W najnowszym numerze...

Za oknami piękna jesień delikatnie ozdabiana koralami deszczu. Nikogo to nie dziwi, bo przecież z kalendarza spadły kolejne kartki 11… 12 października. W bibliotekarstwie jednak poruszenie. Blisko 400 bibliotekarzy „zaatakowało” swoją obecnością jedno miejsce w Warszawie i nie była to biblioteka…

III Kongres Bibliotek Publicznych, zorganizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, zgromadził ludzi nie tylko z Polski ale również z Ukrainy, Rumunii, Bułgarii, czy Litwy. Każdy chciał poznać „nowe trendy” w bibliotekarstwie, chociaż wydawałoby się, że one istnieją tylko w dziedzinie mody lub makijażu. Błędne myślenie. Bibliotekarki też chcą podążać z duchem czasu, który bardzo szybko zmienia ich czytelników. Jeżeli na chwilę wcisną „STOP” ich biblioteki zostaną w tyle. Zapomniane i mało atrakcyjne będą świeciły pustką. Z czasem zostaną powoli likwidowane, bo okaże się, że za wysoki jest koszt ich utrzymania a są zbyteczne, gdyż wchodzi szeroko pojęta cyfryzacja i wszystko znajdziemy w Internecie. Dlatego więc kongres…

Na bibliotekarki czekały między innymi warsztaty poświęcone różnym obszarom działalności, bo najważniejsze jest by stworzyć przestrzeń przyjazną czytelnikowi. Poszczególne bloki tematyczne były jak zbiór opcji rozwojowych, które dają szansę na konkretne określenie swojej „biblioteki z wizją” dostosowanej do poszczególnych grup społecznych. Była wymiana doświadczeń i prezentacja oryginalnych działań ale nikt, nawet przez chwilę, nie zapomniał o książce. Wszystko z myślą o niej żeby samotnie nie stała na półce pożerana przez kurz.

Urszula Kopeć-Zaborniak

 

W tym roku po raz pierwszy ogłoszony został konkurs dla bibliotekarek z małych miejscowości organizowany w ramach Funduszu Stypendialnego im. Olgi Rok, który założyła jej wnuczka Anna Rok. Konkurs ma wyłaniać bibliotekarki mające pasje i chcące je realizować. W skład jury weszły m.in. pisarka Olga Tokarczuk i felietonistka Sylwia Chutnik. Patronat honorowy objęła P. Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania, która wraz z Anną Rok wręczała nagrodę. Laureatką została Urszula Kopeć-Zaborniak dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie (Podkarpacie). Miło nam poinformować, że Fundusz Stypendialny im. Olgi Rok sfinansuje książkę laureatki, która ukaże się w Serii Wydawniczej Salonu Literackiego. (red.)

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.