W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...
Agata Szymczewska

Protestantyzm ma w Polsce wielkie tradycje. Warto przypomnieć fakt, że nasz kraj jest niemal monolitem kulturowym i etnicznym dopiero od początku lat 50. XX wieku. Kilkanaście lat wcześniej Polacy stanowili w granicach II Rzeczpospolitej poniżej 70% populacji, a katolików było jeszcze mniej. I gdyby nie kontrreformacyjne działania Zygmunta III Wazy, odsetek polskich (nie – niemieckich na terenie Polski) protestantów byłby stosunkowo wysoki. W okresie reformacji polscy protestanci tacy jak Mikołaj Rej i Andrzej Frycz Modrzewski współtworzyli kulturę narodową. Świętowanie pięćsetlecia ogłoszenia przez Lutra jego 95 tez ma więc w naszym kraju głęboki sens. Wielokrotne prześladowania czy choćby nawet ignorowanie przedstawicieli wyznań protestanckich nie może unieważnić ich dorobku.

Niedawne wydarzenie w Filharmonii Bałtyckiej doskonale wpisywało się w obchody 500-lecia reformacji. Zgodnie z informacją prasową, w Polsce obchody tych wydarzeń organizuje Kościół Ewangelicko-Augsburski. Diecezja ta i PFB współpracowały przy realizacji koncertu – odbył się 19 maja. Instytucja muzyczna może sięgać do dzieł wielu wybitnych kompozytorów różnych wyznań protestanckich, sięgnięto jednak do największego, co dobrze koresponduje z ważną, okrągłą rocznicą. Jest to Jan Sebastian Bach.

Wybrano jego Koncert na dwoje skrzypiec d-moll (BWV 1043), prawdopodobnie dlatego, że jest lubiany, choć nie grany tak często, jak inne dzieła. Drugim kompozytorem obecnym podczas wieczoru był Felix Mendelssohn-Bartholdy. Jego V Symfonia D-dur „Reformacyjna” znakomicie dopełniała program koncertu ze względu na tematykę i oczywiście jakość kompozycji. Oba dzieła zabrzmiały lekko, potoczyście, prowadzone batutą Daniela Smitha. To australijski dyrygent, laureat Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w 2014 roku. Usłyszeliśmy też utytułowanych solistów: skrzypaczka, Agata Szymczewska jest laureatką XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, a także innych znaczących nagród. Szymon Krzeszowiec to także skrzypek uhonorowany wieloma nagrodami, m.in. w konkursie skrzypcowym w Brescii.

Jak już wspomniałem, muzyka zabrzmiała barwnie i żywo. Sala była niemal zapełniona, co bardzo cieszyło oko. Wprowadzenie do poszczególnych dzieł wygłosił reżyser Krzysztof Zanussi, a po koncercie odbył się bankiet.

Oprócz błyskotliwego zaprezentowania świetnych kompozycji wydarzenia tego typu mogą i powinny stawać się okazjami do rozmowy na temat kondycji i różnorodności współczesnej polskiej kultury. Jednocześnie jest to doskonałe przypomnienie, że Polska nie zawsze była krajem monolitycznym i że owoce tej różnorodności bywały piękne.

Sławomir Płatek

 

 Daniel Smith
Daniel Smith / fot. materiały prasowe organizatora

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.