W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...

Stały współpracownik Portalu Salon Literacki, Paweł Łęczuk otrzymał nagrodę Mazowieckiej Akademii Książki.

Mazowiecka Akademia Książki to konkurs na publikacje związane z historią, tradycją i kulturą Mazowsza, w tym Warszawy. Nagradzane są tytuły, których wydanie – ze względu na ich niekomercyjny charakter – byłoby trudne bez dofinansowania.

W każdej edycji konkursu jury wybiera trzy, (wyjątkowo) cztery książki, których autorom przyznawane są nagrody – Mazowieckie Maki. Książki te są następnie wydawane drukiem przez MCKiS w serii Mazowiecka Akademia Książki, a ich autorzy otrzymują honoraria. Konkurs jest realizowany od 2004 roku. Długofalowym efektem kolejnych jego edycji jest stworzenie kulturalnej biblioteki Mazowsza – zbioru wartościowych, mających jednolitą szatę graficzną książek o tematyce związanej z regionem i Warszawą, pozwalających lepiej go poznać i skuteczniej promować. Książki te wydawane są w ramach serii Mazowiecka Akademia Książki. W latach 2004-2010 ukazało się 19 książek w tej serii.

Jak dotąd nigdy wśród nagrodzonych projektów nie znalazła się książka poetycka.

W bieżącej edycji konkursu w gronie nagrodzonych znaleźli się Magdalena Layer-Sarzotti za "Aferę Kolekcjonera", Anna Kuczyńska-Skrzypek i zespół autorów za pracę "W Warszawie i nie tylko. Migawki z antropologii miasta" oraz Łukasz Perkowski i Paweł Łęczuk za album poetycki "Migawki. Obiekt Warszawa".

Laureatom przyznano honoraria i Mazowieckie Maki. Wszystkie trzy prace zostaną wydane drukiem w 2011 r. przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki (MCKiS) we współpracy z Agencją Wydawniczą "Egros".

Jury konkursu przyznało także dwa wyróżnienia - dla Doroty Zając za publikację "Udział V Rejonu +Gątyń+ VII Obwodu +Obroża+ w Powstaniu Warszawskim" oraz dla Zbigniewa i Jerzego Szkopków za pracę "Rzeszotków i sąsiedzi".

Krótko o nagrodzonych książkach:

"Afera Kolekcjonera" jest pastiszem powieści kryminalnej w stylu przedwojennym. Śledzimy w niej poczynania komisarza Kurka tropiącego seryjnego mordercę kobiet, który z miejsca zbrodni zawsze zabiera damską rękawiczkę. Jednak, według pisarza Tomasza Łubieńskiego, członka tegorocznego jury konkursu, prawdziwym bohaterem tej powieści jest przedwojenna Warszawa. Czytając ją, możemy poczuć "atmosferę, którą znamy z ówczesnych, czarno-białych filmów, pełną specyficznego uroku, nostalgii, +warszawskich smaczków+" - napisał Łubieński w recenzji książki.

Praca zbiorowa "W Warszawie i nie tylko. Migawki z antropologii miasta" gromadzi szkice ukazujące - jak napisała pisarka i krytyk Iwona Smolka - "odmienność w codzienności" stolicy. Poruszane w niej tematy dotyczą m.in. zmian w wyglądzie Warszawy - np. nagle pojawiających się szyldów, plakatów, nazw ulic, napisów; tożsamości warszawskich dzielnic, domów, parków oraz podstaw i formowania się mitologii miejsca. Każdemu szkicowi towarzyszy dokumentacja zdjęciowa.

Publikacja "Migawki. Obiekt Warszawa" została uznana przez Łubieńskiego za "ciekawą próbę interakcji słowa i fotografii". Słowo występuje tu w postaci wiersza, prozy poetyckiej, usłyszanego na ulicy strzępu rozmowy. Zdjęcia ukazują codzienność miasta. "Ale autorzy nie epatują miejską brzydotą. Ze zwyczajności ulic i ludzi, którzy jakby przypadkowo weszli w kadr, wydobywają poezję" - napisał Łubieński.

Oprócz Łubieńskiego i Smolki, w tegorocznym jury zasiadali historycy Wojciech Markert i Jan Żaryn, który jednocześnie przewodniczył jego pracom oraz Anna Hejman z MCKiS.

Paweł Łęczuk
Redakcja tekstu i uzupełnienia: Sławomir Płatek

 

Materiał zredagowano na podstawie informacji dostępnych na stronach:
www.mckis.waw.pl, wyborcza.pl, www.polskieradio.pl

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.