W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...

Pociąg do poezji. Poetycka jazda w sam Złoty Środek Poezji. Kutno 2011.

VII Festiwal Złoty Środek Poezji w Kutnie (25-26 czerwca 2011) to wspólne dzieło Kutnowskiego Domu Kultury i ŚSSK Środek. Dla mnie pierwsza okazja, by poznać Kutno, które dotąd mówiło do mnie „jedynie” fantastycznym tekstem Jeremiego Przybory, ale i pierwsza okazja, by poznać kilkunastu poetów znanych mi dotąd „jedynie” z poezji.

Zapraszamy także do wywiadu z organizatorem - Arturem Fryzem

Festiwal zaczął się Konkursem Jednego Wiersza, z jury w składzie: Mariusz Grzebalski, Aneta Kamińska i Dawid Majer, na którym zaprezentowano ponad 50 tekstów. Niestety nie słyszałam – jakich (dotarłam do Kutna dopiero po 16) i żałuję: przy takim zagęszczeniu poety na metr kwadratowy, pewnie było warto. Turniej wygrał Maciej Bieszczad, II nagrodę otrzymał Dawid Jung, III: Kamila Pawluś. Wyróżniono także wiersze Joanny Dziwak, Izabeli Kawczyńskiej, Krzysztofa Kleszcza, Sławomira Płatka i Kacpra Płusy.

Zgodnie z tegorocznym pociągowym hasłem festiwalowi towarzyszyła antologia wierszy inspirowanych podróżą: Pociąg do poezji. Intercity, a w niej 63 teksty poetów z 7 krajów Europy. Wśród autorów m.in. W. Kass, K. Kuczkowski, K. Maliszewski, J. Polkowski, D. Ryst, E. Tkaczyszyn-Dycki, B. Zadura, poeci białoruscy, czescy, rosyjscy, słowaccy, ukraińscy. Dzięki wspólnemu pomysłowi wydawcy i PKP Intercity książka ma być rozdawana nieodpłatnie pasażerom w pociągach PKP Intercity. Jej prezentacji podjęli się Jerzy Suchanek, Wojciech Kudyba, Małgorzata Lebda, Krzysztof Bieleń i Jakub Przybyłowski, których wiersze oczywiście także znalazły się w antologii. Było i poetycko, i pociągowo, ergo: transakcja wiązana sprawdziła się wyśmienicie.

Kluczowym wydarzeniem pierwszego dnia festiwalu w Pałacu Gierałty było spotkanie z twórcami bretońskimi: Paolem Keinegiem i Bernezem Tangi oraz tłumaczem ich poezji, Kazimierzem Brakonieckim (który miał tego dnia także swoje spotkanie autorskie, a którego pamiętam sprzed 2 lat z olsztyńskiej promocji „francuskiego numeru” Migotań. Przejaśnień.

Po przygodzie z bretońską poezją: koncert Berneza Tangi (jak się okazuje – nie tylko poety i malarza ale i barda), z towarzyszeniem gitarzysty Yona Goueza, a następnie Macieja Maciejewskiego (który śpiewał teksty Artura Fryza) z towarzyszeniem pianisty Dawida Rudnickiego i zespołu Agnellus z Łodzi.
Drugi dzień festiwalowy to przede wszystkim konkursowe rozstrzygnięcia i uroczyste wręczenie nagród laureatom w Willi Troczewskiego.

Najpierw – finał Plebiscytu Poetycka Kostka Wolnego Wyboru przeprowadzonego w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu kutnowskiego. Poetycką Szkołą Roku zostało II LO im. J. Kasprowicza w Kutnie, w którym wzięło udział aż 152 z 211 uczniów. Uczniowie głosowali na wiersz z zestawu 8 wybranych z tomów nadesłanych na konkurs na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2010. Zwycięzcą okazał się tekst Rafała Skoniecznego.

