W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...

W dniach 28 IV - 2 V 2012 r. odbyły się czwarte już warsztaty organizowane przez stowarzyszenie Salon Literacki. Tradycyjnie miejscem zakwaterowania uczestników było położone w Kaszubskich Alpach niedaleko Turowa gospodarstwo agroturystyczne Gacówka. Piękna pogoda (ponoć „zamówiona zawczasu” przez organizatorów…), malownicze tereny Gminy Miastko oraz, oczywiście, ogromny zapał warsztatowiczów – wszystko to bardzo pomogło w wytworzeniu się przyjaznej i beztroskiej, ale bynajmniej nie leniwej atmosfery, która już od pierwszej edycji jest sztandarową cechą turowskich warsztatów.

Jedną z największych atrakcji była, jak co roku, organizowana przez Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Miastku wycieczka po okolicznych terenach. Rozpoczęła się ona w Punkcie Informacji Turystycznej w Miastku, gdzie zostaliśmy ugoszczeni chlebem i solą… a raczej kawą i ciastem. Niezaprzeczalnie strzałem w dziesiątkę i prawdopodobnie najbardziej "wenotwórczym" punktem wyprawy była jednak z całą pewnością przeprawa żeglarska po jeziorze Bobięcińskim Wielkim. To właśnie ona stała się inspiracją dla bardzo wielu warsztatowych tekstów.

Tegoroczne zajęcia koncentrowały się głównie na poezji współczesnej. Prowadzący, Adam Wiedemann doskonale zachował proporcję między częścią teoretyczną a praktyczną zajęć. Co ciekawe, ani wiersze w stylu hermetycznym, ani poezja zaangażowana, czyli poruszająca rozmaite zagadnienia społeczne, nie sprawiły warsztatowiczom większych trudności. Podobnie było z kolejnym zadaniem – zrecenzowaniem tomiku współczesnej poezji. Mimo, że początkowo wszyscy zastanawiali się, jaki sposób podejścia do tematu byłby najlepszy, próby okazały się zaskakująco udane. Prawdziwym wyzwaniem okazał się za to przekład wiersza Filling Station (Stacja benzynowa) autorstwa Elizabeth Bishop. Kunszt i precyzja wypowiedzi autorki, które same w sobie są bardzo trudne do naśladowania, bynajmniej nie ułatwiały zadania. Dodatkowym, nieco egzotycznym smakiem tegorocznych warsztatów było ćwiczenie „na deser”: napisanie rubajatu z nazwą zwierzęcia w treści. Jednak i to okazało się możliwe do wykonania.

Warsztaty zakończyły się, tradycyjnie, turniejem jednego wiersza. Nagrody, ufundowane przez Urząd Miejski w Miastku, wręczał laureatom kierownik Wydziału Promocji, pan Konrad Remelski. Komisja, złożona z prowadzących i organizatorów, zdecydowała się nie przyznawać trzeciego miejsca. Druga nagrodę otrzymały ex aequo Monika Błaszczak i Anita Wiśniewska. Za najlepszy tekst warsztatów uznano wiersz napisany przez Alicję Knop. Nagrodę specjalną za wiersz o tematyce żeglarskiej otrzymała z rąk pani Doroty Ryst Anna Baśnik.

Plonem tegorocznych warsztatów będzie almanach „Pomost 2012”, który ukaże się na przełomie września i października 2012 r. Wtedy też odbędzie się w Miastku spotkanie autorskie uczestników zajęć.

Anita Katarzyna Wiśniewska
Zdjęcia: Arek Łuszczyk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.