W najnowszym numerze...

×

Wiadomość

Failed loading XML...

Być może wiele poniższych uwag uznacie za oczywiste, ale postanowiliśmy opublikować ten krótki poradnik, jako że ciągle spotykamy się zarówno z powtarzającymi się pytaniami, jak i tymi samymi błędami.

  1. Najczęściej konkursy literackie starają się zachowywać zasady anonimowości nadsyłanych prac (chyba, że w regulaminie zapisane jest inaczej) i z tym właśnie związane jest pojęcie „godło”. Nie chodzi tu rzecz jasna o godło państwowe, tylko o „znak wyróżniający”, czyli po prostu pseudonim autora. Tak więc, nie przyklejajcie i nie rysujcie orzełka (ani innych kwiatków, ptaszków itp.), tylko podpiszcie zestaw dowolnym słowem, wyrażeniem lub hasłem.
  2. Żeby zachować anonimowość, nie podawajcie nazwiska i adresu nadawcy na kopercie z wierszami, nawet jeśli pani na poczcie upiera się, że musi być – zapewniamy, że nie musi. Jedynym rodzajem listu, którego nie wyślecie bez spełnienia tego warunku jest list polecony, więc nie wysyłajcie zestawów konkursowych listem poleconym.
  3. Wszystkie swoje dane – imię, nazwisko, adres pocztowy, e-mail i telefon, czasem też wiek i inne informacje, o które prosi organizator – napiszcie na osobnej kartce, włóżcie ją do mniejszej koperty, zaklejcie i podpiszcie tym samym „godłem” (patrz pkt. 1).
  4. Przygotowując zestaw do wysłania na konkurs literacki, przede wszystkim, sprawdźcie ile utworów trzeba wysłać, w ilu egzemplarzach i do kiedy. Jeśli napisane jest, że np. trzy, to nie próbujcie na siłę wysyłać pięciu (nawet jeśli uważacie, że są genialne), bo to spowoduje, że praca nie będzie spełniać warunków regulaminu. Jeśli organizator podaje, że można przysłać „maksimum pięć”, to nie znaczy, że aż tyle trzeba – czasem lepiej zaprezentować dobry, spójny zestaw trzech wierszy, niż na siłę „dopychać” czymś, co może popsuć wrażenie.
  5. Kompletowanie zestawów – jeśli mamy wysłać, dajmy na to, zestaw trzech wierszy w trzech egzemplarzach, to znaczy, że bierzemy „wiersz A”, „wiersz B” oraz „wiersz C” i spinamy je razem i robimy tak razy trzy. Nie zszywajcie, proszę, trzech „wierszy A”, trzech „wierszy B” oraz trzech „wierszy C”. Nie pakujcie zestawów w koszulki, ani inne dodatkowe zabezpieczenia, bo to jedynie przysparza dodatkowej pracy organizatorom.
    Reasumując – koperta „zewnętrzna” powinna być opatrzona tylko adresem organizatora (podanym w regulaminie) i nazwą konkursu, a w środku powinna zawierać odpowiednią ilość zestawów (każda strona podpisana tylko godłem) i zaklejoną mniejszą kopertę, sygnowaną tylko godłem, zawierającą kartkę z danymi autora.
  6. Termin nadsyłania – jeśli w regulaminie nie jest podane inaczej (a czasami jest np. że podana data to dzień, w którym prace mają już być u organizatora), obowiązuje wykładnia, że nadesłany zestaw musi być opatrzony stemplem pocztowym z datą nie późniejszą niż podana (czyli nawet jeśli minutę przed północą pani na poczcie przystawi odpowiednią pieczątkę, praca jest ważna). Ale jeśli wrzucicie ostatniego dnia kopertę do skrzynki, nie macie żadnej gwarancji, że data będzie właściwa. Warto więc wysyłać zestawy kilka dni wcześniej.
  7. I ostatnie, najważniejsze – uważnie czytajcie regulaminy…

 

 Juror w akcji

 

Aktualny numer - Strona główna

Powrót do poprzedniej strony


© 2010-2019 Stowarzyszenie Salon Literacki.
Kopiowanie treści zawartych w serwisie wyłącznie za zgodą Redakcji i podaniem źródła pod cytowanym fragmentem, w przypadku portali internetowych - linkiem do serwisu salonliteracki.pl.