Z kolei w Konkursie Poetycka Kostka Wolnego Wyboru jury w składzie: Artur Fryz, Grażyna Baranowska i Aleksandra Rzadkiewicz postanowiło przyznać specjalną nagrodę Ewelinie Szymczak za interpretację wiersza Resocjalizacja Joanny Dziwak i nie przyznać I nagrody za wiersz. II nagroda przypadła Maciejowi J. Budnickiemu, dwie III nagrody – Paulinie Kubiak i Aleksandrze Lachowicz. Przyznano także dwa równorzędne wyróżnienia: Bartłomiejowi Fabianowskiemu i Annie Kacprzyk.

Kolejny punkt programu to finał Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Złoty Środek Poezji Kutno 2011 na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2010. Jury w składzie: Karol Maliszewski, Artur Fryz, Krzysztof Kuczkowski, Wojciech Kudyba, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki przyznało następujące nagrody: I miejsce – Agnieszka Gałązka („lubię być w twoich ustach”), II miejsce – Izabela Fietkiewicz-Paszek („Portret niesymetryczny”), III miejsce Maciej Bieszczad („Elipsa”) oraz trzy równorzędne wyróżnienia: Joanna Dziwak („sturm & drang”), Jakub Sajkowski („Ślizgawki”), Rafał Skonieczny („Dzikie strony”). Nagrody ufundowało Miasto Kutno, którego prezydent Zbigniew Burzyński i wiceprezydent Zbigniew Wdowiak byli obecni na uroczystości. Werdykt odczytała Aleksandra Rzadkiewicz (prezes stowarzyszenia), wręczono nagrody (oprócz pieniędzy laureaci otrzymali specjalne podarunki przygotowane przez mieszkającego w Kutnie artystę Tomasza Czyżewskiego). Artur Fryz, koordynator festiwalu, w imieniu jury odczytał uzasadnienie werdyktu i laureaci, wśród nich – niżej podpisana – przeczytali po kilka swoich tekstów.

Kolejnym wydarzeniem było odsłonięcie muralu na Ścianie Poetów. Agnieszka Dąbrowska-Walczak i Marta Fijałkowska stworzyły do wiersza Agnieszki Gałązki kompozycję techniką naklejania na mur tkaniny; poetka złożyła podpis na ścianie. Ściana Poetów to jedyna taka atrakcja turystyczna w Polsce. Robi naprawdę świetne wrażenie.

Po emocjach konkursowych przyszedł czas na spotkanie z grupą krytyków i poetów skupionych wokół Zeszytów Poetyckich. Marcin Orliński, Dawid Jung, Joanna Dziwak, Zofia Bałdyga, Dariusz Dziurzyński, Jakub Sajkowski i Jacek Kukorowski, którego debiutancka książka ukaże się nakładem Zeszytów w najbliższym czasie, zaprezentowali swoje wiersze.

Ostatni punkt festiwalu (ponownie w Pałacu Gierałty) to cykl koncertów Przez granice słów i dźwięków. Poetyckie intro dał Sławomir Matusz, (jego występ rejestrowała ekipa filmowa przygotowująca film o portalu nasza klasa). Po nim – częściowo improwizowana tragikomedia Mariusza Więcka i wreszcie programy poetycko-muzyczne: The Train Jazz Theater z Trójmiasta i Kutabuk Artura Nowaczewskiego, Jakuba Nogi i Jacka Stromskiego oraz na finał – koncert Ernst Bier & Mack Goldsbury Group.

Festiwal cieszył się dużym wielkim zainteresowaniem nie tylko publiczności, ale i mediów. Impreza przyciągnęła TVP Polonia, TVP Łódź, Polskie Radio Program 1, Radio Łódź, Radio Victoria, KMI, eKutno.pl i wielu redaktorów ogólnopolskich pism literackich.

Izabela Fietkiewicz-Paszek
Zdjęcia: Sławomir Płatek

 

Koncert muzyki bretońskiej

 

Jedna z prezentacji festiwalowych

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.