Kartka z kalendarza
8 sierpnia 1905 roku w Paryżu przyszedł na świat dwudziestowieczny francuski kompozytor André Jolivet. Artysta ten przypisywał muzyce magiczno-czarodziejską siłę, która umożliwiała tejże dziedzinie sztuki wyrażanie sił panujących we wszechświecie. Wspólnie z Messiaenem, Baudierem i Lesurem założył grupę o nazwie La Jeune France. Artyści związani z tą formacją propagowali powrót do instynktu, emocji i romantycznego rozumienia sztuki, przeciwstawiając się tym samym neoklasycyzmowi, konserwatyzmowi i odhumanizowaniu muzyki. Swoją w pełni dojrzałą metafizyczną i kosmogoniczną koncepcję muzyki AndréJolivet ukazał w pełni w cyklu sześciu utworów fortepianowych Mana.
Rosyjski kompozytor epoki romantyzmu, Aleksandr Głazunow, urodził się 10 sierpnia 1865 roku w Petersburgu. Sztuki kompozytorskiej uczył się u Rimskiego-Korsakowa, którego był ulubionym uczniem. Wraz ze swym mistrzem kończył utwory przedwcześnie zmarłego Borodina, m.in. Kniazia Igora. W przeciwieństwie do innych twórców, Głazunowowi nigdy nie udało się wypracować swojego charakterystycznego stylu. Przez lata ulegał wpływom muzyki Liszta, Wagnera oraz artystów rosyjskich. Pomimo tego wiele komponował, a w 1905 roku został mianowany dyrektorem Konserwatorium w Petersburgu.
Urodzony 19 sierpnia 1881 roku w Liveni George Enescu był jednym z najwybitniejszych artystów pierwszej połowy XX wieku. Ten rumuński kompozytor, dyrygent, skrzypek i pianista już od najmłodszych lat przejawiał niespotykany talent muzyczny i w wieku 7 lat został przyjęty do konserwatorium wiedeńskiego, które ukończył w wieku lat 13. Po przybyciu do Paryża pobierał nauki u Masseneta i Fauré. Oprócz komponowania, prowadził również szeroką działalność dydaktyczną – nauczał m.in. takich artystów jak Arthur Grumiaux czy Yehudi Menuhin.
22 sierpnia 1862 roku w St. Germain-en-Laye k. Paryża urodził się jeden z największych przedstawicieli impresjonizmu w muzyce – Claude Debussy. Fascynowały go nowe trendy w sztuce, a malarstwo impresjonistyczne skłoniło go do rozważań i pracy nad barwami muzyki, która spod jego ręki wychodziła delikatna, subtelna, nierzadko rozmyta, ale jednocześnie błyskotliwa. Gourdet w swojej książce zatytułowanej Debussy pisał, że kompozytor ten „nie ogranicza się bowiem do mniej lub bardziej dokładnego naśladowania natury, lecz do tajemniczych związków między naturą a wyobraźnią”, co stanowi niejako kwintesencję wizji impresjonizmu. Jednakże pamiętać należy, iż Debussy to kompozytor tak impresjonistyczny, jak i ekspresjonistyczny, i neoklasyczny. Podczas I wojny światowej pracował także nad wydaniem utworów Chopina, jednakże niewątpliwie jego największymi kompozycjami, obok dzieł fortepianowych, są Preludium do Popołudnia fauna oraz opera Pelleas i Melizanda.
Leonard Bernstein urodził się 25 sierpnia 1918 roku w Lawrence w stanie Massachusetts, w rodzinie żydowskich imigrantów z Ukrainy. Ten amerykański kompozytor, pianista i dyrygent szeroko czerpał z amerykańskiego folkloru, pisząc muzykę symfoniczną, baletową, filmową, a także musicale dla Brodwayu. Jego kariera rozkwitła w 1943 roku, kiedy to podczas koncertu w Carnegie Hall zastąpił chorego wówczas Brunona Waltera. W późniejszych latach był dyrektorem artystycznym najsłynniejszych amerykańskich orkiestr, w tym również Metropolitan Opera. Pomimo natłoku pracy przez długie lata pozostawał wierny swemu zamiłowaniu do komponowania muzyki, a obok wielkich dzieł muzyki klasycznej, pisał również m.in. piosenki dla Franka Sinatry. Kilkukrotnie został uhonorowany statuetkami Grammy, a w ’85 roku otrzymał Grammy Lifetime Achievement. Bernstein był biseksualistą, choć wiele źródeł mówi o jego homoseksualizmie i romansie z Coplandem, który rzekomo miał pomóc mu w karierze artystycznej. Sam kompozytor określał siebie jako „pół-kobietę, pół-mężczyznę”, jednakże w latach 1951–1978 był żonaty z Felicią Montealegre Cohn, z którą miał trójkę dzieci.
