Drukuj
Muzeum A. Fiedlera w Puszczykowie, fot. Robert Kania

Niedaleko Poznania znajduje się miejsce pełne egzotyki, wspomnień dalekich podróży i niesamowitych przygód. To prywatne Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, tonącej w zieleni miejscowości wypoczynkowej, malowniczo położonej na obrzeżach Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Muzeum rozpoczęło działalność 1 stycznia 1974 roku. Willę, w której mieści się placówka, pisarz kupił od Państwa w 1946 roku po powrocie do kraju z wojennej emigracji. Dwa lata później dołączyła do niego żona – Maria Maccariello z dwoma synami – Radosławem i Markiem. W tym domu, przy ulicy Juliusza Słowackiego 1, Arkady Fiedler mieszkał i tworzył, stąd wyruszał na wyprawy, powracał i tutaj gromadził eksponaty ze swoich wojaży. Potrzeba stworzenia ekspozycji dostępnej dla miłośników podróży i książek pisarza pojawiła się na początku lat siedemdziesiątych. Do domu Fiedlera przyjeżdżało coraz więcej osób zainteresowanych twórczością znanego podróżnika. W 1973 roku rozpoczęły się prace nad projektem. Budynek został przystosowany do odwiedzin turystów. W pracach pomagali m.in. Feliks Skrzypczak, teść Marka Fiedlera (wyremontował budynek) oraz Zygmunt Konarski (urządził ekspozycje muzealne i stworzył większość posągów, które można oglądać w ogrodzie). Rok później muzeum rozpoczęło działalność.

W 1991 decyzją Rady Miejskiej w Puszczykowie cofnięto placówce wszelkie subwencje i od tej chwili Muzeum-Pracownia jest zdana wyłącznie na własne siły. To niezwykłe miejsce, do którego przyjeżdża się raz, by powracać wielokrotnie, za każdym razem odkrywając coś nowego, kolejną ciekawostkę.[1]

Muzeum-Pracownia składa się z ekspozycji wewnętrznej w starym domu rodzinnym Fiedlerów: znajdują się tu oryginalne eksponaty z Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Azji, np. rzeźby i maski obrzędowe (w tym słynna maska z łańcuchem, obdarzona – podobno  magiczną mocą oddziaływania na ludzi), tam-tamy i inne instrumenty muzyczne; zestaw łuków, włóczni i myśliwskich dmuchawek. Jest też wiele eksponatów reprezentujących faunę odległych kontynentów: najpiękniejsze motyle tropikalne, zwłaszcza zachwycające, świetliste Morpho z Ameryki Pd., zaskakujące Caligo z Brazylii, Patula valkeri (zwany przez Malgaszów motylem śmierci)[1]; pająki ptaszniki; żywe drapieżne piranie w 600 litrowym akwarium, itd. Kolekcję uświetnia bogaty zbiór książek Arkadego Fiedlera - wydania 32 tytułów w 23 językach.

Na zewnątrz, w Ogrodzie Tolerancji, zobaczyć można kolekcję egzotycznych monumentów, znajdują się tu wierne kopie pomników dawnych kultur w skali 1:1, m.in. 6,5-metrowej wysokości posąg z Wyspy Wielkanocnej; legendarna Brama Słońca z okolic Jeziora Titicaca w Boliwii, kalendarz Azteków w kształcie wielkiego dysku; zagadkowa postać z ofiarnym naczyniem na brzuchu - Chac Mool, będąca wizytówką dawnej cywilizacji Majów i inne. Zajrzeć można do piramidy, odwiedzić tajemniczy świat Indian oraz Santa Marię, czyli kopię legendarnego statku Krzysztofa Kolumba.

Oglądając pamiątki zgromadzone przez rodzinę Fiedlerów, przechadzając się wśród niezwykłych rzeźb w Ogrodzie Tolerancji, choć przez chwilę można oderwać się od swojego tu i teraz. Warto zatem zawędrować do Puszczykowa.

Dorota Surdyk



 

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.