W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...
Tatiana Zemljakowa

Dziś przed nami Tatiana Zemljakowa. Dziennikarka, naukowczyni, poetka i tłumaczka. Poprosiliśmy o ją o wiersz i parę słów o kobiecej stronie ukraińskiej poezji. Oto efekty:

„Jest w Ukrainie kobieca poezja. Niezależna, górnolotna, magiczna, energetyczna, zwrócona ku sobie, na kobietę-autorkę. Nawet wplatając w wiersz przeżycia związane z mężczyzną, cielesnością czy tym, co pozaświadomie kobieta mówi o sobie, o sobie krzyczy. Zakrzywia świat wokół siebie, naznacza go sobą. Najbardziej wyrazistymi kobietami we współczesnej ukraińskiej poezji są: Chrystyna Wenhreniuk, Anna Malihon, Switłana Diduch-Romanenko, Łesia Mudrak, Anna Bahriana, Tania Marija Łytwyniuk. To te autorki, w których pisaniu jest coś magnetycznego. Osobno trzeba wymienić klasyczki: Oksanę Zabużko czy Marianę Sawkę.

Ale głos, który przebił się do poetyckiej przestrzeni Ukrainy należy do Oli Malczenko. Jej poezja eksperymentuje i prowokuje, jest pierwotna i modlitewna, zwłaszcza jeśli chodzi o formę, którą można zrozumieć tylko dzięki podświadomości, oświeceniu. Nie ma w niej fałszu ani ustalonych szablonów”.

 


 

* * *

będą padać budapeszty,
będą gruchotać okna, stoły, tramwaje i plecy
będą jak bandaże kłaść się na niebie,
niedźwiedzie szczeknięcia,
a wiosna zakaszle trzy razy i zamknie oczy na wieki.
wiek małych zwycięstw jest krótki
a wielkich jeszcze krótszy
ich szczyty, choć wyszyte na biało, są puste,
imienniczki mogą latami
wielkookimi rankami błądzić w jednakowych kapciach na bose nogi.
tak samo kochają bluesa
kochają tych samych błaznów,
a z dni wyciskają radości – różne
jak zabarwione morwą języki…
niebieskie…
… grzechy w węgierskich skrzyniach mocne, ale lekko giną,
bo w oczach im rosną cytrynowe drzewa.

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.