W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...
Leś Belej

W tym miesiącu przed państwem Leś Belej. Urodził się w 1987 roku w Użhorodzie. Jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego (filologia angielska) i Użhorodzkiego (filologia ukraińska). Pracuje w Instytucie Językoznawstwa im. O. Potebni Ukraińskiej Akademii Nauk. Wydał trzy książki poetyckie Łysty bez widpowidi, Dzerkal’nyj-kub i Knyha pro lis, z której pochodzi prezentowany wiersz. Wydał też dwie książki z reportażami Lichie dewianosti. Ljubow i nenawyst w Użhorodi i Asymetryczna symetrija: pol’owi doslidżennja ukrajins’ko-pol’s’kych widnosyn razem z Łukaszem Saturczakiem.

Zapytałem Lesia o to, na ile ważna jest dla niego zgodność biografii autora z tym, co pisze. Oto, co odpowiedział:

Wydaje mi się, że w poezji biografia autora ma mniejsze znaczenie niż w wypadku prozy. Dla mnie liczą się przede wszystkim względy estetyczne, a czy tworzy moralny wyrodek, czy anioł – nie ma znaczenia. Czytelnik ma odbierać tekst, od kopania w brudnej bieliźnie i doszukiwania się związków przyczynowo-skutkowych są literaturoznawcy. Proza przez swoją fabularność prowokuje do poszukiwania związków z biografią autora, ale i w jej przypadku, z punktu widzenia czytelnika, radziłbym się z tym wstrzymać. Zestawiać utwory autora z jego życiem warto tylko w wypadku literatury dydaktycznej, której strasznie nie lubię.

 


 

o bella urbi bellum

słyszeliście?
niedługo przyjdą!

na której godzinie
zatrzyma się
miejski zegar?

na jakich przystankach
staną tramwaje?

czy wyłączać sygnalizatory?
gdzie schować plan miasta?

kto doje nasze śniadania?
kto będzie gotował kolacje?

co spakować dzieciom do szkoły?
czy czekać, aż żony wrócą z pracy?

jaki będzie wiatr
i kto pozamiata liście?

orkiestra dalej gra

bez perkusyjnych, bo wzięli do ręki broń
bez dętych, bo szykują obronę
bez strunowych, bo przygotowują tyły

orkiestra dalej gra
samotną harfową sonatę
bez kody

przeł. Janusz Radwański

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.