w dowolnych, pozawarsztatowych okolicznościach. Jest to więc co roku zbiór cenny i wart poznania z wielu powodów.

Tradycyjnie premiera „Pomostu” ma miejsce w październiku w Miastku. W jej trakcie prezentowane są teksty z warsztatów i umiejętności uczniów z miasteckiej szkoły muzycznej. Później jest czas na różnego rodzaju części nieoficjalne - już nie warsztatowe, to okazja do spędzenia czasu wspólnie. Warsztaty są zwykle źródłem dobrych znajomości, a nawet przyjaźni.

Zupełnie niezwykłym, rzadkim zjawiskiem, dzięki któremu możliwe są i warsztaty, i druk almanachu, jest mecenat gminy Miastko. Od samego początku inicjatywa ma wsparcie, jesteśmy przyjmowani gościnnie i ciepło. To daje wszystkim uczestnikom komfort i możliwość skupienia na literaturze. Współpraca nie ogranicza się do wsparcia finansowego, które choć skromne, jest w pełni wystarczające. Otrzymujemy też szeroką pomoc logistyczną i merytoryczną. Gmina jest nie tylko „bramą do natury”, jak głosi jej hasło promocyjne, ale też obfituje w ciekawe obiekty i zjawiska. Nie przypadkiem więc zawsze znajdzie się wiele pretekstów do stworzenia utworów powiązanych z tym miejscem.

Jest to też piękny przykład zaangażowania samorządów w kulturę. Współdziałanie jest świadome, celowe i efektywne. Marzenie - aby w taki sposób angażowały się samorządy wszystkich gmin.

Wkrótce ogłosimy nabór na kolejne warsztaty. Termin, jak zawsze - długi weekend majowy. Zainteresowani mogą już wstępnie planować czas, ale miejsc jest ograniczona liczba. Nie możemy więc obiecać każdemu, możemy jednak zaprosić - więc zapraszamy.

Sławomir Płatek
Zdjęcia Arek Łuszczyk

 

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.