W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...

Minął pierwszy pełny rok działania portalu. Czytacie nas, więc piszemy. To prosta i bardzo radosna filozofia. Chcielibyśmy po pierwsze życzyć Wam tego, co sami sobie życzycie w nowym roku. Niech się zdarzy. Dziękujemy, że z nami jesteście i mamy nadzieję, że pozostaniecie. Wypada nam też krótko zrelacjonować nasz skromny udział w życiu kulturalnym, chociaż stowarzyszenie i pełny serwis prasowy działają dopiero od kilkunastu miesięcy. W ciągu tego roku udało się zrealizować wszystkie cele stowarzyszenia:

 • Wydaliśmy pięć autorskich książek poetyckich oraz jeden almanach.
 • Serwis internetowy został powiększony o blogosferę, dwukrotnie zwiększyła się liczba czytelników. Powiększył się też zakres tematyczny (o prozę, teatr i poezję śpiewaną). Artykuły na portalu opublikowało siedemnastu autorów. Serwis został zarejestrowany na prawie prasowym i otrzymał numer ISSN.
 • Zorganizowaliśmy trzecią edycję warsztatów Pomost oraz promocję almanachu powarsztatowego.
 • Odbył się pierwszy Mazowiecki Festiwal Literacki MOST.
 • Przedstawiciele stowarzyszenia byli jurorami w trzech ogólnopolskich konkursach literackich i szeregu mniejszych (Dorota Ryst i Sławomir Płatek).
 • Portal przyjął patronat trzech imprez kulturalnych (OPPA, Festiwal Wandy Karczewskiej i Kaliski konkurs Literacki na Utwór dla Dzieci, X Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. C. K. Norwida).
 • Zorganizowaliśmy ponad pięćdziesiąt spotkań autorskich w całym kraju (łączonych niekiedy z koncertami i innymi wydarzeniami).

Przedstawiciele stowarzyszenia zostali zaproszeni na imprezy:

 • Poznań Poetów
 • Festiwal „Pisz i śpiewaj poezję” w Piszu
 • Miasto poezji, Lublin
 • Festiwal im. Wandy Karczewskiej, Kalisz
 • Złoty środek poezji, Kutno
 • Głogowskie konfrontacje literackie
 • Festiwal „Wszystko Jest Poezją” w Ostrowie Wielkopolskim

Oraz na kilkadziesiąt spotkań autorskich w całej Polsce i szereg rozstrzygnięć konkursów, w których startowaliśmy indywidualnie. Wymienione wydarzenia (i inne, na które zaprosiliśmy się sami) były na bieżąco relacjonowane.

Skorzystaliśmy z większości tych zaproszeń, niestety nie udało się ze wszystkich. Dziękujemy organizatorom, z którymi mamy nadzieję się zobaczyć w przyszłości.

Do redakcji nadesłano siedemnaście książek, większość została zrecenzowana lub jest w trakcie opracowywania do recenzji.

Podjęliśmy wspólne działania na krótszą lub dłuższą metę z kawiarniami Melonik, Pod Mosteczkiem, Niewinna Abstynentka (Warszawa), Spółdzielnia Literacka i Młody Byron (Sopot), galerią sztuki Warzywniak (Gdańsk), Stowarzyszeniem Promocji Sztuki „Łyżka Mleka” (Kalisz), Kołem Edytorów KUL, wortalem Koneserzy.pl.

Wiele z naszych działań nie byłoby możliwe, gdyby nie sponsorzy, którzy je sfinansowali. Są to albo pasjonaci, którzy w taki sposób mogą najskuteczniej wesprzeć kulturę, albo firmy mądrze inwestujące w nowoczesny wizerunek.

Dziękujemy tym, którzy współpracowali w ciągu roku z redakcją portalu: Izie Fietkiewicz-Paszek, Teresie Rudowicz, Alicji Dymowskiej, Ewie Poniznik i Ewie Pietrzak. Redakcja dziękuje też sama sobie, to znaczy wszyscy wszystkim, którzy są w stopce redakcyjnej, ale oddzielnie dziękujemy Arkowi Łuszczykowi, który postawił nas na nogi graficznie i informatycznie, a że nie pisze żadnych artykułów, więc wymieniamy go szczególnie i osobno. Dziękujemy też ilustratorce dwóch z naszych tomików, pani Izabeli Kuzyszyn za znakomite grafiki, a także Karolinie Zieleniec za projekt okładki pierwszego tomiku i projekt logo. Ogromne i profesjonalne wsparcie otrzymaliśmy od Koła Edytorów (a następnie indywidualnie od studentów edytorstwa) KUL. Dzięki nim nasze książki mają rzetelną korektę i typografię. Dużo pomógł nam też Paweł Łęczuk, który był menedżerem festiwalu MOST i pojawiał się przy innych projektach.

Plany na przyszły rok mamy wielkie, jednak wykonalne. Spodziewamy się rozszerzenia tematyki portalu, pewnych zmian w funkcjonowaniu forum (większa elastyczność), powiększenia blogosfery. Nadal mile widziani są chętni do współpracy - doświadczeni i początkujący recenzenci, osoby chcące odbyć praktyki dziennikarskie, felietoniści, krytycy literaccy, specjaliści od budowy wizerunku w sieci. Jedynym kryterium jest jakość - najwyższa.

Stowarzyszenie i portal działały dotąd jak rodzaj spółdzielni. Byliśmy ze sobą po to, żeby pomóc sobie nawzajem lepiej pisać, wypromować się, wydać książki. Ta formuła obowiązuje nadal, ale będzie rozszerzona. Mam nadzieję, że wkrótce będzie można zobaczyć to w praktyce.

Ponawiając życzenia, zapraszamy po nowym roku. Dbajcie o siebie :)

Sławomir Płatek

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.