W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...

Toruńskie Centrum Sztuki Współczesnej podjęło się zorganizowania Warsztatów Twórczego Pisania, w trybie trzech weekendowych spotkań. Pierwsze odbyło się 3-4.03.2012, kolejne 17-18.03.2012 a ostatnie 31.03.-1.04.2012.

Prowadzący, w gronie których znaleźli się Dorota Ryst – poetka, publicystka, redaktor naczelna Salonu Literackiego, Dariusz Foks – poeta, prozaik, redaktor działu prozy w „Twórczości”, Artur Jabłoński – copywriter, dziennikarz, krytyk literacki, doktorant na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Sławomir Płatek – poeta, publicysta, prezes stowarzyszenia Salon Literacki, udowadniali, że można nauczyć kreatywności, wychodzenia ze schematów i wszechstronności.

Uczestnicy mieli szanse poznać prawa rządzące rynkiem wydawniczym, omówić wybrane pozycje literackie oraz własne teksty, a także wykonać różne ćwiczenia, aby udoskonalać i rozwijać swój warsztat pisarski. Odbyły się zajęcia z dziennikarstwa, poezji oraz prozy. Zadania były bardzo różnorodne, od takich na pobudzenie kreatywności, po pisanie konkretnych wierszy czy tekstów prozatorskich i publicystycznych. Panele przewidziane zostały w myśl zasady dla każdego coś dobrego. Wszyscy niezależnie od wieku i zamiłowań literackich mogli znaleźć coś dla siebie. Uczestnicy mieli okazję zadebiutować w dziedzinach, którymi do tej pory się nie zajmowali, a także pogłębić wiedzę o tych, w których odnajdują się najlepiej.

Po wygranej walce z niszczycielskim wewnętrznym krytykiem uczestnicy tworzyli nietuzinkowe teksty, udowadniając prowadzącym, że „tutaj lęgną się własne języki twórcze”. Niektórzy być może odkryli w sobie talenty, których istnienia nawet nie podejrzewali. Inni odkryli nowe powołanie literackie. Jeszcze inni utwierdzili się w przekonaniu, że droga, którą wybrali jest tą właściwą.

Stres i niepewność, które mogły towarzyszyć uczestnikom na początku warsztatowych zmagań, w miarę upływu czasu były zastępowane przez zrozumienie i poczucie znalezienia się we właściwym miejscu. Sześciogodzinne bloki zajęciowe nie męczyły. Dostarczały mnóstwo pozytywnej energii. W powietrzu unosiła się radość z tworzenia i literackiego kreowania świata. Każdy z uczestników wnosił w życie warsztatowej grupy coś od siebie, pokazując o czym i w jaki sposób pisze. Niektórzy mieli określone cele związane z pisaniem. Inni zaczynali swoją literacką przygodę. Jeszcze inni szukali impulsu, który pozwoli im wrócić do tworzenia. Dyskusje, które odbywały się zarówno podczas zajęć, jak i przerw ukazywały różnorodność spojrzeń na dany temat i pozwalały poznać współuczestników.

Całe warsztaty odbyły się w bardzo przyjaznej atmosferze. W gronie wyjątkowych ludzi z pasją nie mogło być inaczej.

Natalia Lewandowska

 

Autorami filmu są redaktorzy portalu FAUST
(autorką artykułu jest uczestniczka warsztatów)

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.