Co jest grane?
Wakacje w pełni, także te muzyczne. Gdzie i czego będzie można posłuchać w sierpniu?
W Kołobrzegu trwa XV Międzynarodowy Festiwal Organowy „Muzyka w Katedrze”. Przed nami jeszcze trzy koncerty w ramach tej imprezy: 6 sierpnia „G. F. Haendel FlammendeRose” - wieczór poświęcony muzyce epoki baroku. 20 sierpnia „Magia głosu” z Zespołem Wokalnym ARTIS SONUS i dyrygentem Jackiem Sykulskim. 27 sierpnia zabrzmi koncert finałowy w wykonaniu skrzypka Jarosława Żołnierczyka oraz Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS, którą poprowadzi Agnieszka Duczmal.
Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza 8 sierpnia na „Wieczór słowacki” – spektakl z udziałem dwójki wspaniałych muzyków. Gitarzystka Miriam Rodriguez Brüllová i baryton Pavol Remenár wykonają dwuczęściowy koncert będący dla słuchaczy swoistą podróżą po Europie, zaczynającą się słowackim folklorem z XIX i XX wieku, a kończącą w Rzymie i Wiedniu, przy dźwiękach najwspanialszych włoskich oper. Koncert odbędzie się w Sali Senatu UMK o godzinie 20:00.
15 sierpnia o 19:00 warto pojawić się w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu. Tam odbędzie się bowiem koncert inaugurujący VIII edycję Akademii Gitary. Z tej okazji na scenie wyjątkowe połączenie gitary, akordeonu, klasyki i jazzu. Wybitny polski gitarzysta klasyczny – Łukasz Kuropaczewski zagra w duecie ze znanym w Europie akordeonistą Richardem Galliano, czerpiącym inspirację z muzyki jazzowej, klasycznej i etnicznej. Na scenie pojawi się również Krzesimir Dębski, który poprowadzi Orkiestrę Teatru Muzycznego w Poznaniu. Na ten wieczór zaplanowano także premierę utworu Petite Concerto Aleksandra Tansmana, którego transkrypcji dla Łukasza Kuropaczewskigo dokonał włoski kompozytor Angelo Giraldino.
16 sierpnia na 20:00 wybierzmy się do Gdańska. W Filharmonii Bałtyckiej koncert „Górecki +”, podczas którego na jednej scenie będzie można zobaczyć i usłyszeć Leszka Możdżera, tercet akordeonowy Motion Trio, smyczkowy zespół jazzowy Atom String Quartet oraz Mariusza Patyrę - zwycięzcę Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego. Ukoronowaniem koncertu będzie długo wyczekiwane wykonanie przez Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej IV Symfonii Góreckiego.
20 sierpnia na Dużej Scenie w gdańskim Parku Oliwskim w ramach Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego MOZARTIANA wystawiana będzie opera Czarodziejski flet W.A. Mozarta. W głównych rolach wystąpią gwiazdy światowych scen operowych, a także Poznański Chór Chłopięcy, Polski Chór Kameralny oraz Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą Massimiliano Caldiego. Reżyserem spektaklu jest Jakub Kornacki.
23 sierpnia o 19:00 w Sali Koncertowej na Ołowiance w Gdańsku „Gwiazdy prezentują światowe premiery”. Jest to koncert z udziałem międzynarodowych solistów - wirtuozów fletu, trąbki, waltorni, organów i kotłów. Wykonają oni sześć kompozycji, z których aż trzy będą światową premierą.
Lato w pełni! Korzystajmy zatem ze wspaniałej pogody i delektujmy się piękną muzyką w niezwykłych okolicznościach przyrody, zanim jesienna aura zmusi nas do powrotu do zamkniętych sal koncertowych…
Jowita Opyd
Aktualny numer - Strona główna |
Powrót do poprzedniej strony |
© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.