W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...

Ekfraza może zaistnieć na wiele sposobów, bywa opisem, dyskursem o dziele, dialogiem z nim, nawiązaniem, próbą interpretacji czy transgresji – za każdym jednak razem tworzy przestrzeń, która jest szansą nie tylko na spotkanie literatury ze sztuką wizualną, ale przede wszystkim na spotkanie różnorodnych odsłon artystycznej wrażliwości. I spotkanie to potrafi być niezwykłe. Kiedy słowo oswaja obraz, chwyta jego refleksy, poszerza znaczenia, rozbudowuje lub syntezuje przedstawione, dodaje kolejne kręgi emanacji lub podświetla z wybranej strony – próbuje korespondować z dziełem, a z drugiej strony odbija się od niego i tworzy zupełnie nowe światy.

Jeśli obcowanie ze sztuką prowokuje do tego, by słowem podążać za kreską, kształtem, strukturą, kolorem, jeśli prowokuje do przepisania jej symboliki (niezależnie od tego, czy będzie to odwzorowanie, kontynuacja czy choćby i negacja), do przetransponowania na język literatury, i jeśli z tego spotkania rodzi się jakaś nowa opowieść, można mówić o estetycznej jedności.

Nieustannie podejmowane próby przekroczenia ram (nomen omen) obrazu i wyprowadzenia z niego nowych symboli, fenomen literackich poszukiwań „dalszego ciągu” dzieła – to z jednej strony metafizyczny, a z drugiej niezwykle intymny, niepowtarzalny i unikatowy charakter spotkań na pograniczu sztuk.

14 maja 2011 chcą o tym wszystkim mówić – w niezwykłym gołuchowskim entourage'u, miejscu wręcz stworzonym, by rozważać tu o słowach i obrazach – prelegenci OGÓLNOPOLSKIEJ KONFERENCJI O EKFRAZIE:
– Paweł BERNACKI (Wrocław), krytyk literacki, specjalizujący się w ekfrazach w poezji Z. Herberta i S. Grochowiaka;
– Cezary SIKORSKI (Szczecin), poeta, filozof i wydawca, autor wielu ekfraz;
– Jacek SOJAN (Kraków), poeta, polonista, archiwista;
– Andrzej SZNEJWEIS (Opole), artysta zajmujący się ilustracją książkową i prasową, projektowaniem publikacji, grafiką artystyczną i malarstwem.
Prowadzenie: Sławomir PŁATEK (Rumia).

W dalszej części programu zapraszamy na
WIECZÓR POEZJI I OBRAZU, czyli już nie teoretyczne spotkanie z ekfrazą, w ramach którego odbędą się:
– prezentacja  książki Cezarego SIKORSKIEGO pt. „Monadologia stosowana”, połączona z projekcją filmu.
Prowadzenie: Bogdan ZDANOWICZ.
– spotkanie z Piotrem NITĄ, I miejsce w Ogólnopolskim konkursie na ekfrazę tryptyku Hieronima Boscha "Ogród ziemskich rozkoszy" (2011).
Prowadzenie: Aneta KOLAŃCZYK.
– premiera książki „Próby wyjścia” Izabeli FIETKIEWICZ-PASZEK. Sonety zaprezentują: Iwona MICHNIEWICZ, Jurek SZUKALSKI i autorka. Oprawa muzyczna: Piotr GIERNALCZYK.
Prowadzenie: Aneta KOLAŃCZYK

Zaułek Wydawniczy Pomyłka wraz ze Stowarzyszeniem Promocji Sztuki Łyżka Mleka przygotowują okolicznościowy arkusz, w którym oprócz informacji o konferencji znajdą się ekfrazy autorstwa m.in. Izabeli Fietkiewicz-Paszek, Michała Kowalówki, Magdaleny Krytkowskiej, Karoliny Kułakowskiej, Sławomira Płatka, Joanny Pucis, Marka Radeckiego, Doroty Ryst, Tereesy Rudowicz, Cezarego Sikorskiego, Aleksandry Słowik.

Zapraszam w imieniu organizatorów: Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka oraz Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie i własnym

Izabela Fietkiewicz-Paszek

 

Ogólnopolska Konferencja o Ekfrazie – 14 maja 2011 godz. 13:30 – 20:00, OKL, Gołuchów, ul. Działyńskich 2
Informacja o noclegach – Teresa Rudowicz (tel. 601 229 973)

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Promocji Sztuki Łyżka Mleka i Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.
Projekt finansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Arkusz konferencyjny finansowany przez Zaułek Wydawniczy Pomyłka.

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.